Emekevler bilmecesi devam ediyor…

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe Belediyesi’nin Emekevler Mahallesi’nde yapmayı düşündüğü “Kentsel Dönüşüm Çalışması” kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Bir süredir gündemden uzak olan “kentsel dönüşüm” mevzusu belediyenin dağıttığı broşürler ile yeniden gündeme geldi.

Mahalle sakinlerinin kentsel dönüşüme karşı çıktığı şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışıyor. Kaynağından bilgi sahibi olamayan mahalle sakinleri de ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Başkan Üzülmez’in Emekevler Mahallesi’ne giderek mahalleliyi bilgilendirmesi ve endişeleri giderecek açıklamalar yapması gerekiyor. Yoksa bu güzelim proje kasıtlı olarak birileri tarafından algı operasyonuna kurban edilebilir.

Kartepe şarkısını beğenmedim!

Zaman zaman yaşadığım bölgeye dair fikir ve projeleri bir kenara yazarım. Yapılacak fizibilite çalışması ile hayata geçebilecek onlarca proje vardır bu şekilde kenara yazdığım. Geçtiğimiz haftalarda da Kartepe’ye özgü bir şarkı ya da türkü olsa diye de aklıma geldi. Birkaç gün bunu düşünmüştüm. Kartepe’ye özgü, yeşili mavisi ve beyazıyla tüm İlçeyi kapsayan bir şarkının tanıtım anlamında çok faydasının olacağını düşünüyorum. Biraz düşündükten sonra birkaç satır söz müziği yazmışlığım da var. İşin profesyonellerinden alınacak desteklerle olgunlaştırabilir miyim diye düşünürken geçtiğimiz günlerde Kartepe için yazılmış bir şarkıyı dinleyince adeta şoke oldum. Emel Sayın’dan dinlediğimiz “Kız sen İstanbul’un neresindensin” şarkısının sözlerinin Kartepe’ye uyarlanarak söylenmesi karşısında şaşkınlığım bir kat daha arttı. Ya çok büyük beklenti içerisindeydim ya da gerçekten hiç şık olmayan bir şarkıydı dinlediğim. Şarkı, İstanbul’la Kartepe’yi kıyaslamak bir kenara dursun, içeriği ve taklitçiliği ile Kartepe’yi temsil etmiyordu.

Kartepe’yi barındırdığı tüm potansiyelleri ile ele alan bir şarkı olmalıydı. Bunun, sıklıkla ifade edilen “Kartepelilik aidiyetinin” oluşmasına çok büyük katkısı olurdu. Böyle bir şarkıyı bir de Kartepe’nin eşsiz güzellikleri içerisinde klip çekerek yabancı dile de çevirdiğimizde dünyaya “Kartepe” ismini duyurmuş olmaz mıyız? Bence oluruz. Bunun için çok fazla geç kalınmadan bir adım atılsa hiç fena olmaz.

Karabalık’ı mumla mı arıyoruz?

Son zamanlarda Kartepe kamuoyunda böyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Güya vatandaşlar eski dönemi mumla arıyormuş. Neden eski dönemi mumla arayalım diye uzun uzun düşündüm. Evet Başkan Üzülmez belki evimize gelmiyor, mahallemize Karabalık kadar uğramıyor. Bunları tartışalım ama eski dönemi mumla aradığımız filan da ne demek oluyor?

Niye arayalım eski dönemi Allah aşkına! Şuana kadar ne yapıldıysa Karabalık da başkan olsa aynı hizmetler yapılırdı. Nerden biliyorsun diyenlere şöyle bir 5 yıla dönüp bakmalarını tavsiye ediyorum. Yani Karabalık şuan başkan olsaydı şuan yapılan hizmetlerden fazlası olmazdı. O yüzden  kasada kalan 10 milyondan fazla para, eskiyi özlememek için en büyük neden. Geçtiğimiz dönemi aramamak için bundan büyük neden mi olur?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Recai kartepeli - çok doğru yazı ve tesbitleriniz hasan bey eski özlem ve düşüncelere çanak tutmak isteyeceklerdir ama onları hakta biliyor halkta size başarılar.

Yanıtla . 0Beğen 13 Şubat 17:45
02

Hasan Elçi - Bu kasada biriktiğini söylediğiniz paranın yani on milyonun dekontunu gösterin size inanalım. çünkü hiç kimseye güven kalmadı. madem inanıp bu yazıyı yazdınız hadi bunu ispatlayın sizi alkışlayalım. başkana inanalım. hadi bekliyoruz. lütfen ne olur bunu ispatlayın.

Yanıtla . 0Beğen 13 Şubat 17:45
01

Emekevler - Sanırım Emekevlerde oturmuyorsunuz. Gelin de sokağın nabzını bizzat tutun

Yanıtla . 0Beğen 13 Şubat 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR