VM Medicalpark üzerine…

MAKALEYİ DİNLE

Bir “insan” olarak, sahip olduğum bilinçle, ülkemde “SOSYAL DEVLET” niteliğinin egemen olmasını isterim.

Sosyal Devlet, öncelikle “vatandaşını sağlıklı yaşatmak” ödevindedir. Sağlıklı yaşamak ise; maddi güce, eğitime, sağlık bilincine ve “yaşama kültürüne” bağlıdır.

Televizyonlarda “kamu spotu” adı altında yayınlanan “gizli propaganda” iletisine göre, hiçbir geliri olmayan vatandaş da Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanıyor!

Ama, kazın ayağı öyle değil!

SGK güvencesine sahip olan vatandaşlar bile, belirli bir bedel ödemeden sağlık hizmeti alamıyorlar! Reçete bedeli, katkı payı ilk akla gelen bedeller.

Öte yandan; Dünya ilaç tekelleri, kanser gibi hastalıkların ilaçlarını çok yüksek karlarla satıyorlar. Sosyal Devlet bu ilaçları karşılıksız vermek istemiyor! Vatandaş ise, “yaşamak için” gücünü aşan bedeller ödüyor. Ya da ödeyemiyor, vakitsiz ölüyor.

Sağlık sistemimizden birkaç örnek daha verelim;

  • Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakültesi hastaneleri dökülüyor!
  • Bir başka tıp fakültesi hastanesinde “Şemsiyeli ameliyat” yapılıyor!
  • Katarak yardımı düştü, gözler tehlikeye düştü!
  • Yoğun bakımda oksijen bitti hasta öldü!
  • Ucuz tıbbi malzemeler öldürüyor!
  • Pahalı tedavinin altından kalkamayan vatandaş, Sağlık Bakanı’ndan himmet bekliyor!

“Artık, özel sağlık kuruluşlarından da hizmet alıyoruz” diyenler, vatandaşın ödediği “Katkı Payı” nın 10-15 liradan 200’lü rakamlara nasıl çıktığını göremeyen “göz ve vicdan özürlü” kişiler olmalı!

 

Medikalpark’a gelince;

“Özel sağlık kuruluşları” artık ülkemizin ve dünyanın bir gerçeği.

Şimdi önemli olan; ekonomik olanakları yeterli olmayan “alt gelir grubu” insanların da bu kuruluşlardan “uygun koşullarla” hizmet alabilmesi.

Bu kentte ve İstanbul’da bulunan hemen bütün özel sağlık kuruluşlarını değişik vesilelerle gördüm, inceledim. Her biri, diğerinden daha iyi hizmet vermenin çabası içinde. “Pazarlama İlkeleri” gereği, buna da mecburlar!

Kentimizde en son kurulan VM Medicalpark’ın köşe yazarları davetine katıldım. Önce, Genel Müdür Dr. Necip Kozalı, görsel iletişim olanaklarını da kullanarak, bize hastaneyi, temel ilkelerini tanıttı.

Daha sonra, saygın kişiliği ile tanıdığım Prof. Dr. Kamil Toker, “Medikal Direktör” kimliği ile kısa bir konuşma yaptı.

Medikalpark’ın başındaki “VM” nin “Sağlığa değer katan hizmet” anlamına geldiğini öğrendik. Hastane ana kapısından girdiğinizde, ister hasta-hasta yakını veya ziyaretçi olun, güler yüzlü bir görevli; “Hoşgeldiniz” diye karşılıyor.

Hastanenin mekan planlaması, hasta odaları, poliklinikler, bekleme ve dinlenme alanları çok mükemmel. Ayrıca, bugünün en modern tıp cihazları ile donatılmış hastane. Üstelik, “Hastane Kokusu” da yok!

Sunumda en çok dikkatimi çeken ise, VM  Medkalpark’ın Tıp Fakülteleriyle işbirliği yapma projesi oldu. Bu projeyi, gerçekleştirmelerini diliyorum.

Bu kentte yaşayan, ekonomik koşulları iyi olan ve genellikle İstanbul ya da yurtdışındaki adı-sanı-şöhreti olan hastaneleri tercih eden kişilerin, bu hastaneyi tanımaları gerek.

Gerek Dr. Necip Kozalı gerekse Prof. Dr. Kamil Toker, bu hastaneden SGK’lı hastaların da güvenle ve çok uygun koşullarda hizmet alabileceklerini belirtmeleri sevindiriciydi.

VM Medicalpark kurucuları, yöneticileri ve hizmet ekibini kutluyor, başarılarından mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyorum. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

İzmitli - Yasalar hep meclisteki vekillere çalışıyor...Şu torba yasadan emeğe çalışana neden tombala çıkmıyor?..

Bu ülkede emeklilik yaşından mağdur duruma düşenler var bu yasa (Yenilerede;55'yaş olmalı emeklilik,65'Türkiye için çok fazla)'eski SGK'lılara yansıtılmamalı yani futbol maçı oynanırken kuralın değiştirilmesi gibi haksız bir durum ve uygulama var.

Meslek sanat okulları staj sigortaları SGK'başlangıcı sayılmalı eskilerde sayılmalı.

Alınan haklar geri iade edilmeli hatta grev hakları tekrar geri verilmeli...

Asgari ücrette uygulama kotası konulmalı Holding ve Kamuda asgari ücret olmamalı,olamaz.(Ford araba fabrikası,Bingo deterjan fabrikası,Belediyeler kamuda asgari ücret olmaz.)

Asgari ücret;Esnaf,küçük işletmeler,Kobiler içindir (gücü olan işveren fazla ücret verebilir)

Bu ülkede 1000 tl.nin altında komik bir rakamda Emeklilik maaşı var bilmem haberiniz varmı

Yanıtla . 0Beğen 08 Ekim 17:45
02

İzmitli - Emeğin kenti Kocaeli kime oy verecek?..

Türkiye için emeklilik yaşı çok yüksek kimse 65’yaşında emekli olamaz!Bu yasa mezarda emeklilik yasasıdır.Erkeklerde:55,Bayanlarda:50 yaş olmalı.Bu yaş sınırlarıda;Bedenen fiziken,Kimyasalla ve kimyasal ortamda,Yer altında çalışanlar için yüksek,bu tür iş kollarında 45’yaşında Emeklilik olmalı.

ASGARİ ÜCRET;Asgari ücrete gelince Asgari ücret Esnaf,Küçük işletmeler,Kobiler içindir(Gücü yeten işveren fazla ücret verebilir),Asgari ücretin Holding ve Holding fabrikalarında,Kamuda işi ne?..Olmamalı,olamaz.

Emekli maaşı;1000 tl.nin altında Emekli maaşı olmamalı,kalmamalı.

Vergi;Koç Holdingle emekçi işçi aynı oranda vergi vermemeli,Bordrolu çalışan vergi kölesi olmamalı,sistem zengine çalışıyor zengin dahada zengin oluyor.

Yanıtla . 0Beğen 08 Ekim 17:45
01

İzmitli - Adalet karşında herkes eşit olmalı

Devleti soyanlar,yağmalayanlar,devlet Millet malını,Kurumlarını,Fabrikalarını satıp yağmalayanlar peşkeş çekenler…neden yakalanmıyor,yargılanmıyor?..

Adalet birine lolipop şekeri,birine lolo olmamalı.Adalet önünde herkes eşit olmalı!..

AK’parti iktidarı yandaşları tırlar dolusu parayı çaldılar devlet millet mallarını yağmaladılar.Ülke zenginleri daha zengin oldu fakirler halk dahada fakirleşti.

Belediyelerde bile kıçı kırık müdürlerin servet yaptıkları,daire ve dükkan tapularını üst üste dizdikleri,Lüks yaşantı yaşadıkları bilinmekte ve konuşulmakta…

Bir zamnalar Numan KURTULMUŞ’un dediği gibi;Harundular Karun gibi oldular!..

Halkı çok ezdiniz…İşçiyi emekçiyi çok ezdiniz…Esnafı,Küçük işletmelei,Kobileri çok ezdiniz…

Vergi adaletsizliğini düzeltmediniz;Emek,Esnaf,Küçük işletmeler,Kobiler vergiden inim,inim inliyor duymadınız!..

Ülkeyi yağmaladınız;Fabrikaları,Kurumları iyileştirme yapacağınıza satıp yağmaladınız,peşkeş çektiniz…çalışan insanlar ya işten çıkarıldı yada Holding gibi büyük işletmelerde asgari ücrete modern köleler olarak çalıştırılmaya mahküm edildi!..

Sanayi üretiminden geçtik;Tarım ve Hayvancılık bitme noktasında…İsrailden ve dışarıdan tohum ve buğday,mısır vb.alıyoruz.

Büyük baş hayvan bile ithal edildi!..İnsanlara sağlıksız gıda tükettiriliyor hastalıklar artacak tabiki…

Zaten sağlık sektörü sayenizde ticaret anlayışına döndü sağlam insanlara bile sırf para almak için ameliyat veya operasyon yapıyorlar insanlar ALLAH’emanet…

Yanıtla . 0Beğen 08 Ekim 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR