Başkan Hüseyin Üzülmez’in Karakadılar’a verdiği cevap!

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar;

Kocaeli’de, Büyükşehir dahil 12 belediye başkanı da AKP’li…

Bütün belediyelerin neden AKP’li olduğunu muhalefet çok iyi sorgulamalı…

Gerek CHP ilçe başkanları, gerekse MHP’nin ilçe başkanları, AKP’li belediye başkanlarına yeterince muhalefet edemediğini düşünüyorum…

***

Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, belediye başkanlarına en etkin muhalefeti CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar yapıyor… Karakadılar geçtiğimiz ay, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e, Bosna Hersek’de yapılan cami ile ilgili eleştiride bulunmuştu…

Karakadılar, önceki gün de Başkan Hüseyin Üzülmez’e Kartepe A.Ş. üzerinden eleştiride bulundu…

***

Hatırlanacağı gibi 2009-2014 yılları arasında AKP’den Kartepe Belediye Başkanlığı yapan Şükrü Karabalık döneminde Kartepe A.Ş. sık sık gündeme geliyordu. Eski başkan Şükrü Karabalık ve şirketin genel müdürü Hüseyin Turan ile ilgili birçok şaibe yazılmıştı. Konu mahkemelere taşınmıştı… Kartepe A.Ş. üzerinden birçok ihale alındığı, birçok kişiye para aktarıldığı belirtilmişti…

Yani Kartepe A.Ş., belediyenin tam bir arpalığı idi…

***

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra gelelim CHP’li Cumhur Karakadılar’ın açıklamalarına…

Karakadılar önceki gün belediye meclis üyeleriyle birlikte yaptığı basın toplantısında Kartepe A.Ş.’nin battığını ve bu nedenle sermaye artırımına gittiğini söyleyip; Üzülmez’e şu soruları sormuştu;  

***

1-Kartepe A.Ş.’de görevi devraldığınız tarihte çalışan sayısı ile şu an ki çalışan sayısı nedir?

2- AKP teşkilatlarında aktif siyaset yapan kaç kişi Kartepe A.Ş.’den maaş alıyor?

3-30 Mart 2014 itibarıyla şirketin borcu ne kadardır; ve 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle şirketin borcu nedir?

4-Kartepe A.Ş. herhangi bir alacaklısı ile icralık oldu mu?

5-Şirketin borçlanması ve sermaye artışı niçin talep edilmektedir?

6-Kartepe A.Ş. ihalelere neden giremiyor?

7-Kartepe A.Ş’nin elindeki işler hangi firmaya ve neden devredilmiştir?

8-Pirelli’nin hurda işine aracılık edildi mi? Daha önce bu işin yüzde 25’i Kartepe A.Ş. yapıyordu, bu işi kime ve niçin devrettiniz?

9-Şirketin öz varlığı olan araçlar kime kaç paraya satıldı?

10-Sosyal belediyecilik anlayışında olduğunu savunan belediye başkanına soruyorum, 150 öğrencinin mağdur edildiği Derbent’teki Öğrenci Yurdu neden kapatıldı?

***

Karakadılar’ın sorduğu soruları okudunuz…

Karakadılar’ın eleştirilerine maruz kalan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i aradım…

Üzülmez’e, Cumhur Bey’in eleştirilerini sordum…

***

Başkan Üzülmez, önce bastı kahkahayı…

Kahkahası, 3-5 saniye sürdü…

Belli ki Karakadılar’ın eleştirileri kendisini pek üzmemişti…

Sonrasında “ Mesut Bey, bakmayın benim güldüğüme. Zira eleştiriler çok yersiz. Cumhur Bey’in zaten muhalefet anlayışı belli, partisi tarafından bile dikkate alınmadığını düşünüyorum” deyip şu açıklamayı yaptı;

***

“Mesut Bey, beni yıllardır tanırsınız. Benim akçeli işlerle işim olmaz. Kartepe A.Ş.’nin geçmiş durumu biliniyor. Kartepe A.Ş., artık arpalık değil. Bu şirketten birileri nemalanıyordu. Nemalananların muslukları kesildiği için şimdi şirket eleştiriliyor. Eskiden bu şirkette yönetim kurulu üyesi olanlar maaş alır, bu şirketten nemalanırdı. Ama biz iş başına geldikten sonra şirketi yeni bir yapıya kavuşturduk. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını başkan yardımcımız Zafer Arat yapıyor.

***

Şirketin şu anda vergi ve SSK borcu var. Kamu dışında borcumuz yok. Vergi ve SSK borcunu ödeyebilmek için sermaye artırımına gittik. Bu borcun tamamını ödeyeceğiz. Artık şirket olarak her ihaleye girmeyeceğiz. Şunu ifade etmeliyim ki, Kartepe A.Ş., geçmişte birçok ihaleye girmiş. Çoğundan da zarar etmiş. Zarar, belediyenin bütçesinden karşılanmış. Biz artık böyle zarar edeceğimiz ihalelere girmiyoruz. Bizi zarara sokmayacak, ihalelere giriyoruz. Sukay’ı işletiyoruz. Kartepe A.Ş.’de emeğiyle çalışanlar çalışır.   

***

Ben, her zaman şeffaf beledicilikten yanıyım. İzmit Belediyesi’nde de böyleydim, Kartepe Belediyesi’nde de böyleyim. Kartepe A.Ş., Türk Ticaret Kanunu’na tabi bir şirkettir. Her şeyimiz şeffaftır, merak eden varsa, internet sitemizde şirketin yönetim kurulunda kimler var, hangi ihalelere girmiş, hepsi mevcuttur. CHP ilçe başkanı, çamur at, izi kalsın politikası güdüyor. Veremeyeceğim bir kuruşun hesabı yok. Başımız dik, alnımız açık ”dedi.

***

Değerli okurlarım..

CHP İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar’ın Başkan Hüseyin Üzülmez’e sorduğu soruları ve Başkan Üzülmez’in Karakadılar’a verdiği cevapları sizlerle paylaştım…

Yorumu siz değerli okurlarıma bırakıyorum…

 

 

CHP’li Tahsin Tarhan önerge şampiyonu

TBMM Başkanlığı 26. Yasama Yılı’nda yazılı soru önergesi veren Kocaeli milletvekilleri içerisinde toplam 22 önergeyle CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan birinci olurken, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet 9, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise 3 önergeyle Tarhan’ı takip etti. MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ise 1 yazılı soru önergesi verirken, AK Parti Milletvekilleri Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Sami Çakır ve Cemil Yaman önerge sunmadı. 2011-2015 yılları arasında MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan önerge şampiyonu olmuştu. 

 

Naipoğlu Anaokulu Ramaad’da etkinlik yapıyor

İzmit’te faaliyet gösteren Naipoğlu Anaokulu, Dünya Kadınlar Günü’nü bugün 15.00-17.00 saatleri arasında Ramada Plaza İzmit Otel’de kutluyor.

 

Her bahçeye bir kiraz!

Körfez Belediyesi, Körfez’in simgesi olan kirazı canlandırmak için “Her Bahçeye Bir Kiraz” sloganıyla yola çıkarak Kocaeli’de görev yapan basın mensuplarına kiraz fidanı dağıttı. Kirazların dağıtımı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Aslı Kuş tarafından yapıydı. Belediyenin çağrı merkezi olan (500 00 50) numaralı hattan taleplerini ve adreslerini bildiren Körfezliler kiraz fidanlarını temin edebiliyor

 

Emekçiler memleketin halini konuşacak

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) içerisinde faaliyet gösteren Emek Hareketi etkinlik düzenliyor. Etkinlikte Eğitim-Sen Kocaeli eski Şube Başkanı Veysel Kaplan moderatör olurken,  Yrd.Doç.Dr. Özgür Müftüoğlu ve Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar ise konuşmacı olarak katılacak. Etkinlik, bugün saat 14.00'da Eğitim-Sen Kocaeli Şube binasında gerçekleştirilecek.

 

Gazeteciler ev sahibi oluyor

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin girişimleriyle, Derince İlçesi Çınarlı Mahallesinde 24,5 dönüm alan üzerinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresine yaptırılacak olan 140 konutluk proje ile ilgili çalışmalar son aşamaya gelindi.  Başvuru formlarının dağıtımı ile ilgili ilk toplantı 8 Mart Salı akşamı saat:18.30 Darıca’da, ikincisi ise 9 Mart Çarşamba akşamı saat:18.30 Kocaeli Basın Müzesi bahçesinde gerçekleştirilecektir. Toplantıda, Basın Sitesi projesi hakkında bilgiler verilecek ve başvuru formları dağıtılacak. Güzel bir çalışma, emeği geçenleri kutluyoruz.

 

Odabaş ve Taştekin Güneydoğu’yu konuştu

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, HÜDAPAR Kocaeli İl Başkanı Davut Taştekini ziyaret ederek Güneydoğuda yaşanan problemlerle ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Odabaş, ziyarette her gün gelen şehit cenazelerinin ve Güneydoğu’da yaşanan sıkıntıların tüm ülkeyi olumsuz etkilediğini, problemlerin bedelini tüm ülke halkının canlarıyla ve mallarıyla ödediklerini, sivil toplum kuruluşları olarak konuya müdahil olmak zorunda kaldıklarını ifade etti.  Taştekin de aynı duyguları paylaştıklarını, Çözüm sürecinde sadece PKK’nın muhatap alınmasının yanlış olduğunu, kamyonlarla silahlar dağıtılırken o zaman siyasi iktidarı çok uyardıklarını söyledi. Şu bir gerçek ki; Türkiye’nin Güneydoğusu kaynayan bir kazan gibi… Bu sorunu çözecek de mevcut hükümettir.

 

Deprem korkutuyor!

Türkiye topraklarının yüzde 92'si deprem kuşağında bulunurken,  nüfusumuzun yüzde 95'inin ise deprem bölgelerinde yaşadığı ortaya çıktı. Medya Takip Ajansı Interpress’in araştırmasına göre, deprem ile ilgili son bir yılda 44 binden fazla haber çıkarken, depreme karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekmek amacıyla her yıl Mart ayının ilk haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenen Deprem Haftası hakkında ise yazılı basına 490 haber yansıdığı belirlendi. (İnterpress)

 

Öğrenciden müdüre sağlık müdahalesi

Körfez Anadolu Sağlık Meslek Lisesi iken ismi Körfez Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirilen okulda eğitim gören öğrenciler, yaşanan ufak yaralanma olaylarına anında müdahale ediyor. Temel sağlık bilgileri alan öğrenciler, okul içinde yaşanan her türlü sağlık konularında da ilk müdahaleyi yapabiliyor. Okul Müdürü İsmail Boğa’nın kolundaki yaraya, okul öğrencisi müdahale ederek pansuman yaptı. Öğrenci de, müdür de mutlu oldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR