İsmail Amca beni görmek istemiş, isteğini emir telakki ettim ve…

MAKALEYİ DİNLE

Bayramın 4’üncü günüydü. Çok sevdiğim bir ağabeyimiz beni aradı. Kendisi Kıbrıs gazisi…

Önce bayramımı kutladı, ben de onun bayramını kutladım.

Bana Kore Gazisi İsmail Atiman’ın selamını iletti.

İsmail Atiman, bu kentin en önemli şahsiyetlerinden biri. 85 yaşında tam bir İstanbul beyefendisi.

Onu dışarıda takım elbisesiz ve kravatsız görmenize imkan yok.

Köşe başındaki bakkala bile gitse evden kravatını takmadan çıkmaz.

Tıraşını bile olur.

Ne sesinin yükseldiğini duydum, ne de sinirlendiğini gördüm. Herkese bey ya da bayan diye hitap eden ender insanlardan biri.

Görgü kurallarına bağlı bir şahsiyet.

Kendisi arada yanıma uğrar, savaş hatıralarını anlatırdı.

Aşağı yukarı üç aydır kendisini hiç görmemiştim. 

Öğrendim ki rahatsızmış.

Hemen aradım, telefonda bayramını kutladım ve geçmiş olsun dileklerimi sundum. Mutlaka ziyaretine gideceğimi söyledim.

 Sağ olsun çok sevindi ve “Bülent Bey, ben ölmeden gelirsiniz değil mi?” dedi.

Tüylerim diken diken oldu.

Bu davet artık benim için emirdi…

Hemen eşimi aradım iş çıkışı bir ziyarete gideceğimizi söyledim ve öyle de yaptım.

İsmail Amcamızın ziyaretine gittik. Evden çıkamıyor ve yeğeninin evinde kalıyordu. O yüzden uzun süredir görememiştim. Beni ve eşimi karşısında görünce yüzünde gülücükler açan İsmail Amca ile böylelikle hasret giderdik.

Böylesi örnek bir şahsiyeti kırmak olmazdı. Kendisini ve o bitmeyen hatıralarını ben de özlemiştim.

Bu arada Kore Gazisi İsmail Atiman’a buradan bir hatırlatma yapmak istiyorum, “İsmail Amca, söz verdiğin gibi kahvaltını sıkı yapacaksın. Diğer öğünlerini de aksatmayacaksın. Seni yine İzmit’in caddelerinde görmek istiyoruz”  Tekrar Geçmiş olsun…

 

Bayramda kimler çalıştı?

2,5 günü idari toplam 9 günlük bayram tatilini geride bıraktık. Bir rehavet döneminin içinden çıkmak üzereyiz. Kimimiz bayramda çalıştı, kimimiz 9 gün yattı.

Bayramda genelde belediyelerin bazı birimlerinin özellikle de zabıtanın çalıştığını biliriz.

Belediyeler acil durumlar için bayram öncesi hizmetlerin aksamaması, görülen aksaklıkların giderilmesi için ekip kurar. Kurulan ekibe ulaşılabilecek telefon numaraları basın aracılığıyla kamuoyuna duyurulur.

Duyurulur duyurulmasına da bu anlatacağım hikayeden sonra bunun duyuruların pek bir önem ifade etmediğini anlayacaksınız.

Yine bayram günü arayan bir vatandaşın hikayesi bu.

Değirmendere’de oturan vatandaş, mahallelerindeki başı boş köpeklerden yana dertli olduklarını ama zamanla onlarla yaşamaya alıştıklarını söyledi. Ancak bayram günü başı kaşı kanlar içerisinde uyuz olmuş bir köpeğin evlerinin girişinde oturduğunu, bu durumun büyükleri ve çocukları tehdit ettiğini söyledi.

Köpeğin alınarak tedavi edilmesi için belediye, zabıta, Çevre Müdürlüğü, Kaymakamlık, Valilik ve bunun gibi birçok kurumu aramış.

Aradığı her yerde aynı durumla karşılaşmış.

Bu kurumların çalan telefonlarını hiç kimse açmamış.

Eee nerde bayram ekipleri…

Haliyle Değirmendere Yalı Mahallesi sakinlerinden olan beyefendi de bayramı, apartman girişinde yatan köpeği kovmakla geçirmiş. Vatandaş kovmuş, köpek geri gelmiş, bu iş 4 gün boyunca devam etmiş.

Sonrası mı?

Onu ben de bilmiyorum.

 

Birleşik Metal-İş Sendikası kongre yapıyor

Hami Baltacı’nın başkanlığını yürüttüğü Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi 13’üncü olağan genel kurulunu 4 Ekim Pazar günü gerçekleştirecek. Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılacak olan genel kurul saat 10.00’da başlayacak ve sandıkların açılış saati olan 17.00’a kadar devam edecek.

 

Şaban Sarıgülle kızını evlendiriyor

Kentimizin en bilindik esnaflarından olan ve İzmit Belediyesi Meclis üyesi olan Şaban Sarıgülle ve eşi Nadiye Sarıgülle, biricik kızları Gözde’yi gelin ediyor. Sultan ve Ali Osman Solak çiftinin oğulları Tuğrul ile evlenecek olan Gözde Sarıgülle ve ailesi, 3 Ekim Cumartesi günü saat 18.30’da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılacak olan nikahlarına tüm dost ve yakınlarını davet ediyor.

 

SGK il müdürlüğü S.O.S. verdi

9 günlük bayram tatilinin ardından devlet dairelerinde işi olan vatandaşlar buralara akın etti. Bu kurumlardan biri de SGK il müdürlüğüydü. 20-25 dakikada bir sistemi kopan SKG il müdürlüğünde dün tam bir işkence yaşandı. Vatandaşlar yoğunluktan ve işlemlerin uzun sürmesinden yana dert yandı. Öyle ki numara alan vatandaşların barkotunda halen bekleyen 340 kişi var ibaresi görüldü.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR