CHP’li meclis üyelerine göre Bulut, Alemdar’ın izini silmek istiyor!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Derince Belediyesi Meclis Üyeleri, “Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un geçmişe tahammülsüzlüğü ve keyfi uygulamaları” başlıklı bir mail gönderdi. Gönderilen mailde Nisan ayı Belediye Meclis Toplantısı’nın bir değerlendirilme raporu hazırlandı… Raporu hazırlayan CHP’li meclis üyeleri, Ali Haydar Bulut’un yaptığı çalışmaların takipçisi olmaya devam edeceklerini söylüyorlar…

***

CHP’li meclis üyeleri tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi; Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, kendisinden önceki AKP’li Belediye Başkanının (Dr. Aziz Alemdar) yapmış olduğu eserleri/yapıları yıkmaya devam ediyor. Başkan Bulut, Dr. Aziz Alemdar’ın Derince Belediyesi’nin paralarıyla yapmış olduğu eserleri/yapıları yine Derince Belediyesi’nin paralarını harcayarak ya yıkıp yok ediyor, ya da farklı şekle çeviriyor.

 

BİRKAÇ ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE;

60 Evlerde (Yavuz Sultan Mahallesi) bulunan 2013 yılında tadilat ve bakım yapılarak bir düğün salonu ve bir restoran oluşturulan Öğretmen Evi diye bilinen tesisi belediye, karlı olarak işletmeyi beceremiyor, kiraya vermeye kalkıyor. Onu da beceremiyor, sonra bir oldubittiye getirerek yıkıyor. Hazır tesis yok olup gidiyor. Hâlbuki Körfez Belediyesi’nin Tütünçiftlik sahilinde bulunan işletme iyi bir örnek olabilir ve model olarak incelenebilir. Üstelik bu model ile karlı şekilde çalıştırılabilirdi. Böylelikle belediyemize verimli, faal bir tesis olarak hizmet etmeye devam ederdi. Ama burada da 2013 yılındaki restorasyonda Dr.Aziz Alemdar’ın emeği ve gözetimi olduğundan dolayı rahatsızlık duydu ve yıktırdı. Bir yıl önce aynı yere yıktığının benzeri bir proje ile ortaya çıktı, ama hala bir çivi bile çakamıyor.

 

İMAR İZNİ 3,5 KAT BELEDİYE OLUNCA 6 KAT!

Derince’de kat yüksekliği 3,5 kat iken bu mevkiye 6 katlı arkadaki binaların ön görünümünü kapatacak şekilde bir projenin reklamlarını dergilerde, gazete ve televizyonlarda yapıyor. İmar 3,5 kat Belediye olunca 6 kat, bu olacak iş midir? Yasalara İmar Planlarına öncelikle uyması gereken kurumlar kamu kurumları olmalıdır.

Kamu kurumları yasalara, imar planlarına uymayacaklar, delecekler sonra da vatandaşların yasalara ve imar planlarına uymalarını bekleyeceksiniz. Bu olacak iş değildir. Hazır bir yıl önce onarımı yapılmış tesisi yık yenisini yapmaya kalk. Bu mantık doğru bir anlayış, düşünce değildir. Kimin parasını harcıyorsun? Kime harcıyorsun? Ya da kime veriyorsun? Kime kaynak aktarıyorsun?

Tüyü bitmemiş yetim edebiyatı yapacaksın, sonra da tüyü bitmemiş yetimlerin hakkından yani hazineden kendi keyfine göre harcamalar yapacaksın. Bu kabul edilebilir bir durum değil!

Bir başka yıkım Belediyenin karşısındaki yerde bulunan yine 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu kapalı otopark ile birlikte Derince Belediyesi bütçesinden harcanan paralar ile yapılan balkonu ‘ben beğenmedim’ diyerek yıkmak ve yıkılan yere (duvara) süs havuzu yaparak reklam panosu koymak. Balkon yapılırken belediyenin parası, yıkılırken belediye parası belediye işçisinin emeği harcanıyor. Hâlbuki bu yıkım ve tekrar yapım işlerine harcanan paralarla farklı bölgelerde farklı hizmetler verilebilir ya da borçlar ödenebilir idi. Ama “Yaşasın Aziz’in yaptığı bir şeyi daha yıktım Onun izlerini siliyorum” diye çocuklar gibi sevinmek. Akılla izah edilebilecek bir durum değil! Zaten normalde olacak iş de değil!!

 

TATARLARA GÖRE AMBLEM ADALET’İ TEMSİL EDİYOR!

Yine aynı yerde bulunan Derince’nin kuruluşundan beri burada olan Tatarların anısına Dr. Aziz Alemdar tarafından yaptırılan saat kulesi (tatar anıtı) bir gece yarısı operasyonu ile apar topar kimsenin görüşü alınmadan yangından mal kaçırırcasına kaldırılıp atılıyor. Kendisine göre anıtın kaldırılmasına gerekçe amblemde orak çekiç var. Bunun anlamından da haberdar olmadığı gibi araştırma gereği de duymuyor.

Orak çekiç dediği ‘TARAK TANGA’ Kırım Tatar bayrağında kullanılan bir amblemdir. Amblemin anlamı terazi şeklinde olduğu için “adaleti” temsil etmektedir. Diğer bir yoruma göre de çok cengâver, savaşçı bir millet olan Kırım Hanlığının savaş düzenini göstermektedir. Tarak Tanga’nın ortasındaki sütun Kırım Hanı ve arkasındaki askerlerini sağ sütun Kırım Hanı’nın büyük oğlu Kalgay’ın askerlerini sol sütun ise Han’ın küçük oğlu Nurettin ve arkasındaki askerlerini ifade etmektedir. Sanırım bu amblem olsa olsa komünizmi simgeliyor diye düşünüyor bunu da neden kaldırdığını soran birkaç kişiye böyle söylüyor. Tatarlardan da tepki olmayacağını değerlendiriyor. Bunda da haklı çıkıyor. Tatarlardan cılız birkaç ses çıkıyor. Bunun üzerine sus payı olarak merdiven kenarındaki boşluğa alın size bir anıt diyerek bir anıtcık yapıyor. Dr. Aziz Alemdar’ın yaptığı bir şeyi daha yok etmiş oluyor. Tatarlara göre bu amblem; Bu Belediye’de olmayan hatta Türkiye Cumhuriyetinde de yok etmeye çalıştıkları adaleti temsil ediyor.

Tünel üstünde yapılmış olan şehit anıtını da yıkıyor ve bir bayrak direği dikerek farklı bir şekle çeviriyor. Buradaki yıkım işlemi de yine bir gece yarısı yapılıyor ve oradaki anıt içinde bulunan ağaç gece yarısı apar topar kaldırılıyor. Bu yapılanların hepsi daha önce belediye bütçesinden harcama yapılarak yapılmış yapılardır. Bu yapılar yıkılıyor, tekrar farklı şekilde yapılıyor. Bunlar yapılırken para harcanıyor, yıkılırken para harcanıyor, yeni haline dönüştürülürken para harcanıyor. Bunları da Müslüman olduğunu söyleyen hak, hukuk ve kul hakkı diyen bir Belediye Başkanı yapıyor. Hâlbuki Allah ‘Ne ile gelirsen gel kul hakkı ile gelme demiştir.’ Bunları yapanlar yani kul hakkı yiyenler nasıl gidecekler ve hesap vereceklerdir. Böylece buradan da Dr.Aziz Alemdar’ın izini silmiş oluyor. Bu arada bizim paralar havalara uçuruluyor.  

2014 yılsonu itibarıyla bu Belediyenin faizler hariç (bir yıllık bütçesi kadar) 53 milyon TL borcu bulunmaktadır. Faizler ile birlikte 90-100 milyon borcu olabileceği değerlendirilebilir.

 

Ziraat Bankası  Siretiye Köyü’nde

153 yıllık bir geçmişe sahip olan Ziraat Bankası, bir yandan büyümeye ve bir yandan da çok uygun kredi kampanyaları ile Gölcüklü köylülerin yanında olmaya devam ediyor. Ziraat Bankası Gölcük Şube Müdürü Müdür Enis Bal, geçtiğimiz Cuma günü Siretiye Köyünde köylülerle bir araya gelerek, fırsatları anlattı. Bal, “Biz Ziraat Bankası olarak, çiftçilerimize çok özel bu kampanyayı, köy köy gezerek vatandaşlarımıza anlatıyoruz” diyerek çağrıda bulundu

 

Sima Vakfı’ndan Laz Kültürü atağı

Sima Vakfı Başkanı Orhan Bayramin, başkan yardımcısı Aziz Cengiz ve yönetim kurulu üyeleri Nevin Gülen ve Gülin Başak, önceki gün Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ı makamında ziyaret etti. Başkan Bayramin, Büyükakın’dan Laz kültürünü ve dilini yaşatmak için yaptıkları projelere destek istedi.

 

Muhtar İsmail Özkar’den “başkanlık” açıklaması

Başiskele Mehmet Ağa Mahallesi Muhtarı İsmail Özkar, basınla diyalogları iyi seviyede. Kendisiyle ilgili zaman zaman haber yapılır. Kimi gazeteler, Özkar’ı Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı olarak yazar. Özkar, konuşla ilgili bir açıklama yaptı; “Mehmet Ağa Mahalle muhtarı olarak ya da Kooperatif Başkanı olarak yapmış olduğum çalışmalar ve basın kuruluşları ile gerçekleştirmiş olduğum röportaj ve basın toplantıları akabinde yazılan bültenlerde Muhtarlar Dernek Başkanı olarak adım kullanılmaktadır. Başiskele’nin Muhtarlar Derneği Başkanı kardeşim Ovacık Mahalle Muhtarı İlhan Altıntaş olup, uzun zamandır bu görevi layıkıyla yürütmektedir. Tüm basın kuruluşlarından özel ricam yazdıkları bülten vb haber metinleri kısmında bu unvanı benim adımın önünde kullanmamaları hususudur. Gerekli düzeltmelerin yapılmasını rica eder. Kardeşim İlhan Altıntaş’ın görevinde başarılarının devamını dilerim.” Özkar’ın açıklaması böyle… Özkar kısaca, Başiskele Muhtar Derneği Başkanı’nın kendisi değil, İlhan Altıntaş olduğunu söylüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR