İyi ki medya var

MAKALEYİ DİNLE


Medya toplumun aynasıdır sözü çok doğrudur. Medya sayesinde dünya küçük bir köye döndü. Gazete ve televizyonlar sayesinde her şeyi anında öğreniyoruz. Son yıllarda internet sayesinde bilgi alanımız daha da gelişti.
Medya sayesinde yakınımızda ve uzağımızda haklılığı, haksızlığı, iyiliği, güzelliği, çirkinliği, barışı, savaşı duyuyor, biliyor ve de görebiliyoruz. Bu bilgilerin sağlıklı ve sağlıksız dereceleri de medyanın güvenilirliği ile orantılıdır.
Medya doğru bilgileri verirse olayları doğru şayet yanlış ve eksik bilgi verirse bizde eksik veya yanlış bilgi sahibi olmuş oluruz.
Çok uzaklara gitmeden yakın zamanlarda gelişen birkaç olayı hatırlayalım. Medya sayesinde Van da yaşanılan depremi birebir bizde yaşadık. Bu tanıtım
ve anlatım sayesinde yurdun her tarafından Van’a yardım yağdı. Vanlı depremzedelerle böylece bizde acıyı yaşayıp paylaşmış olduk.
İki gün önceki bazı gazetelerde haber olarak Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinin Yukarı Kayalar Köyünde oturan Melek Özgulan’ın kar altında okula terlikle, kazaksız ve paltosuz giderken çekilmiş resmi yayınlandı. Bu haber üzerine Türkiye’nin dört bir tarafından yardım yağdı.
Erzurum’da kas hastası Yusufcan Aras kar nedeni ile tekerlekli sandalyesi kullanılamadığı için babasının kucağında giderken resmi yayınlandı. Bunu gören Erzurum Belediyesi Yusufcan’a akülü tekerlekli sandalye verip, özel servis tahsis ediyor.
Televizyon haberi üzerine Cumhurbaşkanımız Gül’ün devreye girmesi ile yeniden rapor düzenlenerek yurtdışına yarım kalan tedavisi için giden feryat figan içinde ağlayan küçük kız hastasının yeniden umuda koşması gibi yüzlerce örnek verilebilir.
Gazeteniz Kocaeli’nde Çarşamba günü “ Yaşları küçük, yürekleri büyük “ başlığı ile yayınlanan bir haber dikkatinizi çekmiştir.
Ulusal Egemenlik Ortaokulu öğrencileri 2,5 ton plastik kapak atık toplayarak elde ettikleri gelirle 29 Ekim Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Doğuş Kaçan’a 2500 lira değerinde akülü sandalye aldıkları haberini okuyan herkesi duygulandırmışlardır.
Yaşanılan yüzlerce örneklerden bir kaçını köşemize aktardım. Bu örnekler bile bize gösteriyor ki Türk insanı böyle olaylar karşısında çok hassas olup yardımlaşma, dayanışma ve paylaşım konusunda cömert ruha sahiptir.
Medyada haber olarak verilen çirkinlikler, kötülükler ve olumsuzluklar adeta hepimizin içini karartıyor. Gün geçmiyor ki trafik kazaları, gasp, soygun, cinayet ve hırsızlık gibi haberler yer almasın Bütün bu olumsuzluklar yanında insanı umutlandıran yukarıda ki örnekler çölde önümüze çıkan bir bardak su gibidir.
Her şey içinde bulunduğumuz toplumda gelişiyor ve yaşanıyor. Toplumun aynası da medyadır.

ALTINCI KİTABIM

Sevgili okurlarımız emekli olduktan sonra ara vermeden yıllardır gazeteniz Kocaeli’ndeki köşede yazı yazıyorum.
Gazetemiz Kocaeli sayesinde siz okurlarımızla içli, dışlı acılarımızı, mutluluklarımızı beraberce yaşayıp paylaştık. Eleştirdik ve eleştirildik. Birçok gündemi sizlerden gelen isteklere göre oluşturduk.
Kişilerden çok olayları gündemimize taşımaya çalıştım. Sizlerin sayesinde, günceli yakalamak, değerlendirmek ve yorumlamak için kendimizi yenilemeye çalıştık.
Yazdığım köşe yazılarını beş kitapta topladım. Birinci kitabım
“ Yazdıklarım “, ikinci kitabım “ Sezdiklerim “, üçüncü kitabım
“ Bildiklerim“, dördüncü kitabım “ Düşündüklerim “, beşinci kitabım
“ Gördüklerim “ 2013 yılının Ocak ayında yayınlanacak olan altıncı kitabıma
sizlerin ad koymasını istiyor ve önerilerinizi bekliyorum.
Nice mutlu ve umutlu yıllara…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR