CHP, Nevzat Doğan’ı çok hafife almış…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

CHP, Kocaeli’de seçimleri kazanabilmek için büyük çaba gösterdi. Kendince çok önemli radikal kararlar aldı. Hatta adaylarını bile partililerin önüne koyduğu sandıkla belirledi. Parti tabanı kimi istiyorsa o isim aday gösterildi.

Bir takım potansiyellerle hareket edildi. Hatta sandık muhabbetleri meclis sıralaması yapılırken de dikkate alındı. Yine örgütün istediği isimler belirli noktalara konuldu. Her ne kadar bazı adayların kota sıralamalarına aldığı meclis üyesi adaylarına tepki gösterilse de, parti içinde bir çatlak oluşmadı.

İzmit’te Sefa Sirmen, Gölcük’te Turan Dumlu, Dilovası’nda Ercan Dalkılıç, Kartepe’de Yaşar Sönmez çok iddialıydı. Ancak yine de, yapılan bütün bu radikal hamleler sonuçsuz kaldı. CHP bir yerel seçimi daha Kocaeli’de belediyesiz geçirdi.

Kısacası olmadı.

Yine başaramadı ana muhalefet.

İşte bundan sonrası çok daha önemli CHP için. Her ne kadar hiçbir belediyeyi kazanamasa da, oylarındaki artış dikkate değerdir işin özünde. Örneğin bir Turan Dumlu’nun Gölcük’ü almaya çok yaklaşması inanılır gibi değil. Bence, CHP’nin 30 Mart’taki yıldızı, Sirmen, Dalkılıç, Sönmez ya da herhangi bir isim değil, kesinlikle Turan Dumlu’dur.

30 Mart seçimlerinin Gölcük sonuçları göstermiştir ki, CHP, 12 Haziran seçimlerinde Dumlu’yu milletvekili sıralamasında etkili bir yere koymamakla büyük bir hata yapmıştır. Potansiyeli ile belki de CHP’nin 4. milletvekili olarak meclise bir isim daha gönderilebilir, belki de AK Parti’nin vekil sayısı 6’ya düşebilirdi.

Şimdi CHP’de radikal rüzgarlar esecektir. Her ne kadar Yalçın Kuşkan kimsenin görevden alınmayacağını söylese de, mutlaka birileri bedel ödeyecektir. Fakat benim bedel ödeme listem oldukça kabarıktır. CHP artık, AK Partili Ali Korkmaz’ın bir ifadesinde söylediği gibi eski tip siyasetçilerinden kurtulmalıdır.

Artık yorulmuş siyasetçilerinden uzak durmalıdır. Bu kişilere partili olarak değer vermeli, ancak artık adaylık noktasında bu kişilere yüz vermemelidir.

Zaten yıllardan beri süregelen bir sorun vardı CHP’de. Bu parti kendini yenileyemeyen, günübirlik siyasetçiler üzerinden giden, gençliğin önünü açmayan bir yönetim anlayışı ile yıllarını geçirdi. Koltuk sevdası ve makam derdi ile her seçimin kadrolu adaylarını piyasaya sürmeye mecbur kalmak CHP için yapılmış en büyük zulümdür.

Bu duruma mecbur kalmak CHP için ne denli büyük bir yetersizliktir.

Yerel seçimler millet için bir aynadır. Kişi, tercih edeceği adayda kendisinden bir şeyler görmek ister. İnsan endeksli bir durumdur kısacası yerel seçimler.

Eski tip siyasetçilerini partinin tozlu raflarına koymak elbette yetmez. Parti içinde istediği gibi at koşturmaya niyetlenen, meclisi belirlemek üzere partililerin önüne konulan sandığı anahtar listelerle manipüle edenler de artık ayıklanmalı parti içinden…

Başarısızlığın üzerine gidilmelidir.

İyi niyetle çözülecek meseleler değildir bunlar.

xxx

Bir diğer dikkat çekmek istediğim nokta ise CHP’de Sirmen’in tespitlerinin doğruluğudur…

CHP’nin en büyük derdi lidersizliğidir.

Maalesef, ana muhalefet partisinde kitleleri arkasından sürükleyecek, ülkenin 81 vilayetinde birden miting yapabilecek düzeyde bir genel başkanı yoktur.

Aslında bu konuda 2002 öncesinde Türkiye’de büyük bir boşluk vardı, ya da oluşturulmuştu…

İşte bu noktada Tayyip Erdoğan özelliği ile AK Parti sahne aldı ve siyasete farklı anlam kazandırdılar.

Bizim milletimiz de bir lideri buldu mu bırakmıyor. Tayyip Erdoğan da bugün bu noktada. Evet, Erdoğan faktörü olmasa belki de Kocaeli’nin birçok yerinde iktidar sıkıntı yaşayacaktı.

Fakat benim anladığım kadarıyla İzmit’teki seçimler öncesinde CHP’liler, AK Parti’nin dışında Nevzat Doğan faktörünü de göz ardı etmişler.

Yaptıkları o kadar projeyi görmezden gelmişler. Bir taraftan Kadın Yaşam Merkezi’ni örnek gösterirken, diğer taraftan da Doğan döneminde hiçbir şeyin yapılmadığını ortaya koymuşlar.

Kısacası CHP’li dostlarım belli ki Doğan’ı çok hafife almışlar. Bu aslında eski tip siyasetçiler için sonun başlangıcıydı belki de…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR