İzmit Gölkent sakinleri Kent Konut’tan şikayetçi!

MAKALEYİ DİNLE

Kent Konut, ilimizin birçok yerinde konut yaptı…
Yaptığı konutlardan sık sık şikayetler geliyor..
Kent Konut’un Gölkent’te yaptığı konutlardan da şikayet geldi…
Burada ev alan konut sahipleri, bana mail göndererek sorunlarını maddeler halinde sıraladı…
**
Gölkent Konut sahiplerinin açıklaması şöyle;
Başbakanımız Recep Tayyip Erdağan’ın resmi olarak açılışını İsmetpaşa Stadı’nda yaptığı Kent Konut Gölkent sakinleri olarak, evlerimizin teslim edilip yaşamaya bağladığımız Mart ayından beri bir türlü çözülemeyen, Kent Konut’a ve yüklenici firmaya iletmemize rağmen çözülemeyen bir dizi sorunla karşı karşıyayız.
Sorunlarınım aşağıda maddeler halinde belirttik;
1)Şehir merkezinden sitemize gelen Kandıra yolundan siteye giriş kavşağı çok tehlikelidir. Yol üç şeritli olup 2 tanesi Kandıra yönünde gidiş (tırmanma şeridi) ve hanesi Kandıra yönünden İzmit'e geliş şerididir. Siteye girebilmek için yolun orta şeridine (tırmanma şeridi) geçip sola dönmek gerekmekte olup, siteye dönüş sırasında kavşaktan dolayı ne karşıdan gelen araç sizi görebilmekte ne de siz karşıdan gelen aracı görebilmektesiniz. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz mevsiminden dolayı Kandıra yolu çok kalabalık olup her gün Gölkent sakinleri olarak çok ciddi kazalar atlatmaktayız. Kocaeli bölgesinin en çok kaza yapılan yolu olan Kandıra yolunda siteye böyle tehlikeli bir girişin yapılarak ciddi kazalara davetiye çıkarıldığını düşünüyoruz. Bu yola alternatif olarak kullandığımız Çayırkoy yolu da patika yol formatında olup araçlarımızı bu yolda kullanmak istemiyoruz. Herhangi bir ciddi kazadan birincil sorumlu proje sahibi Kent Konut olup, Kandıra yolundan siteye giriş kavşağına en azından bir trafik ışığı konularak veya herhangi bir alternatif yolla problemin çözülmesini istiyoruz.
2)Sitemizde yaklaşık 4 aydır yaşamamıza rağmen hala çevre düzenlemesi tam anlamıyla yapılamamıştır. Devam etmekte olan Turkuaz Konutları’nın inşaatının verdiği ses, toz gibi her türlü rahatsızlığı kabullenmemize rağmen, B bloklar önündeki boş arazinin, villalara komşu toprak arazinin bir türlü düzenlenmemesinden dolayı evlerimiz en hafif bir rüzgarda toz almakta ve kimse ne camlarını ne de evlerini temiz tutabilmektedir. Ayrıca bu tozdan dolayı kimse elbiselerini dışarı asamamaktadır.
3) Sitemizde önemli sorunlardan biri elektrik sorunudur. Elektriklerimiz en hafif rüzgarda dahi kesilmektedir. Elektrik kesintilerinden ve voltaj düzensizliğinden dolayı elektronik aletlerimiz bozulmakta ve bunları gerektiği gibi kullanamamaktayız. Bazı dairelerde elektrik düzensizliğinden dolayı elektronik aletlerin bozulduğu görülmektedir. Günlük yaşantımızın doğal bir parçası olan ve kullanmak zorunda olduğumuz elektrikteki problemlerimizin çözülmesini istiyoruz.
4) Sitemizden şehir merkezine toplu taşıma ile ulaşım çok sıkıntılı ve zayıf olup, kişisel araç olmadığında imkansıza yakın düzeyde zordur.
Çünkü;
Birincisi; Otobüsler çok seyrektir.
İkincisi ise bulunduğumuz bölgeden şehir merkezine yolcu taşıyan 71 numaralı Çayırköy hattı otobüsleri çoğu zaman yol bozuk olduğundan dolayı Çayırköy durağından ileriye gitmemektedir. İçerisinde temel gıda maddelerini dahi bulabileceğiniz dükkan bulunmayan ve içerisinde yaklaşık 420 daire bulunan bir siteden en azından şehir merkezine toplu taşıma olmamasının veya çok az olmasının burada yaşayan ve yaşayacak olan 420 aileye çok büyük haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Bundan dolayı otobüs hattının sitemiz içerisinde otobüs durağı olacak şekilde uzatılmasını istiyoruz.
5) Evlerimizde teslimat sırasında fark edilmeyen, teslimat sonrası fark ettiğimiz ve teslimat sırasında beyan edildiği takdirde hemen giderilecek denen yapısal problemler bir türlü giderilememektedir.
6) Temmuz ayı itibariyle elimize site aidatları ile ilgili tebligatlar ulaştırıldı. Tebligatlarda site aidatı olarak 91 m.2 bir daire için ayda 69 TL, C blok villalar için ayda 82 TL, 158 m2 bir daire için 89 TL gibi çok fahiş bir ücret belirlendiğini gördük. Ayrıca her bir daire için 67 TL'den 302 TL'ye dek değişen, avans bedeli diye adlandırılan ve neden istendiğini anlamadığımız bir ücret talep edildiğini gördük. Kocaeli'de Gölkent dengi sitelerde (örneğin Gündoğdu Toki Konutları) site aidatı aylık 35-40 TL'yi geçmezken, havuzlu sitelerde dahi bu kadar yüksek aidatlar talep edilemezken, binaların toz içinde olduğu, sokak lambası dahi olmayan, bina giriş kapı camlan dahi kirden görülmeyen, asansörlerin bazı bloklarda tam çalışmadığı Gölkent sitemizde böyle bir aidatın talep edilmesini haksızlık olarak görüyoruz. Bu aidatların sitemiz dengi sitelerde olduğu gibi yani olması gerektiği gibi düzenlenmesini, avans bedeli diye adlandırılan ve hiç bir mantıksal dayanağı olmayan bedelin kaldırılmasını istiyoruz.
**
Yukarıda detaylı bir şekilde açıkladığımız, aylardır sabırla çözülmesini beklediğimiz sorunların artık tahammül edilemez düzeye gelmesinden dolayı bu maili yazma gereği hissettik.
Gölkent sakinleri olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Kent Konut'un diğer sitelerinde olduğu gibi (Akça Kent - Erenler- Cedit, İzmit 1.Etap – 2.Etap) Gölkent'e de gereken önemin verilmesini, burada yaşayan site sakinlerinin hak ettiği ve taahhüt edilen yaşama koşullarının oluşturulmasının gerektiğini düşünüyoruz.
Yukarıda açıkladığımız sorunların en kısa sürede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KENT KONUT tarafından bir an önce giderilmesini istiyoruz.
**
Site sakinlerinin açıklaması böyle…
Hadi Bakalım Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Kent Konut yetkilileri, site sakinlerinin bu sorunlarına bir çözüm bulun… “Çalışınca oluyor” demekle bu işler olmuyor, biraz da icraat lazım…

Hereke Kalesi’nde
çalışmalar neden durdu?

Türkiye’de kazı izni Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan çok zor alınır…
Müze Müdürü İlksen Özbey, Hereke Kalesi’ndeki arkeolojik kazı iznini kısa bir süre içinde almış…
Buradan Özbek’i tebrik ediyoruz…
2011 yılında kalenin üstünde 20 kişilik bir kahvaltı yapılmış ve kahvaltıdan sonra arkeolojik kazı için ilk kazma vurulmuş…
Herekeliler de bu çalışma karşısında memnun olmuş…
Buraya kadar her şey güzel…
Ama sonrası mı?
İşte cevabı…
**
Günler, aylar birbirini kovalarken, Herekeliler hayal kırıklığına uğramış…
Zira aradan yıl geçmesine rağmen hala doğru dürüst bir kazı çalışması yapılmamış…
Kalenin restore çalışmalarının yapılmaması, kalenin etrafında evleri olanları tedirgin ediyormuş…
Zira, kalenin bir an önce restore edilmesi gerekiyormuş…
Ayrıca kalenin çevresinde evlerin olanlar yetkilerden bilgi almaya çalışıyorlarmış, ama kimseden cevap alamıyorlarmış...
Herekeliler adına buradan yetkililere sesleniyorum;
Kalenin arkeolojik kazı çalışmasına ve restore işine hız verin…
Kimseyi tedirgin etmeye hakkınız yok…
Kalenin üstünde kahvaltı yapıp, hava atmak kolay…
Şimdi çalışma zamanı, hemen şu restore işini bitirin ve Herekelileri tedirginlikten kurtarın

Nuh Çimento’da
lağım kokuyormuş!

Önceki gün Hereke’den bir telefon aldım…
Hereke Nuh Çimento’dan şikayetçi oldu…
Vatandaş; “Hereke Nuh Çimento’da işlenmekte olan evsel çamur, bu cümleyi kibar tutan Herekeliler, lağım kokularından boğuluyor.
İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre kuruluşları nerede?
Görevlerini unuttular mı?
Sedaş gibi telefonlara çıkmıyorlar.
Geniş bir çevreye yayılan lağım kokularına hangi kuruluş bakıyor.
Hereke’den gelen ses; S.O.S…
Yetkilileri bir an önce göreve çağırıyoruz…
Şu kokuyu önleyici çalışma yapsınlar…

Dost başa, Civelek ayağa bakar!

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, önceki gün basın toplantısı yaptı…
Toplantıda Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun birer fotoğrafını gösterdi…
Ev ziyaretinde ayakkabılarını çıkaran Erdoğan’ı övdü, çıkarmayan Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi…
Hani bir söz vardır, “Dost başa, düşman ayağa bakarmış”…
Civelek’in gösterdiği fotoğraflara bakarak, “Dost başa, Civelek ayağa bakar” diyebiliriz…

Ellibeş hasta ziyaretinde


Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş,AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel, AKP Şehitler Mahalle Başkanı Kadem Serindere’yi evinde ziyaret ederek geçmiş olsun temennisinde bulundular. Ziyarette Belediye Meclis Üyesi Harun Gencer de hazır bulundu. Serindere yapılan ziyaretten dolayı teşekkür etti.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Tarih boyu yapılmış savaşların en uzunu İngiltere ile Fransa arasında olmuştur. Bu savaş 115 sene (1338-1453) sürmüştür.

KONUŞAN FOTO


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR