Körfez’de vatandaşın can güvenliği tehlikede!

MAKALEYİ DİNLE

Körfez’de birçok sanayi kuruluşu var…

Körfez deyince, akla sanayi gelir…

17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde Tüpraş’ta yangın çıkmış, büyük bir endişeye kapılmıştık…

Sonrada bazı dolum tesislerinde yangınlar çıkmış, facianın eşiğinden dönülmüştü.

Körfez, sanayi kenti olduğuna göre doğal olarak boru hattı döşeniyor…

Her boru hattı döşenmesinde vatandaş büyük tedirginlik yaşıyor…

**

Tedirgin olan vatandaşlardan biri de Yaprak Fidancı…

Yaprak Hanım bize bir mail attı.

21 Ağustos 2014 Perşembe günü (bugün) saat 14:00'de Körfez Belediyesi Tütünçiftlik Sahil Belediye Tesisleri Çay Bahçesinde PETLINE firmasının Dolfen, Açık Platform ve Denizaltı Boru hattıyla ilgili ÇED toplantısı yapılacağını söyleyen Yaprak Hanım, toplantıyı takip etmesi için bir muhabir görevlendirmemizi istedi.

**

Yaprak Hanım’ın mailini birlikte okuyalım;

“Sayın Yetkili;

Ben Yaprak Fidancı. Tütünçiftlik sahilinde yaşıyorum. Tütünçiftlik sahilinde yaklaşık 20 yıl önce usulsüz olarak başlayan ve devam eden şahısların petrol şirketlerine ait denizde Aytemiz, Opet, Habaş ve Petline Dolfen yapı açık platform ile denizaltı ve kardan devam eden boru hatları bulunmaktadır. Aytemiz ve Opet hatları için geçmişte bu yapılara yürütme kararı alınmış uygulanamamıştır. Öyle ki; OPET' in boru hattı meskenin bahçesinden geçmektedir. Endişelerimiz Kirazlıyalı, Dubai Port vd uygulamaları gördükçe gün geçtikçe artmaktadır.

 **

Petline firmasınınki ise Rekrasyon alanı olan Yarış Pisti, Fener Gölünün içinden ve mevcut fay hattına 2.5 km uzaklıktan geçmektedir. Hem çevreye verdiği zarar bakımından hem de can ve mal güvenliğimiz tehlike altındadır. Konu hakkında resmi makamlara gereken başvurularımızı da yapacağız.

** 

Mahalle halkı olarak muhtarımız, aza ve meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte o gün orada bu konuları dile getirmek üzere bulunacağız. Konuya dikkat çekmek ve yaratmak istediğimiz kamuoyunda sizin basın olarak bize sunacağı katkı son derece önemlidir. O gün gazetenizden bir muhabirin bulunmasını arzu etmekteyiz.”

**

Yaprak Hanım’ın açıklaması böyle…

Bugünkü ÇED toplantısında sıkıntılarını dile getirecek.

Bunun için de mahalle sakinlerini ÇED toplantısına davet ediyor.

Yukarda ifade ettiğim gibi, Tüpraş, dolum tesisleri, depolama tesisleri derken Körfez’de yaşamak her geçen gün zorlaşıyor. Bakalım bunun sonu nereye varacak?

 

Barış ve Elif ziyarete geldi

Fransa’da yaşayan Körfezli Barış Çetiner ile tanışarak evlenmeye karar veren Alexia Cominotti geçtiğimiz günlerde Müslüman olmuş ve Elif ismini almıştı. Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz söyleşide genç çift ‘önemli olan aşk’ diyerek mutluluklarını dile getirmişlerdi. Barış ve Elif, akrabaları Körfez Şube Başkanı Yılmaz Kandal ile birlikte önceki gün beni ziyarete geldiler. Kendileriyle röportaj yaptığımız için, gazetemizde yer verdiğimiz için bize teşekkür ettiler.  Sohbet ederken, çaylar geldi. Türk ismini alan Elif, Türkçe teşekkür etti. Elif, Türkçe öğrenmeye de başlamış. Genç çift, yakın zamanda Fransa’da nişanlanacak. Genç çifte mutluluklar diliyoruz.

 

Konak Hastanesi, at yarışlarına sağlık sponsoru oldu!

Sapanca Belediyesi ve SAYDER'in ortaklaşa düzenlediği Özel Konak Hastanesi’nin de “sağlık sponsoru” olduğu 3. Mahalli At Yarışları Kurtköy Hipodromu'nda gerçekleştirildi. Yarışa ambulansı ve sağlık ekibi ile destek veren Özel Konak Hastanesi’ne Sapanca Belediye Başkanı ve Belediye Kültür İşleri Müdürü teşekkürlerini iletti.

 

Balıkçılar 1 Eylül’ü bekliyor

Balıkçılar, balık avlama yasağının kalkması için adeta gün saymaya başladılar. 30 Mayıs’ta başlayan av yasağı, 1 Eylül’de sona erecek ve balıkçılar, “Vira Bismillah” diyecek. Balıkçılar, bu yıl sezonun başlaması ile birlikte balığın çok bol ve ucuz olacağını tahmin ediyor.

 

Kandıralı Akşit, ameliyat oldu

Kandıra Engelliler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Akşit, safra kesesindeki taş nedeniyle önceki gün Umuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat oldu. Ağızdan kamera sistemiyle giriş yapılarak safra kesesindeki taşı alınan Akşit, başarılı bir ameliyat geçirdi.

 

BBP’li Kaya’dan AKP’lilere çağrı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Gölcük İlçe Başkanı Remzi Kaya, AKP’lilere seslendi. Kaya, “ “Sayın Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde neden desteklemediğimizi ve aldığımız kararın ne kadar isabetli bir karar olduğunu bir kez daha gördük. Zira seçim sonrasında Diyarbakır’da PKK’lıların heykeli dikildi. AKP’lileri gerçekleri görmeye davet ediyorum ” dedi. Çözüm süreci altında PKK’lılar resmen at koşturuyor. Bakalım bu işin ucu nerelere varacak?

 

Alman Ayak Sağlığı huzurevlerini unutmadı

Gölcük huzurevi yaşlıları için Alman Ayak Sağlığı Merkezi ve huzurevi yönetiminin organize ettiği “Ayağına Sağlık Kocaeli” platformu kapsamında sosyal sorumluluk projesinde Alman Ayak Sağlığı Merkezi İzmit Huzurevi’nden sonra Gölcük Huzurevi yaşlılarımızın da tırnak ve ayak problemleri, medikal ayak bakımlarını yaptı. Alman Ayak Sağlığı 5 yıldır Kocaeli’de hizmetlerini devam ettiriyor. Firmanın genel müdürü İbrahim Tetik, İstanbul’da 7 şubesi ile  Türkiye’nin en büyük ayak sağlığı merkezi olma unvanını elinde bulundurduklarını belirterek, Kocaeli’nin markası olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

 

CHP’li Öğüt, Hacı Bektaş’ta

CHP Ardahan Milletvekili Gebzeli iş adamı Ensar Öğüt, Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde gerçekleştirilen  51.Ulusal, 25.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerine, CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu ile birlikte katıldı. Mustafa Sarıgül ve çok sayıda milletvekili ve belediye başkanının da eşlik ettiği anma etkinliklerinde en çok ilgi gören isimlerden biri de Öğüt oldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR