İŞ YERLERİNDE RİSK DEĞERLENDİRMESİ VE SONUÇLARI

MAKALEYİ DİNLE

Son günlerde çok tartışılan konulardan biride iş yerlerinde yapılması gereken “Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma” konusunda iş verenlerin neler yapması gerektiği hususudur. 2012 yılı Haziran ayında çıkarılan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun 10. maddesinde konuya yönelik olarak yapılan düzenleme şöyledir.

1) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak ve yaptırmakla yükümlüdür. Risk değerlendirmesi yapılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

a) Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu.
b) Kullanılacak iş ekipmanı ile kimyasal madde ve müstahzarların seçimi.
c) İş yerinin tertip ve düzeni.
d) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

2) İşveren, yapılacak risk değerlendirmesi sonucu alınacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile kullanılması gereken koruyucu donanım veya ekipmanı belirler.

3) İş yerinde uygulanacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri, çalışma şekilleri ve üretim yöntemleri; çalışanların sağlık ve güvenlik yönünden korunma yüzeyini yükseltecek ve işyerinin idari yapılanmasının her kademesinde uygulanabilir nitelikte olmalıdır.

4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar. Şeklindedir.

Yasa maddesinde görüldüğü üzere işveren kendi iş yeri ile ilgili olarak risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak durumundadır. Yapılacak değerlendirme sonrası iş yerinin Az tehlikeli – Tehlikeli – Çok tehlikeli olmak üzere üç sınıf halinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

İşverenler tarafından yukarıda belirtilen risk değerlendirilmesinin yapılmaması halinde ciddi idari para cezaları uygulanacaktır. Buna göre;

- Risk değerlendirilmesi yaptırılmaması halinde 3000 TL
- Aykırılığın devam ettiği he ay için 4500 TL
- Risk belirlemesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırma yapılmaması halinde 1500 TL cezalar öngörülmektedir.RİSK DEĞERLENDİRMESİ NE ZAMANA KADAR YAPILACAK

Bu hususta çok farklı değerlendirmeler yapılmaktadır. Hatta nereden çıktığını anlayamadığımız 31.01.2013 tarihine kadar diyenlerde var. Bize göre bu hatalı bir görüştür. Gerekçemizde şudur;

Yasanın 38. maddesi yürürlük hükümlerini düzenleyen maddedir. İlgili madde değişik konuların yürürlüğü ile ilgili yürürlük tarihleri belirlemiştir. Risk değerlendirmesini düzenleyen yasanın 10. maddesinin yürürlük tarihi yasanın yayım tarihinden itibaren 6 ay sonrasıdır. Yani 01.01.2013 tarihidir. Risk belirleme ile ilgili düzenleme yılbaşından itibaren yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Peki ne zamana kadar yapılacaktır? Sorusunun cevabı ise yasanın 30.maddesinde belirtilmiştir. İlgili madde düzenlemesinde; “.. aşağıdaki konular ve bunlara ilişkin usul ve esaslar bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.” Denilmektedir. Risk değerlendirmesine ilişkin olarak da 30. maddenin 5. fıkrasına C bendinde “… risk değerlendirme ile ilgili olarak, risk değerlendirmenin hangi iş yerinde ne şekilde yapılacağı, değerlendirme kişi ve kuruluşlarının niteliklerinin belirlenmesi, gerekli izinlerin verilmesi ve izinlerin iptali…” ile ilgili yönetmelik yayınlanması gerekmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 29.12.2012 tarihinde konuya ilişkin yönetmeliği yayınlamıştır. Yayınlanan yönetmelik 30.12.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Ancak yönetmeliğin hiçbir yerinde risk değerlendirme raporlarının yapılmasına ilişkin bir süre belirtilmemiştir. Bence kendimizi belirli bir süre ile sınırlı tutmak suretiyle panik yapmamak gerektiği, ancak yönetmelikte belirtilen hususlarda işlemler yaparak risklerin değerlendirilmelerinin yapılmasının sağlanması gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle yönetmelikte belirtilen hususlarla ilgili olarak bazı çalışmalara başlanması mümkün olduğunca da tamamlanması gerektiği kanaatindeyim. Kesinlikle şu tarihe kadar bu iş bitecek şeklinde ne yasada ne de yönetmelikte bir düzenleme bulunmamaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR