Kıdem tazminatında fon uygulaması geliyor

MAKALEYİ DİNLE

Kıdem tazminatı fonu kurulma çalışmaları hızlandı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yaptığı açıklamalardan çalışmaların hızlandığı anlaşılıyor. İşsizlik sigortasına benzer “Kıdem Tazminatı Fonu” kurulacak. İşçi emekli olduğunda kıdem tazminatını işverenden değil, fondan alacak.

Sistem basitçe şu şekilde işleyecek. İşveren her ay işçi için kurulacak fona bir para yatıracak. Yatırılan paralar işçi adına açılacak hesapta, Fon yönetimince para piyasalarında değerlendirilerek nemalandırılacak. İşçi kıdem tazminatı hesabında biriken parayı ve nemasını elektronik ortamda izleyebilecek. Düzenlemenin en kritik noktasını, işverenin her ay işçi adına kıdem tazminatı karşılığı olarak ne kadar para yatıracağını oluşturuyor. Olayın sosyal tarafları ile yapılan görüşmelerin ana nüvesini de bu hususu oluşturuyor.

-Kazanılmış Haklar Korunuyor: Fondan önce, eski sisteme göre kazanılmış olan kıdem süreleri için eski sisteme göre tazminat alınacak.

-Bir Ay için Bile Tazminat: Mevcut sisteme göre kıdem tazminatı için en az bir yılın doldurulması gerekiyor. Yeni sitemde bir aylık çalışma için bile tazminat hakkı doğuyor.

-Bireysel Hesapta Takip: Fon’un başına iş gelmemesi için, her çalışanın tazminatı kendisine ait bireysel hesapta takip edilecek.

-İstifa Edene de Tazminat: Mevcut sisteme göre haklı bir gerekçe olmadan istifa eden işçiye tazminat verilmiyor. Yeni sistemde işten ayrılan herkes tazminat alabilecek.

-Özerk Yönetim: Fon yönetimi geçmiş yıllardaki olumsuz fon tecrübeleri de dikkate alınarak, özerk yapıyla yönetilecek. Devletin yönetimindeki ağırlığı minimize edilecek. Yeni sistem iş davalarını ve işçi şikayetlerini ciddi ölçüde azaltması bekleniyor.

KIDEM TAZMİNATI NE ZAMAN ÖDENMELİ?

Kıdem tazminatının ödenme zamanına ilişkin olarak yasal bir hüküm yok. İş sözleşmesinin feshedildiği veya işçinin öldüğü tarih, kıdem tazminatına hak kazanılan tarihtir. Makul bir süre içinde ödenmesi gerekir.

Kıdem tazminatı makul bir süre içinden ödenmez ise iş mahkemesinde dava açılması halinde hakim, gecikilen süre için mevduata uygulanan en yüksek faizle birlikte ödenmesine hükmeder.

İşçi ve işveren kıdem tazminatının belirli bir süre sonra veya taksitle ödenmesi için anlaşabilirler. Ancak işveren tek taraflı olarak ödemeyi ileri bir tarihe erteleyemez. Bu durumda işçi iş makinesinde dava açarsa işveren mevduata uygulanan en yüksek faizi ödemek zorunda kalır.

İşverenle kıdem tazminatının dört taksitte ödenmesi için anlaşmışsınız. Şimdi işveren bu anlaşmaya uymuyorsa, iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Dava açmanız halinde mahkeme kıdem tazminatınızın mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanmak suretiyle ödenmesine karar verir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR