Hereke eski muhtarı kimlere veryansın etti?

MAKALEYİ DİNLE

Hereke Hacı Akif Mahallesi eski Muhtarı Nazım Demirtaş, Hereke’nin sorunlarını bana iletmeye devam ediyor. Demirtaş, bu kez metruk taş bina ve eğitimle ilgili bir yazı gönderdi.

Birlikte okuyalım;

**

“Şehrin merkezinde bulunan taş bina Nuh Çimento Vakfı tarafından Milli Eğitime bağışlanmıştı.

Sümerbank’a ait 1946 senesinde işçi ve memur evleri olarak hizmet vermeye başlayan 1996 yılında Sümerbank’ın satılmasıyla taş binalar 1999’da depremin verdiği üzücü durum üzerine Kocaeli Üniversitesi’ne verildi. İçlerinde bir tanesi var ki (Hereke dörtyoldaki ilk taş lojman binası) Nuh Çimento Vakfı tarafından Milli Eğitim’e bağışlandı. Eğitim, yeni sistemde ( 4+4+4 ) Nuh Çimento İlkokulu yıkılıp yeniden yapılmamış olsaydı, Ortaokul  ve  İlkokulun eğitim şekli sabahçı  ve  öğlenci olarak  çift tedrisatlı olmazdı.  Öğrenciler ve eğitim bu derece sıkıştırılmazdı. Bu arada eğitime bir türlü kazandırılamayan taş binamız (Dörtyoldaki lojman binası) eğitime kazandırılabilseydi Nuh Çimento orta ve ilkokulu çift tedrisat olmazdı. Ayrıca dörtyoldaki lojman binası önündeki reklam panoları kime hizmet veriyor belli değil.

Anıtlar Yüksek Kurulu taş binaya eğitim adına izin vermeyip de, reklam panolarının  yapılmasın da mahsur görmeyişine de bir çelişki olarak bakmaktayım.   Atıl durumdaki binamız, vicdanı varda sızlamayanlara hatırlatmak, siyaset de iktidar da, muhalefete de bildiğim kadarıyla hizmet yarışıdır dense de bu zamana kadar hiç bir çalışma olmasa da önümüzde ki aylarda binanın durumu ele alınır inancındayım.

**

Muhtarlığım süresi  içinde muhtar arkadaşlarımla Körfez dernek başkanımız Engin Öztürk olmak üzere Vali Ercan Topaca’dan  randevu alarak  sorunlarımızı iletmek üzere görüşmüştük. Vali bey konuşmak üzere söz verdiğinde kendisine iki sunum yapmıştım.

 Maalesef Sümerbank taş örme 1946 da yapılan lojman binamız metruk vaziyette ayakta dursa da ağlıyor gözyaşını silen çıkar mı, ben eksik kalan mücadelemdi hatırlattım;

**

1-Hereke’de su sporları yapan kürek ve yelken spor kulübümüze binalarının yıkılacağı için bir kulüp bina yeri tahsisi için yardımcı olmalarını istemiştim.

2-Nuh Çimento Yardım Vakfının Milli Eğitime bağışladığı taş binanın eğitime kazandırılması için yardımlarını istemiştim.

**

Hereke Nuh Çimento Su Sporları Kürek ve Yelken Kulübü için Vali bey bu konuda çalışmaların devam ettiğini en kısa zamanda gerçekleşebilir, çalışmalar devam ediyor demişti.   Bugün gerçekleşti kulüp yeri belli oldu, projesi çiziliyor çok yakında yapımına başlanır diye düşünüyorum.

**

İkinci sunumum eğitimle ilgili cevapların da Valilik olarak gönderdiğimiz  ilk dilekçemiz olumsuz cevaplandı.   İkinci dilekçemizi Anıtlar Yüksek Kuruluna tekrar gönderdik demişti, ayrıca sekreterine cevap gelirse Hereke Hacı Akif Mahallesi Muhtarlığına bilgi verilecek talimatı vermişti.”

**

Eski muhtar Nazım Bey’in görüşleri böyle. Umarım ilgili kişiler Nazım Bey’in söylemlerini dikkate alır.

 

Belediye sevindirdi

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla Alikahya’da Mürsel Duman adlı vatandaşa hasta yatağı hediye edildi.  Hasta yatağı, Belediyenin Sosyal ve Yardım İşler Müdürü Salih Güler ve Alikahya Merkez Mahalle Muhtarı Enver Gökbudak ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşa evinde teslim edildi. Mürsel Duman, Belediye Başkanı Doğan’a teşekkür etti.

 

Demirtaş’tan hasta ziyareti

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, Kocaeli Devlet Hastanesi’nde tedavi gören hastaları ziyaret etti. Aynı zamanda program kapsamında Körfez Mahallesi Kadın Kolları Başkanı Naciye Yayla da ziyaret edildi. Ziyaretlerde Başkan Demirtaş’a, İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Aynacı ve kadın kolları yöneticileri eşlik etti.

 

41 gence altın öğütler

Gebze Belediyesi’nin “41 Genç 41 Gelecek Liderlik” projesine katılan gençler, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti.. Karaosmanoğlu ziyarette gençlere, “Akıllı ve bilinçli insanlar olarak topluma katacağınız değerler var. Kendinizi iyi yetiştirerek sağlıklı, bilinçli ve donanımlı gençler olarak geleceğe hazırlanmalısınız. Asıl gayeniz bu olmalıdır. Öncelikle kendi lideriniz olmalısınız. Yüreğinizi açarak iyi niyetli olun çünkü insanlara karşı sorumluluğunuz var” ifadelerini kullandı.

 

Nazım Hikmet 113 yaşında

Kocaeli Birlik Dayanışma Platformu tarafından 16 Şubat Pazartesi günü İzmit Süleyman Demirel Kültür ve Sanat Merkezinde Nazım Hikmet’i anma toplantısı düzenlenecek. “Ona zulmedenler öldü, ama Nazım 113 yaşında” diyen ünlü şairin dostları, bir araya gelerek iki saat boyunca Nazım’ı anlatıp, Nazımı dinleyecekler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR