AKP’den özgürlüğe kelepçe!

MAKALEYİ DİNLE

17 Aralık Operasyonu sonrası 21 Şubat’ta da arama ve dinleme kararları daha da zor şartlara bağlanmıştı.

Ancak önceki gün verilen teklifle AKP döneminde getirilen özgürlük olarak görülebilecek, ‘İletişim özgürlüğü’,

‘kişi dokunulmazlığı’,

‘konut ve işyeri dokunulmazlığı’,

‘kişisel verilerin korunması’,

‘malvarlığı dokunulmazlığı’,

‘ifade özgürlüğü’ ve ‘savunma hakkı’ndan geri atım atıldı.

**

Bunlardan, ‘arama, dinleme, malvarlığı, savunma hakkı’na getirilen iyileştirmelerin ömrü ise sadece 8 ay oldu.

42 yıllık Noter Kanunu’nda da özgürlüklerden geri adım sayılacak düzenleme yer aldı.

**

Bu düzenlemeler özetle şöyle:

TEHDİT SUÇUNA KAMU GÖREVİ RÖTUŞU:

AKP  döneminde 2004’te kabul edilen TCK ile madde yeniden düzenlenmişti. Şimdi tehdit suçunun kapsamı genişliyor.

 

SOMUT DELİLE DAYALI KUVVETLİ ŞÜPHE YERİNE MAKUL ŞÜPHE:

AKP döneminde çıkarılan CMK 2004’de ‘makul şüphe’ kriteri getirildi. 21 Şubat 20014’te ise ‘Somut delile dayalı kuvvetli şüphe’ şartı getirildi. Teklifle yeniden delil yerine şüpheye dönüldü.

 

MALVARLIĞINA EL KOYMA GENİŞLETİLDİ:

2004’teki CMK ile yapılan düzenleme değiştirilerek malvarlığına el koyma suçlarının kapsamı genişletiliyor.


DİNLEMENİN KAPSAMI DA GENİŞLETİLDİ:

2004 CMK’sı ile dinleme ve teknik takip mahkeme kararına bağlandı ve konuyla ilgili ilk düzenlemeler yapıldı. 21 Şubat 2014’te dinleme kararları alınması zorlaştırıldı. Teklifle hem dinleme yapılacak katalog suçların kapsamı değiştirildi hem de karar alımı kolaylaştırıldı.

 

AVUKATIN DOSYA ALMA HAKKINA SINIRLAMA:

21 Şubat 2014’te avukatlara dosya inceleme için getirilen haktan 8 ay sonra vazgeçiliyor.


MİT İSTERSE VERİLECEK:

42 yıllık Noterlik Kanunu değiştirilerek Emniyet ve MİT ile vatandaşların noter bilgilerinin paylaşımının yolu açılıyor.


POLİSE ŞÜPHEDEN ARAMA YETKİSİ:

2004 CMK ile aramalarla ilgili düzenleme yapıldı. 17 Aralık Operasyonu sonrası 21 Şubat 2014’teki değişiklikle aramalar zorlaştırıldı. Ancak teklifle artık 2004’e dönülerek arama için şüphe yeterli olacak.

**

Yeni düzenlemeler böyle…

AKP, özgürlüğe resmen kelepçe taktı…

Polis, bundan sonra şüpheli gördüğü kişiyi arayacak, şüpheli gördüğü evi mahkeme kararı olmadan arayabilecek…

Resmen polis devleti oluşturulmaya çalışılıyor…

12 Eylül 1080’de askeri darbe yapılmıştı…

AKP, yeni aldığı kararla sivil darbe yapılmış oldu…

Anlaşılıyor ki; bu iyi günlerimiz…

 

İzmit’te tiyatro ve drama okulu

İzmit Belediyesi tarafından Pişman Tiyatro ve Drama Okulu açılacağı öğrenildi. Belediyenin Eğitim ve Kültür Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 65 kişilik tiyatro ve drama okulu için 18 Ekim Cumartesi günü saat 10.30 da Belsa 9.katta seçmeler yapılacak. 8-14 yaş grubundan herkesin seçmelere katılabileceği açıklandı.

 

Ünal 8 km yürüdü!

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, “sağlıklı yaşam yürüyüşleri” kapsamında vatandaşla bir ara gelip spor yapmaya devam ediyor. Kandıra Namazgâh Mesire alanından star alınarak eski İzmit yoluna doğru devam etti. 8 km yürünen yürüyüş başlangıç noktası olan Namazgah Mesire Alanında son buldu. Son olarak spor yapan vatandaşlar sıcak çorba ikram edildi. Ünal’ın zinde kalması bu yürüyüşlere bağlanıyor.

 

Belediye haber bekliyor

Sonbahar mevsimiyle birlikte kentin değişik noktalarında vatandaşların ağaç budamalarıyla oluşan atıklar İzmit Belediyesi ekipleri tarafından kısa süre içinde alınıyor. Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Şener, “Vatandaşlardan ricamız; budadıkları ağaç dallarını uygun yere bırakıp zaman geçirmeden 444 41 00 veya 318 00 00 numaralı telefona bilgi versinler. Çoğu kez ağaç dallarını ya tesadüfen görüyoruz ya da vatandaşların ihbarıyla haberimiz oluyor. Belediye olarak eski ev eşyaları, ağaç dalları gibi atıkları ücretsiz olarak topluyoruz” diyerek vatandaşların duyarlı olmasını istedi.

 

Dilovası'nda e-belediye dönemi başladı

Bilgi toplumu entegrasyonunu sağlayabilmek için gerekli alt yapıyı oluşturan Dilovası Belediyesi, çağdaş çözümler sunan 'e-belediye' uygulamasını devreye soktu. Kent yaşamını, bilgi çağının gerektirdiği şekliyle kolaylaştırmaya çalışan Dilovası Belediyesi Bilgi İşlem Servisi son üç yılda teknik cihaz alt yapısı ve e-devlet sistemi entegrasyonu hazırlığına büyük yatırımlar yaparak, hizmetlerini etkin ve verimli hale getirdi. Sosyal belediyeciliğin yanı sıra çağdaş belediyeciliğe de büyük önem veren Dilovası Belediyesi, e-belediye dönemine de başladı. Böyle bir çalışmadan dolayı belediye başkanı Ali Toltar’ı kutluyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR