MHP’deki hareket siyasi tarihe girecek

MAKALEYİ DİNLE

Son ayların en fazla konuşulan siyasi olayı MHP’de yaşanan güç savaşları oldu. Bir yandan Çağrı Heyeti’nin partiyi olağanüstü kongreye götürme gayreti, diğer taraftan Devlet Bahçeli ve beraberindeki partililerin bu duruma karşı direnişi.

Kim ne derse desin MHP delegelerinin verdikleri mücadele takdire şayan.

MHP gibi temayülleri olan bir partide baş kaldırabilme cesareti göstermek cesaret ister, güç ister, özveri ister.

Delege, ne genel başkanları Devlet Bahçeli’yi tamamen dışladı ne de “Senin görev süren doldu artık gitmelisin” demekten kendilerini geri çekti.

MHP’nin Ankara’da düzenlediği tüzük kurultayında sükunet ve heyecan vardı. 657 delege kongreye katılarak MHP’nin geleceğiyle ilgili en önemli adımı hep birlikte attı.  

Şimdi yapılması gereken tek bir şey kaldı. Devlet Bahçeli MHP’yi olağanüstü kurultaya götürecek ve aday olmayacak.

Bahçeli’nin bitmek bilmeyen genel başkan kalma ısrarı böylelikle “hoş” görülecek.

Biraz empati yapalım

Ben genel başkanım, benim oluşturduğum teşkilatların, benim oluşturduğum delegasyonun yarısından çoğu beni artık istemiyorsa, benim o makamda kalma lüksüm olmamalı.

7 Haziran’da seçmen sana hükümet ortağı ol diye 80 vekil verecek, sen sandıkların tamamı açılmadan “Tüm koalisyon görüşmelerine kapalıyım. Derhal erken seçim yapalım” diyeceksin. 80 vekilin inecek 40’a, bu da yetmezmiş gibi HDP de senden 19 vekil daha fazla çıkartacak, sen çıkacaksın “bütün bunların sorumlusu ben değilim” diyeceksin.

Kim inanır buna?

Kimi inandırabilirsin?

MHP’de Çağrı Heyeti’nin verdiği mücadele genel başkanlık mücadelesi değil, Çağrı Heyeti’nin verdiği mücadele demokrasi mücadelesi, vatan – millet meselesi.

Devlet Bahçeli ve arkadaşları demokrasinin keskin kılıcına teslim olmalı. MHP’ye hatta Türk siyasetine daha fazla darbe vurmadan, partinin olağanüstü kurultaya gitmesi şart.

MHP’de en büyük görev ise Kocaeli teşkilatlarına düşüyor. Çağrı heyetinin en güçlü adayı olarak görülen hemşerimiz Meral Akşener’e kayıtsız şartsız destek olmalı.

Kocaeli teşkilatlarına düşen görev, tüzük kurultayında tüm delegelerin o gün o otelin salonunda olmak olmalıydı.

 

 

İŞKUR’dan bir duyuru var

Ondan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işveren veya işveren vekili tarafından yürütülebilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik” 29.06/2015 tarihli ve 29401 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda; Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 9 Ekim 2015 tarihinde İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Eğitim, Sınav ve Belgelendirme işbirliği protokolü imzalandı.

Söz konusu Protokol ile hazırlanan E-Sertifika programına katılarak başarılı olan işveren veya işveren vekilleri kapsam içerisinde yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecek.

Bu itibarla, 2016 yaz dönemi E-Sertifika Programı yeni kayıt ve kayıt yenileme için başvurular 6-24 Haziran 2016 tarihlerinde Anadolu Üniversitesinin http://e-sertifika.anadolu.edu.tr web sayfasından yapılacak olup e-öğrenme derslerinin tamamlanması akabinde yapılacak sınavın takvimi 14 Ağustos 2016 olarak belirlendi.

 

 

Gültepe sakinleri 1500 kişilik iftar düzenliyor

Gültepe Derneği tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl 5’incisi yapılacak olan mahalle iftarı için herkes seferber oldu. Mahalleli tarafından masrafları karşılanan iftar etkinliğinde İlahi grubu, yaşamını yitirmiş mahalle sakinlerinin fotoğraflarıyla hazırlanan slayt gösterisi ve Kuran-ı Kerim okuması yapılacak. Gültepe Dörtyol mevkiindeki iftar etkinliği 25 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

 

 

620 numaralı hat neden iptal edildi?

Geçtiğimiz aylarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ulaşımdaki sıkıntıları asgariye indirmek için 200 yeni otobüs daha aldı. Yeni otobüsler yapılan tören ile hatlarda hizmet vermeye başladı. Ulaşımı rahatlatmak için birtakım yenilikler ve projeler geliştiren Büyükşehir tarafından alınan yeni otobüslerin, ulaşımda sıkıntılı olan bölgelere takviye edilmesi beklenirken, Yuvacık sakinleri yaşadıkları sorunları dile getirerek isyan etti. Ulaşım sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Yuvacık sakinleri “Yuvacık Tınaztepe Sanayi –İzmit” güzergahında hizmet veren 620 numaralı otobüs güzergahının iptal edildiğini ve mağdur olduklarını dile getirdi. Toplu konutun olduğu bölgede yaklaşık 650 hanenin bulunduğunu söyleyen semt sakinleri, “Yuvacık Paşadağ mevkiine daha önce 3 saat arayla otobüs vardı. Şuan o hattı iptal ettiler. Burada 650 hane var. Bu konuda defalarca şikayet ettik, talebimizi yetkililere ilettik fakat çözüm bulamadık. Mahalle sakinleri olarak bu konuda ciddi sorun yaşıyoruz. 3 saatte bir olan otobüsümüzü neden iptal ettiler? Bize en yakın otobüs 2,5 km aşağıdan geçiyor. Yetkililerin bu konuya çözüm üretmesini istiyoruz” dedi.

 

 

Bingöllülerden geleneksel iftara davet

Kocaeli Bingöllüler Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 6. geleneksel iftar programı 25 Haziran Cumartesi günü Fuar içi Ayışığı Derneği’nde gerçekleşecek. Dernek başkanı Ali Değirmenci, “6 yıldır düzenlediğimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz iftar programımıza bu Ramazan ayında da devam ediyoruz. Af etme, hoş görme, birlik olma, bölüşme ayı olan Ramazan ayında bile hain emellerine ara vermeyen ve bizleri bölmek, ayrıştırmak isteyenlere inat bir sofra etrafında, bir amaç uğruna buluşacağız. Programımıza derneğimizin bütün üyeleri davetlidir” dedi.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR