Yeni Kartepe’nin ulaşım projeleri…

MAKALEYİ DİNLE

Büyükşehir Belediyesi, 2015 ve 2019 yılları arasında gerçekleştirmeyi düşündüğü projeleri açıkladı. Kitapçıkta bulunan öneriler bir yandan hoşunuza gidiyor, bir yandan da yapılabilirliğini sorguluyorsunuz. “Yeni Kocaeli ve Yeni 100” diye adlandırılan projelerdeki önemli detay ise, ulaşıma fazlaca yer ayrılmış olmasıydı.

Yüz projenin 57’si ulaşımı rahatlatmaya yönelik geliştirilen projeler. Metrodan tramvaya, köprülerden bulvarlara kadar ulaşım için hazırlanan bu projeler, oldukça dikkat çekici. Fakat kısa zamanda bitirilmezse, trafik yoğunluğunun her geçen gün arttığı Kocaeli’de yaşam çekilmez hâle gelebilir.

Kitapçıkta en dikkat çekenlerden biri metro projesi demiştik. Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte yapılacak olan metronun bir ucu Körfez’de, diğer ucu Uzunçiftlik’te bulunuyor. Şayet bu proje gerçekleşirse, İzmit’in doğu-batı istikametinde yaşanan trafik sorunlarının önemli ölçüde azalacağını düşünüyorum.

Kartepe için düşünülen “Dal-Çık” projesi de bölge için oldukça önemli. Atakan Caddesi’nde, özellikle iş çıkış saatlerinde metrelerce araç kuyruğu oluşuyor. Bölgenin önemli yükünü çeken bu ışıklara yapılacak olan dal-çık ve yan yollar, hem vatandaşlara hem de sürücülere rahat bir nefes aldıracak.

Goodyear önünde yapılan Köprülü Kavşak Projesi inşaatı nedeniyle sürücülerin alternatif olarak tercih ettiği Salim Dervişoğlu Caddesi de, duble yol olarak planlanmış. Köseköy Çatıkent bölgesinden İzmit şehir merkezine kadar çift şeritli yol yapılması düşünülüyor. Şu anki haliyle “böbrek taşlarını düşürebilen” bu yolun iyileştirilmesi, ulaşımda atılacak dev bir adım olarak görülebilir.

Sapanca yolundaki ihtiyaçlardan biri olan “Yaya Köprüsü” de bu kitapçıkta yer alıyor. Yolun Uzunçiftlik bölgesine yapılacak olan köprü, vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayacak.

Master projeler içinde “Mobesko Yaya Köprüsü” de var. Milyonlarca lira değerinde yatırım yapan Mobesko işletmecilerinin en büyük istek ve talepleri yaya köprüsüydü. Bu konuda çok mücadele verdiler, yıllardır çalmadık kapı bırakmadılar. Şimdilerde ise planlanan proje nedeniyle oldukça mutlular. Verdikleri mücadelenin karşılığını alamasalar da artık proje kitapçığında Mobesko’ya düşünülen yaya köprüsü de var. Bu köprü ile hem alışverişe gelen vatandaşlar rahat edecek, hem de işe gidip gelen çalışanlar. Çünkü şu haliyle Mobesko’ya otobüsle ulaşım oldukça zor. O yüzden bu yaya köprüsünün de Kartepe için önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ve teleferik projesi… Yıllardır konuşulan ancak bir türlü başlanamayan bu proje de önümüzdeki 4 yıl içinde bitirilmesi düşünülen işler arasında. “Yap-İşlet-Devret” modeliyle yapılması planlanan teleferik, turizmin merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Kartepe için oldukça önemli bir adım olacaktır. Sapanca Gölü’nün eşsiz güzelliği ile Samanlı Dağları arasında yapılacak olan gezintinin düşüncesi bile keyif veriyor.

Yeni Kartepe’nin büyük projelerinden biri olarak lanse edilen Köseköy’deki “Lojistik Köy” de elbette bu 100’ün içinde. Duruma iktisadi açıdan baktığınızda oldukça verim alınabilecek, gelir getirebilecek bir proje bu. Bölgeye arsa fiyatları, iş yeri kiraları gibi birçok alanda ekonomik olarak katkı sağlayacağı kesin. Ancak madalyonun diğer tarafından baktığınızda, bölge halkında çevre ve gürültü kirliliği oluşabileceği endişesi var. Yine aynı bölgede daha önce Büyükşehir Belediyesi muhtemel çevre sorunları nedeniyle fabrika yapılmasına izin vermemişti. Bu konuda hayli hassas olduğunu bildiğimiz Başkan Karaosmanoğlu’nun yine aynı duyarlılıkla hareket ederek, Köseköy’ün yaşanılmaz bir bölge haline gelmesine izin vermeyeceğini düşünüyorum.

İşte Büyükşehir Belediyesi’nin Kartepe için düşündüğü ulaşım projeleri bunlar... Umarım önümüzdeki birkaç yılda bu projeler en doğru şekilde hayata geçirilir. Çünkü Kartepe her geçen gün büyümeye devam ediyor. Hızla gelişen Kartepe için yakın zamanda çok daha fazlasının yapılması gerekecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ALİ KOÇ - İZMİR-ANKARA OTOYOL PROJESİ DE HESABA KATMAK LAZIM BENCE 5 YIL İÇİNDE DEVREYE ALINACAK

Yanıtla . 0Beğen 03 Nisan 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR