İzmit’in kurtuluşu!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

İzmit…

Nüfusu 1 milyon 700 binlere dayandı…

**

Bugün İzmit’in kurtuluş günü…

Dilerseniz önce şanlı tarihimize bir bakalım;

İzmit ve dolayında tarih öncesi çağlardan yaklaşık olarak MÖ 3000 itibariyle insanların var olduğu ve yerleşimler oluşmaya başladığı, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. İzmit'e ait en eski kalıntılar MÖ 12. yüzyıla tarihlenir. O tarihlerde Frigler yöreyi korumuş, ardından Yunanistan'ın Megara şehrinden yola çıkan bir göçmen grup yani Megaralilar, günümüzde Başiskele'nin bulunduğu yöreye Astakoz adını verip, yerleşmişlerdir.

Trakya kralı Lysimakhos'un Astakoz'u tahrip ettirmesi sonucu, bugünkü İzmit'in bulunduğu yöreye Nicomedia adında yeni bir şehir kurulmuştur.

Nikomedya şehri, MÖ 91 ve MÖ 94 yılları arası Romalılar'a bağışlanmış, İmparator Diocletianus, 284 yılında Nikomedya şehrini başkent yapmıştır.

Nikomedya, o dönemde, Roma, Antakya ve İskenderiye'den sonra dünyanın en büyük 4. şehri olmuştu.

Nikomedya, Selçuklular tarafından 11. yüzyılın son çeyreğinde zapt edilmiş, I. Haçlı Seferi sırasında geri alınmış, bir süre Latinlerin işgalinde kaldıktan sonra yeniden Selçuklular'ın eline geçmiştir.

O dönemin Hendek ve Adapazarı yörelerinin valisi Akça Koca, Orhan Gazi zamanında fethedip, bunun sonucunda şehir Osmanlı Devleti'nin eline geçmiştir.

**

İzmit kelimesi etimolojik ve tarihsel kullanılışıyla Nikomedya'dan kaynaklanmıştır.

Şehrin ismi olan Nikomedya zaman içerisinde, önce İznikomid, sonra İznikmid ve çok daha sonraysa İzmid şeklinde evrilerek, latin harflerine geçilmesiyle bugünkü seklini almıştır.

Diğer bir görüşe göre, Osmanlı’nın eline geçtiği dönemde İzmit şehri, Yunanca “toplanma” anlamına gelen smiti ismini taşıyordu ve bu ismin, batıdan doğuya yolculuk eden kervanların toplanma yeri olması sebebiyle verildiği tahmin edilir. Şehir, Osmanlı’nın yönetimine geçtiğinde Smiti zamanla İzmit'e dönüşmüş ve hem de aynı dönemlerde Simiti’de üretildiği için, yuvarlak formlu yiyecek olan simit de ismini bu şehirden almıştır dense de simit kelimesi Arapça olduğu için bu görüşe güvenilemez.

**

İzmit'in Osmanlılara geçişi, 1337 yılı kabul edilir. Fetihe dair Osmanlı hatıralarında olaylar anlatılır. Fetihten sonra Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa tarafından vakıflar kurulmuştur. İzmit'in sembolü Orhan -kaynaklarda geçen ismi ile Süleyman Paşa cami de bu dönemde yapılmıştır. İzmit'in tepesinde ve kale içinde yer alan caminin yanında medrese, zaviye ve hamam da bulunurdu.

Körfez kıyısında kurulan İmaret, Fevziye ve Yeni Cuma camilerinin günümüzde daha içerde kalmış olmalarının sebebi 20. yüzyılda İzmit Körfezine doğru yapılan genişletmelerdir. Eski İzmit fotoğraflarında bu fark kolayca görülür.

İzmit, 1888 yılına kadar İstanbul'a bağlı kalmış, bu tarihten sonra ayrı bir yönetim olmuştur. Kurtuluş Savaşı sırasında İngiliz ve Yunan işgali altında olan şehre, 28 Haziran 1921’de Türk Ordusu girmiştir.

Birçok zamanda deprem felaketine uğrayan şehir, Bizans imparatoru Justinianus zamanında onarılmıştır.

**

Bugün İzmit’in kurtuluşunun 93’ncü yılını kutluyoruz…

Tüm İzmit ve Kocaeli halkına hayırlı olsun…

 

Sokak hayvanlarına dikkat çektiler

Derinceli berber Rasim Uyan ve Kocaeli Doğa ve Hayvan Hakları Savunucuları Dernek Başkanı  Tülay Çetin Erdurmaz, sokak hayvanlarına dikkat çektiler. Uyan, Vatandaşlardan canlılara sevgi ve saygı göstermelerini istiyoruz. Mama ve su koymayı eksik etmesinler. Diğer canlılara ve çevreye olan sevgisi: onun insan dışındaki canlılara, hayvan ve bitkilere de büyük değer verdiğini ve temiz bir çevre için elinden gelen her şeyi yaptığını görüyoruz. O yerdekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin (Tirmizi, Birr,16). Duyarlı davranışlarından dolayı derneğimize teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Gölcük’te İzgaz krizi

MHP Gölcük İlçe Başkanı Hüseyin Çıldır, İzgaz’ın Gölcük’ten gitmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Çıldır, “Biz MHP olarak İzgaz’ın Gölcük’ten gitmesine kesinlikle karşıyız. İzgaz zarar ediyorsa personelini azaltıp burada hizmetine devam etmelidir. İzgaz buradan giderse vatandaşlar için zulüm başlayacaktır” dedi.

 

Demir’den yardım talebi

 

Kocaeli Türk Ocağı yönetimi olağan istişare toplantısında kızılayın kan ihtiyacı talebine duyarsız kalmadı. “Bir ünite kan ver üç kişiye can ver” ve “hayırlı bir ayda hayırlı bir iş yapalım” sloganlarıyla kan bağışında bulundu. Dernek başkanı Yücel Alpay Demir, ayrıca Ortadoğu’ya dikkat çekti.  Demir, Devletimizin kurumlarının Kerkük, Musul ve Telaferde mağdur olan maddi ve manevi yardımlarımıza ihtiyaç duyan soydaşlarımız için kuru bakliyat, giyim ve nakdi yardım kampanyası düzenlemesi halinde Türk Ocaklılar olarak her türlü desteği vereceği söyledi. Demir ayrıca “Diyanet İşleri Başkanlığının camilerde soydaşlarımız için yardım toplanmasına öncülük edilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

İzmit İlçe Gençlikte SKM Başkanı Akbal

AKP İzmit Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Tutuş önderliğinde yapılan programlarla cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlıklar devam ediyor. Bu arada İzmit ilçe yönetiminde daha önce Onur Mutlu’nun yürüttüğü Seçim Kurulu Merkezi (SKM) başkanlığına ilçe gençlik kolları yöneticisi Enes Akbal getirildi.

 

Yıldırım’dan teşekkür

DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım’ın sahibi olduğu Dilayla Kafe’nin açılışı DSP Genel Başkanı Masum Türker tarafından yapılmıştı. Hülya Hanım, açılışa katılan Türker, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve katılımcılara teşekkür etti. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR