Ramazan ayı biterken…

MAKALEYİ DİNLE

Ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız şu günler epey bir sıcak geçiyor.
Yazın en sıcak günlerine denk geldiğimiz bugünler, nefsimizi de epey bir zorladı.
Bu manevi ayda kazananın orucunu tutup bayram sabahı mükafatını Rabbinden dileyenlerin olsun. Allah yapılan tüm ibadetleri kabul etsin.
Evet Kartepe sıcak günlerini yaşıyor gerçekten. Hem mevsimsel hem de gündem olarak sıcak günler bunlar. Malum yaklaşan yerel seçimler gündemi epeyce ısıttı ki daha da ısıtmaya devam edecek sonbaharın serin günlerinde. Aday adayları yeni yüzler, küskünler, kırgınlar, kazananlar kaybedenlerle yeni bir maraton ve hareketli bir seçim dönemine doğru hızla yaklaşıyor Kartepemiz.
Sıcak dedik, hareket dedik peki ya içinden geçtiğimiz bu mübarek ayda Kartepe’de neler olup bittiğine bir göz atalım isterseniz!
Kartepe’de bu yıl iftar organizasyonlarının tavan yaptığı bir Ramazan ayı geçirdik. Gerek Kaymakamlık, gerek Belediye gerekse Sivil Toplum Örgütleri’nin organize ettiği iftar programları toplumsal dayanışma adına güzel görüntüler oluşturdu. Bu görüntülerin Ramazan ayından sonra da devam ettirilmesini temenni ediyoruz.
Peki ya siyasi atmosfer nasıldı? Genelde Ramazan ayı ile birlikte partilerde oluşan sessiz hava bu yıl özellikle CHP Kartepe’de yoktu. Bunda aday adaylığı sürecinin erken başlamış olması etken oldu. Genç ve başarılı ilçe başkanı olan Bülent Sarı’nın istifası, aday adaylığı ve belediye meclis üyeliği düşünen isimlerin resmi adaylık başvuruları ve sürpriz aday adaylarının ortaya çıkması derken uzun süredir sessiz olan partide bir sinerji meydana getirdi.
CHP dışında diğer siyasi partilerde rutin çalışmalar dışında bir hareketlilik gözlemlenmedi. Ramazan ayından sonra da diğer partilerde, özellikle de AK Parti’de büyük bir hareketliliğin olacağı muhtemel görünüyor.
Bu arada Kartepe’de önemli bir kayıpta oldu. Kayıptan kastım tayinle artık bizimle beraber olmayacak kişiden bahsediyorum. Yani Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı’dan. Kartepe’de çok sevilen ve görev yaptığı ‘beş sene’ içerisinde herkesimle son derece iyi ilişkiler kuran Mustafa Ünaldı Eskişehir’in merkez ilçesi olan Tepebaşı’na tayin oldu. Kendisine görev yaptığı ilçede başarılar diliyor, yolları düştükçe Kartepemiz’e uğramalarını bekliyoruz.
İlçemizde bu mübarek aylarda gündemde olan diğer bir konu da Sapanca yolu meselesi idi. Nihayet tünelin ucunda ışık görüldü. Uzun bir süredir yoldaki ikileme çalışması özellikle sürücüleri ve çevre esnafını epey bir rahatsız etmişti. Bugün yol çalışmasının tamamlanma aşamasına geldiğini görüyoruz.Geçtiğimiz gün o yoldan geçerken Valimiz’in yolu incelediğini gördüm. Tüm aksiliklere rağmen başından itibaren yolun bitirilmesi için yoğun çaba harcadığını da biliyorum. Tamamlandığında Kartepe içi trafiğinde bir hayli rahatlama sağlayacak olan Sapanca yolu iktidarın verdiği sözlerden biri olarak icraata geçmiş olacak.
Kartepeliler’i üzen bir olay ise havayolu taşımacılığının bir türlü randıman sağlayamaması oldu. Biliyorsunuz ‘Kartepe Cengiz Topel Havaalanı’ geçtiğimiz yıl görkemli bir törenle açılmıştı ve il etapta birkaç Anadolu kentine uçuşlar yapılıyordu. Zamanla tüm uçuşlar iptal edildi ve havaalanı da kaderine adeta terk edildi. Bu durum bölgede ciddi tepkilere neden oldu ve yerel basında bu konu uzun bir süre işlendi. Şu günlerde bir plan program dahilinde bu meselenin ele alınacağı söyleniyor ama mevcut durum hiçte iç açıcı değil. Daha önce de ifade etmiştik. Her yönüyle işleyen, mükellef bir havaalanına kavuşmak istiyoruz. Buradan saygıdeğer idarecilerimize bir kez daha duyuruyoruz.
Birde unutmadan yazalım. Ramazan ayında Kartepe’de Fikir Kulübü Derneği kuruldu. Uzun süredir ilçe konuları ile ilgili fikir alışverişinde bulunan ilçe sakinleri görüşlerini‘Kartepe Fikir Kulübü Derneği’ adı altında birleştirdi. Her siyasi görüşten insanın bir araya gelerek oluşturduğu dernek, ilçemizin gelişimine, sosyal dokusuna, sanayisine, turizmine yönelik görüş ve fikirler üretmeye hazırlanıyor. Tabii bu fikirlerini ilçemizin değerli yöneticileriyle de paylaşarak yapılan hizmetlere katkı sunmayı hedefliyorlar. Kartepe Fikir Kulübü Derneği’ne başarılar diliyorum.
İşte Ramazan ayı Kartepe’de böyle geçti. Genel manada Ramazan ayının vermiş olduğu manevi atmosfer ilçemizde de etkisini gösterdi. Evet, artık hep birlikte iftar sevincine, sahurlara, teravihlere, mukabelelere vedâ etmek üzereyiz. Yeniden Ramazan ayına kavuşarak aynı coşku ve heyecanı yakalamayı Allah bizlere nasip etsin diyor, tüm Müslüman aleminin Ramazan Bayramı’nı şimdiden tebrik ediyorum.
**********************
Sevdiğim sözler
Eğer sizi üzen kişilere, hâlâ selam verebiliyorsanız, bu vicdanınızın sadakasıdır.
(Hz. Mevlana)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR