G 20-Emperyalist Zirve!..

MAKALEYİ DİNLE

Dün, Antalya’da başlayan ve bugün de sürmekte olan “G 20 Zirvesi” adı verilen uluslar arası toplantı nedir?

Ülkemiz ve dünya için önemi nedir? Zirvede alınacak kararların sonuçları ne olacak?

Önce, bu oluşum hakkında biraz bilgi verelim;

G 20’nin temeli 1975’de atılıyor. Önce “En gelişmiş 7 ülke” ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya, Kanada, G 7‘ler olarak bir araya geliyor. Sonra bunlara Rusya Federasyonu katılıyor ve G 8’ler oluşuyor.

Bunlar, her yıl bir ülkede toplanarak “Ekonomik ve siyasal” açıdan değerlendirmeler yapıyorlar.

 Yani; “Ürünlerimizi daha geniş pazarlara nasıl satabiliriz? Hangi ülkelerde kargaşa-kaos-terör yaratarak ekonomilerini ve “ulusal dirençlerini” bozarız, bu ülkelerin petrol ve enerji kaynaklarına nasıl el koyabiliriz?” gibi küresel değerlendirmelerdir bunlar.

Zamanla, aralarına başka ülkeleri de katmaya karar veriyorlar! Yeni katılan ülkelerden bazıları onlarla boy ölçüşebilecek ve dünya nimetlerini paylaşacak ülkeler olmasa da, “dost ve müttefik” maskesiyle bir araya gelerek, o ülkeler üzerindeki hedeflerine daha kolay ulaşabilmek için aralarına alıyorlar. Böylece, 1999’da Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye’nin yanı sıra, Avrupa’daki diğer AB üyesi ülkeleri temsilen Avrupa Birliği Komisyonu’nun da katılımıyla G 20’ler oluşuyor.

G 20 ülkeleri, dünya ekonomisinin yüzde 85’ini, dünya ticaretinin de yüzde 75’ini gerçekleştiriyorlar.

Her yıl, “Dönem başkanı” olan ülkede G 20 zirvesi düzenleniyor.  Yukarıda da belirttiğim gibi, bu zirvenin en güçlü ülkeler için “özel ve gizli bir gündemi” var! Ama, bir de açıklanan gündemi üzerinde görüşmeler yapılıyor.

Bu zirvede, “dünya ekonomisi” üzerine görüşler, hedefler ortaya konuyor. Ayrıca; “küresel terör”,  “Çevre Sorunları” ve “sürdürülebilir kalkınma” gibi  konular ele alınıyor.

Bu yılki zirvede en önemli konu “Suriye ve Mülteciler” konusu olacak.

Dünyanın en güçlü ülkeleri, kendi emperyalist emelleri uğruna “savaş ve terörle” ezdikleri, petrol ve yer altı kaynaklarını paylaştıkları, “etnik ve mezhepsel” kavgalarla bölüp parçaladıkları ülkelerin “insanca bir yaşam için göç yollarına düşen” ve Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkelerine sığınmaya çalışan “Mülteciler” sorununu görüşecekler!

Hani, zengin çocuğu yoksul ailenin kızının ırzına geçer, sonra üç beş kuruş vererek kurtulmak ister gibi, Irak, Afganistan, Libya, Mısır, Suriye tecavüzlerinin kaçınılmaz sonucu olan Mültecileri üç beş dolarla Türkiye’nin kucağına atmaya çalışacaklar!

“Ortadoğu’nun lideri-efendisi olacaksınız” diye gazladıkları ve Suriye batağına sürükledikleri Türkiye’yi, kendi emperyalist çıkarları uğruna nasıl kullanabileceklerini planlayacaklar!

Düne kadar, “Şam’da Cuma namazı” düşü kuran sayın Cumhurbaşkanı artık; “Suriye ateşine odun taşıyan herkes kendini o ateşin içinde bulmaktan kurtaramayacaktır” diye uyarıda bulunuyor!

Çünkü, o ateş öncelikle Türkiye’yi yaktı!

Sonunda, “Küresel patronların çıkarları uğruna taşeronluk, fedailik” ile bir şey kazanılmayacağını, aksine ağır faturalar ödeneceğini acı da olsa görmüş olmalı!

G 20 zirvesinde, dünyayı sömürerek obezleşen küresel şirketlerin siyasal temsilcisi olan gelişmiş ülkelerle bir araya gelmek, vahşi bir kedi ile çuvala girmek misali, Türkiye gibi Cari açığı yıllık 40-45 milyar dolar olan, kısa-orta ve uzun vadeli dış borçları sürekli yükselen, Avrupa ölçeğinde en yoksul 5. Ülke olan, hanehalkı borcu 6 yılda yüzde 53 artan bir ülke için düş kırıklığından öte bir şey olmayacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR