Başbakan Erdoğan liderliğini kanıtladı

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

İşin içinden çıkılmaz bir durum değil aslında 30 Mart seçimleri. Her ne kadar beklentilerden biraz daha uzak bir sonuç olsa da sebepleri ve analizleri yapmak çok kolay. Kimilerine göre şaibeli, kimilerine göre ise bariz bir zafer. Ancak şunu kesin olarak ifade etmeliyiz ki, AK Parti bu memlekette seçimle gitmeyecek güçlü bir siyasi hareket. Bu kabul edilmesi ve hoş görülmesi gereken bir durum.

Neticede seçim millet. Ben de açıkçası milletin reyleri ile göreve gelen bir iktidarın ya da yerel uzantılarının, çeşitli dalaverelerle siyasi arenadan uzaklaştırılmasını, milletteki karşılığının zarar görmesinin sağlanılması çabalarını çok da mantıklı görmüyorum.

Bu yönümle bir Menderes’çiyim…

Ya da 80 darbesinin zararlarını görmüş tüm siyasi liderlerin sözcüsü olabilirim…

Fakat hiçbir şey yoktur ki, er ya da geç aslına rücu etmesin. Millet de öyle ya da böyle siyasette artık karar merkezi haline gelmiştir. Halk artık seçmen olması avantajı ile devletine yön verebildiğinin farkına varmıştır. Dahası, liderci yapısını 30 Mart seçimlerinde bir kez daha ortaya koymuştur.

Evet, Türk halkı, daha doğrusu Başbakan’ın ifadesi ile yedi yüz küsur bin kilometrekarelik toprak bütününde yaşayan her bir fert bana kalırsa liderci bir yapıdadır. Osmanlı’dan bir alışkanlık mıdır, yoksa başka türlü bir izahı mı vardır bilemiyorum. Ancak bu millet tıpkı Fatih ya da Kanuni dönemlerindeki gibi bir baş buldu mu onu kaybetmek istemiyor…

İşte Atatürk böyle bir kişilikti milletimiz için. Hatta her türlü radikal karar ve tedbirlerine rağmen…

Sonrasında Menderes’i böyle gördü bu ülkenin insanının gözleri…

Özal’a bir kurtarıcı, tutunacak bir dal olarak baktılar hep…

Tayyip Erdoğan ise, 2001 krizinin memleketi kasıp kavurduğu dönemlerde milletin sığınacağı en güvenli limandı yine bu millet için.

Ve halkımızın liderci yapısı, güvendiği kişiyi terk etmeye, tutunduğu dalı bırakmaya pek münasip değildi. İşte 30 Mart seçimleri bizlere göstermiştir ki, Tayyip Erdoğan Türkiye topraklarında yaşayan bütün ırk ve etnik kökene mensup insanlar için bir liderdir. En azından bu konuda milletin gönlünde oluşan boşluğu doldurmuş bir isimdir.

Bu saatten sonra çıkan sonuç ise AK Parti iktidarının ve Tayyip Erdoğan rüzgarının bundan sonra çok daha büyük etkilerle esmeye devam edeceğidir.

Kabul edersiniz ya etmezsiniz, orası ayrı bir konu, ancak 30 Mart seçimleri bizlere tamamen böyle bir sonucu veriyor.

Şurası belli olmuştur ki, sokaktaki millet için Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın şike suçlamalarına maruz kaldığı gibi sebepler hiçbir anlam ifade etmiyor. Ya da Kocaelispor’un amatör kümeye düştüğü açıkçası Dilovası’ndaki Ağrılı vatandaşımız için hiç önemli değilmiş.

Evet, tek faktör Erdoğan tezimiz kesinlikle yerini bulmuştur.

Burada dikkat çekilmesi gereken nokta ise AK Parti’ye ilimizde kayan Saadet Partisi’nin oylarıdır. Bu durum çok ilginç geldi bana. Çünkü Başta il başkanları Sinan Ejderoğlu olmak üzere, Büyükşehir ve diğer ilçe adayları çok büyük bir çaba içine girdiler. Bir dünya masraf yaptılar. Fakat buna rağmen partinin tabanı AK Parti’ye doğru kaydı.

Hatta partinin çeşitli kademelerinde bulunmalarına rağmen AK Parti’nin bazı ilçe adayları ile kendi gelecekleri adına pazarlık yapanlar da oldu. İşte bu satışı Ejderoğlu’nun iyi görmesi ve artık bu kişileri defterden silmesi gereklidir.

Kısacası AK Parti bir seçimi daha başarı ile bitirmiştir. Ne diyelim vatana millete hayırlı, uğurlu olsun.

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR