33 milyar kimin cebinde kaldı?

MAKALEYİ DİNLE

Mecliste elektrik yasası, bir gecede geçti.

Damat Berat işe hızlı başladı. Çıkan yasayla kayıp kaçak bedeli alınması yasal hale gelecek. Hukuk yolları kapanacak.

 

         Askeri bölgeler ve zeytinlikler ile kıyı şeritlerinde enerji santralleri kurulmasına olanak tanınacak. Bu konuda hiçbir vatandaş mahkemelere dava açamayacak.

 

         Yargıtay tüketici mahkemesinin verdiği ‘Kayıp kaçak bedelinin on yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi” yönündeki kararı onamıştır. Bu kararla herkesin on yıllık geçmişte ödediği kayıp kaçak bedelini geri alabilmesi anlamını taşıyordu.

 

         Bundan böyle bu yeni yasayla vatandaş daha önce kendisinden haksız olarak kesilen kayıp kaçak bedelini tahsil için dava açmayacaktır.

 

         Daha önce vatandaştan kesilen kayıp kaçak bedeli 33 milyar liraydı.

 

         Bu yeni yasayla yatırım harcamaları abonelere “Dağıtım tarifesi” adı altında yeni bir kalemle fatura edilecek. Yani dağıtım şirketlerinin yatırım harcamalarının tutarı vatandaşın faturalarına yansıtılacaktır.

 

         Aşırı yükleme ile elektrik sisteminde arıza meydana gelirse arızalar için yapılan giderler “İşletme giderleri” için de sayılacak bunun bedelini de vatandaş ödeyecek.

 

Bütün bunlar vatandaşa atılan kazık. Elektrik dağıtım şirketlerine sadece bu kolaylıklar, avantajlar sağlanmıyor. Bakın daha neler sağlanıyor.

 

         İşin ilginç yanı yeni yasayla elektrik dağıtım bölgelerinin ihalesiz olarak belirlenmesidir. Ayrıca bu yasayla çevreye zarar veren dağıtım şirketlerine ceza kesilmeyecektir.

 

         Şimdilik başka bir şey daha açıklayayım. Bugüne kadar özeleşmesi yapılan 20 elektrik dağıtım ihalesinin 16’sını AKP’li işadamları almıştır. Bunlardan biri de beni 17, 25 Aralık tarihleri arasında tepeleri yayınlanan ve “Milletin a...... koyacağız” diyen Sayın Cumhurbaşkanımızın yakından tanıdığı, büyük ihaleleri alan Mehmet Cengiz’dir.

 

         Mehmet Cengiz milletin a..... koymaya doymuyor. Mehmet Cengiz de ne yapsın, baktı ki herkes memnun koymaya devam ediyor. Ben bu adamın a.... ma koymasına dayanamadığım için mahkemeye dava açtım. Her ne kadar savcı takipsizlik kararı verdiyse de ben bir vatandaş olarak görevimi yaptım.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR