Fidye, asgari ücreti geçerse

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Ramazan ayında oruç tutmaya gücü yetmeyenler ve sağlığı elvermeyenler için Bakara suresi 2/184. ayette şöyle der; “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.”

Bu fidye miktarı da her yıl devletin bir kolu olan Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenir. Aslında bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır. Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkânı el vermeyen kimse Allah’tan af diler.
 

2014 yılının asgari fidye miktarı 10 TL’ olarak belirlendi. Bu yıl ki fidye 10 ila 20 TL arasında değişiyor. 

Belirlenen bu bedel, bir kişinin günlük yiyecek miktarına denk geldiği düşünülürse 4 kişilik bir aile günde 40 TL’yi karnını doyurmak için harcıyor.

Peki, 2014 yılında Asgari ücret ne kadar oldu.

Hemen hatırlatayım “ASGARİ ÜCRET NET: 891 TL” oldu. Yukarıdaki denklemin aynını asgari ücret için kurduğumuzda, 4 kişilik bir aile için kişi başına düşen paranın 7 TL 425 Krş. olduğu nu görebiliyoruz. Bu da demek oluyor ki asgari ücret bırakın yaşamaya, karnımızı doyurmaya bile yetmiyor.

Bu formüle baktığımızda asgari ücret alan vatandaşların aç kaldığını görebiliyoruz. Asgari ücreti belirleme komisyonu, Oruç Fidyesi’ni belirleme komisyonu kadar vicdanlı davranamamış.

 

Mehmet Çevik’e yeni görev

Kanalların reyting rekorları kıran dizilerinde önemli roller alan Mehmet Çevik, aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni görevini yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde kendisine yeni bir görev daha tebliğ edildi. Çevik artık TRT’nin genel sanat danışmanı oldu.  Çevik artık iki görevi bir arada yürütecek.

Çetin Eczanesi taşındı

İzmit’ten geniş bir kesim tarafından tanınan Eczacı Nejat Çetin, daha önce İnönü Caddesi'nde bulunan Çetin Eczanesini, Yenişehir Mahallesi- Konak Hastanesi'nin bulunduğu Dönmez Sokak. No:3 - Denge Tıp Merkezi karşısına taşıdı.  Dün yeni iş yerinin açılışını yapan Çetin’e hayırlar diliyorum.

 

Cep telefonu cebinizi yakabilir

Mobil yurtiçi arama ücretlerine tanınan istisna süresi bugün sona erecek. Fiyat tavanı yüzde 5.4 yükselecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), mobil haberleşme tarifesinde, Avea, TurkcellTCELL ve Vodafone'dan sabit hatta ve sabit hattan mobil şebekelere yurtiçi arama ücretlerinde tanıdığı istisna süresi bugün sona ererken; yeni tarife tavan ücretin yüzde 5.4 artmasına imkan verecek. BTK, 26 Mart'ta aldığı kurul kararıyla, mobil elektronik haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesini belirlemiş; mobil şebekelerden sabit şebekelere ve mobil şebekelerden mobil şebekelere yurtiçi arama ücretlerinin 1 Temmuz 2014'e kadar bir önceki azami ücret olan dakika başına 43.89 kuruş olarak uygulanmasına karar vermişti. Bu sürenin dolmasıyla yarından itibaren söz konusu tavan fiyat dakika başına 46.25 kuruş olacak.

Hoş geldin Ruhan Ağabey

Dile kolay 14 yıllık bir ayrılığın ardından yeniden Ruhan Odabaş ile birlikteyiz. Yıllar önce bu gazetede birlikte çalıştığım Ruhan Ağabey, 14 yıl önce serin bir nisan günü aramızdan ayrılmıştı. Ayrıldığı günü dün gibi hatırlıyorum. Bugün ise yeniden bir araya geliyoruz. Ruhan Odabaş, 14 yıl önce kalktığı masaya bugün yeniden oturuyor. Yarın ise ilk yazısıyla bizlerle birlikte olacak. Kendisine birkezde buradan hoş geldin diyorum. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR