TÜRK’ÜN MİLLİ BAYRAMI NEVRUZ

MAKALEYİ DİNLE

Her toplumun kendisine özgü örf ve adetleri vardır. Örf ve adetlerin bazıları kısa sürede yok olabiliyor. Bazıları ise nesilden nesle, asırdan asra sürüp gider. Bunlara yüzlerce örnek verilebilir. Gelenek haline gelen, halkla özleşmiş özel günlerin bir tanesi de bayram havası içinde kutladığımız NEVRUZ’dur. Kelime anlamı “yeni gün” olan Nevruz, araştırmacılara göre İslamlıktan önce bile kutlanırmış.

Nevruz’un patenti Türklere aittir. Dünyada çok geniş bir coğrafyada uygulanır, kutlanır. Balkanlardan Çin’e kadar bir alana yayılmıştır. Türkiye’ de ve Türk Cumhuriyetlerinde ufak tefek farklılıklarla aynı içerik ve amaç doğrultusunda kutlanmaktadır.

Baharın gelişi olarak adlandırılan Nevruz, Azerbaycan’da çok renkli ve farklı kutlanır.

Nevruz; Azerbaycan ağzı ile söylersek “Novruz” olarak telaffuz edilir.  Nevruz’un Azerbaycan’da özel bir yeri vardır. Müstakil Azerbaycan hükümeti zamanında milli bayram olarak resmen kutlanıyordu. Okullar tatil edilip, ordu resmi geçit yapardı. Hatta 1920’de kutlanan Nevruz Bayramı’nın geniş katılımlı ve görkemli kutlandığını biliyoruz.

Bu yıl 7 gün etkinlik yapılarak kutlanıyor. Konferanslar, paneller, oyunlar, yarışmalar yapılıyor. Akşamlar belirli yerlerde devamlı ateş yakılıyor. Yediden yetmişe her kes bu kutlamalara iştirak ediyor. Milli Bayram olarak ilan edilen Nevruz gün geçtikçe değişik etkinliklerle şahane şekilde kutlanıyor.  Azerbaycan’da Nevruz Ergenekon efsanesine bağlanıyor.

Nevruz (Baharın gelişi) Özbeklerde de aynı coşku ile kutlanır. Herkes cıvıl cıvıl renklerle giyinir, balonlar uçurulur. Dağıstan’da aynı kutlamalara ilaveten tencereler kumaşlarla kaplanır. Aynı kutlamalar diğer Türk Cumhuriyetlerinde de benzer şekilde heyecanla, içtenlikle kutlanmaktadır.

Her yıl Mart’ta Nevruz, dostluk, barış, kardeşlik ve bereketi simgeleyerek kutlanır. Gerek Türkiye’de gerekse diğer yerlerde “ateş” yakılarak üzerinden atlanır. Simge oluşturulan ateş yakmaya aloyalaz gibi adlar da verilir.

Nevruz Bayramı tamamıyla Türk’ündür.  Ortak bayramdır. Hiç kimse bunu tekeline alamaz. Böyle bir düşünce ve sav geçersiz ve anlamsızdır. Hatta yalandır.

Tabiatın değişimini esas alan güzel duygu ve düşüncelerle insan yaşamına renk katan, bereket, kardeşlik, dostluk, sevgi, saygı ve hoşgörünün hâkim olacağı nice Nevruzlu yıllar dileğimle bugünden kutlu olsun.

Nevruzla ilgili Ozan Selahattin Dündar’ın bir şiirini beğeninize sunuyorum.

                                               NEVRUZ

                       

                                    Bülbülü bağrına basar

                                   Güller Nevruz Bayramında

                                   Bahar geldi diye eser

                                   Yeller Nevruz Bayramında

                                   Güzeller takı takarlar

                                   Gençler oyuna kalkarlar

                                   Banş ateşi yakarlar

                                   Eller Nevruz Bayramında

                                   Nevruz tepsisi bezerler

                                   Dilek diler hem gezerler

                                   Sevda türküsü dizerler

                                   Diller Nevruz Bayramında

                                   DÜNDAR bilinmez zamanı

                                   Türklerin eski bayramı

                                   Çalar en güzel makamı

                                   Teller Nevruz Bayramında

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Yener - Sayın Bilal DÜNDAR sen ne zamandan beri Azeri oldun ben seni Terekeme biliyordum ki öylesin.

Yanıtla . 0Beğen 21 Mart 14:26
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR