Okullarımız açıldı

MAKALEYİ DİNLE

Bu ülkenin geleceği ve gelişmişliği o ülkenin eğitim sistemine bağlıdır. En iyi karlı yatırım eğitime yapılan yatırımdır sözü boşuna söylenmemiştir.

Emekli bir eğitimci olarak itiraf ediyorum ki bizdeki eğitim bir türlü yerine oturtulamadı. Her gelen Milli Eğitim Bakanı kendine göre bir şeyler icat edip uyguladı. Ondan sonra gelen o uygulamayı iptal edip yeni başka bir uygulama yaptılar. Tabir yerinde ise eğitimi yazboz tahtasına çevirdiler. Bu sık sık birbirinin zıttı değişiklikler öğrenciyi de, öğretmeni de, veliyi de şaşkınlığa sokarak tedirgin etti.

O hale geldi ki eğitimin kendisinin eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Siyasi mekanizmalar eğitimi siyasete sokmakla en büyük kötülüğü yaptılar. Makama atanacaklar da kalite, tecrübe kriterleri yerine kendilerine yakın olanlara öncelik vermeleri dengeleri alt üst etti.

Öğretmenler karınlarını doyurmaları için ikinci bir iş arama mecburiyetinde bırakıldı. Birikimi güçlü olan öğretmenler dershanelere geçtiler. Atamalarda bile kayırmalar oldu.

Öğretmenler huzursuz olduğu gibi öğrencilerde de bir çok problemlerle boğuştular. Kitaplar zamanında temin edilemedi. Sınıfların kalabalıklığı kaliteyi düşürdü. Bir çok kez öğretmensiz dersler geçti. Yahut konusu ile ilgisi olmayan kişiler derslere girdiler.

Üniversitelerimiz de benzer problemlerle yoluna devam etti. Her ile üniversite açıldı. Ama alt yapı eksikleri, donanım eksikleri, yetişmiş unvan sahibi hocaların sayısal yetersizliği nedeni ile birileri boşluğu doldurarak desinler yolu tercih edildi. Bir çok öğrenci yarış atı durumunda olmalarına rağmen arzu ettikleri yerlere giremediler. Üniversitelerde ARGE oldukça yetersiz oldu.

Dünyada yüz üniversite arasına giren üniversitemizin olmayışı konuyu çok iyi özetlemektedir.

Bütün sıkıntılara ve eksiklere rağmen yeni öğretim yılının başarılı, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

 

KOCAELİ AZERBAYCAN HAYDAR ALİYEV KÜLTÜR EVİ’NDE KONFERANS

Bakü’den İzmit’e gelerek konferansa konuşmacı olarak katılan Azatlık Teşkilatı Başkanı Doç.Dr. Akif Nağı konferansın hemen öncesinde kardeşinin kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini öğrendi. Nağı ise acısını bir kenara bırakarak konferansa devam etti. Nağı, Azerbaycan’da Ermenistan ile yaşanan Karabağ terörüne karşı Türkiye’den destek istedi.

 

DÜĞMEYE BASILMALI

“Teröre karşı devlet gücünü göstermeli” diyen Azatlık Teşkilatı Başkanı Akif Nağı, “Bakü’de bizim beyannamemiz oldu. Devlet teröre karşı gücünü göstermeli.  Biz 600 bin sivil toplum örgütü olarak Türkiyemizdeki teröre karşı Türk ordusuna katılmak üzere hazırız. Bunu Azerbaycan’da kamuoyuna deklere ettik. Azerbaycan’a yapılan Karabağ terörüne karşı da nokta konulmalı. Ermenistan’ın arkasında Amerika ve Avrupa var. Ne Rusya insafa geliyor, ne Amerika. Bizim arkamıza da Türkiye dayanmalıdır. Türkiye’nin Azerbaycan’ açık olarak desteklediğini ortaya  koyması gereklidir. Bizim isteğimiz bundan ibarettir. Artık düğmeye basılmalı.” Diye konuştu. Daha sonra katılımcılar Karabağ sorunu ile ilgili slayt görüntülerini izlediler.

Konuşma sonucunda katılımcıların sorularını cevaplayan Akif Nağı’yı konferans bitiminde Bakü’ye uğurladık. Kardeşine Allah’tan rahmet ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR