İlkokul devresinde sporda sağlık

MAKALEYİ DİNLE

Doğuşta veya sonradan oluşan göz, kulak, burun, diş, boğaz bademcik, kalp ve dolaşım sistemindeki olumsuzluklar spor çalışmalarını aksatabilir. Spor çalışmalarına başlamadan evvel bu aksaklıkların giderilmesi gerekir. Bunun için spora başlayanların genel tıbbi kontrolden geçmesi önerilir. Spora başlayacakların doktor kontrolü ile lisans mecburiyeti gerekmektedir.

 

8-9 yaşlarındaki çocukların antrenman esnasında kalp atış sayıları bir dakikada 200, 10-12 yaşlarındaki çocukların 190’na ulaştığı görülür. Yaş ilerledikçe kalp atış sayısında düşme görülmektedir. Bu esasa göre antrenman esnasında yukarıdaki esasın üstüne çıkılmamalıdır. Normalde nabız sayısı 180’i geçmeyecek şekilde çalışma yapılmalıdır. Nabız sayısı dinlenme ile 120-130’a düştüğünde çalışmalara devam edilir. Başlangıçta dinlenme aralıkları uzun tutulmalıdır. Bir dakikalık çalışma sonunda nabız 100’ün üstüne çıkıyorsa ,yahut dinlenme devresinde nabız atışları 5 dakikada 120 – 130’a düşmüyorsa, çocuğun kan dolaşım sisteminde bozukluk olabilir. Doktor kontrolü şarttır. Çalışmalar bol oksijen içeren ortamda yapılmalıdır. Çocuğun aktivitelerde nefesini tutarak çalışma yapması doğru bir hareket değildir. Bu yaşlarda ağır çalışmalar, bünyenin kaldıramayacağı zorlamalar yapılmamalıdır. Çalışmalar oyun nitelikli olmalıdır. Çalışmalarda çocuğun yaşı ve becerisi göz önünde tutulmalıdır. Yapılan çalışmalar basit veya zorluk durumuna göre tekrar sayısı değiştirilebilir. Çocuklarda motorik özellikler (kuvvet, sürat ve dayanıklılık ve beceri ) eğlenceli oyunlarla geliştirilebilir. Çocukların bu yaşlarının oyun dönemi olduğu unutulmamalıdır. Başarı çocuğun çalışmalara ilgi duyması ile doğru orantılıdır. Güreşin ilgi çekici olması, sevilmesi, isteyerek yapılmasını sağlamak ve kolay öğrenilir duruma getirmek gerekir. Basit eşli ve eğlenceli güreşe dönük hareketlerle motorik gelişme sağlanabilir. Bu çalışmalar motorik gelişme yanı sıra, kas duyarlılığının artmasını sağlayacaktır. Sonuçta yarışma ruhunun gelişmesinde etken olacaktır.

 

Çekme, kaldırma, sürükleme, taşıma gibi yarışma hareketleri eşlerin birbirine karşı koymalarıyla Güreş ön çalışmalarının bir basamağı olacaktır. Rakibi yerden kaldırmaya çalışmak, Minder dairesinden dışarı sürmek, eşini omuzlarında taşımak, kurt kuzu oyunu, mendil kapmaca, yakar top, mini basket oyunu, horoz dövüşü, deve güreşi, sırt sırta itişme, omuz omuza itişme, birdirbir, bayrak yarışı gibi oyunlar çocukların ilgisini çekerken motorik gelişmelerinin de oluşmasını sağlayacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR