VATANDAŞA TRAFİKTE TUZAK!..

MAKALEYİ DİNLE

Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda müthiş bir acı gerçeği açıkladı;

“Belediyelerin yollarda kurdurduğu elektronik kamera sistemleri, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılıyor. Bunun karşılığı olarak, sürücülere kesilen trafik cezalarının yüzde 30’u belediyelere ödeniyor. Ancak, sistemi kurmak için yeterli kaynağı olmayan belediyeler de bu işi yapacak firmalarla “hasılat paylaşımı” koşuluyla anlaşıyorlar! Yani, bir nevi “yap-işlet” yöntemi! Sistemi kuran firmalar da, daha çok ceza yazılarak daha çok para kazanmak için, yollarda “sürücülere tuzaklar kuruyor! Örneğin; Olmadık yerlerde birden hız sınırı düşürülüyor!”

Özhaseki’nin özetle söyledikleri böyle.

Korkunç bir durum!

Bu, bir “gasp yoluyla hırsızlık” değil mi?

Devlet, vatandaşına tuzak kurar mı? Tuzak kurulmasına göz yumar mı?

Peki, bunun asıl nedeni nedir?

Bunun yanıtını, 26 Ekim 2015 tarihinde Meclis’te, “2016 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı” sunumunda, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek veriyor; 2016 yılında vatandaştan vergi cezası olarak 4.289 milyon lira, trafik cezası olarak da 2.716 milyon lira olmak üzere toplam 8.7 milyar lira ceza bedeli para toplanacak!

Vatandaşını ne kadar cezalandıracağını bütçeye koyan bir siyasi iktidar, “ÜRETİM EKONOMİSİ” ni gerçekleştiremediğini itiraf ediyor!

Aynı bütçede; 2016 yılında BORÇ FAİZİ ödemesi 58.4 milyar lira olarak belirlenmiş!

Bu ne demektir?

“İMF’ye borç bitti, şimdi İMF’ye biz borç veriyoruz” palavrasının ötesinde, bu ülkenin sürekli borçlandığı ve BORÇ FAİZİ olarak bile bütçenin en büyük payını ödemek zorunda kaldığımızın ifadesidir!

Çünkü iktidar, “üretime dayalı bir ekonomik düzen kuramamıştır!” Bu yüzden, yeterli gelir sağlayamamakta, dış borçlar ve cezalarla durumu idare etmektedir!

Elektronik sistem kuran firmalara bile teslim olmuşuz! Çünkü, ne merkezi yönetimde ne de belediyelerde “yatırıma ayrılacak bütçe” yoktur!

Bu ülke yabancı firmaların arpalığı haline gelmiştir!

Adamlar –yerli ortaklarla- köprü, otoyol, havaalanı, baraj yapıyor, devleti borçlandırıyor, HAZİNE GARANTİSİ alarak, “Deli Dumrul misali” 25-30 yıl süreyle işletme hakkını alıyor, en tatlı karları sağlıyorlar!

Son örnek; Osmangazi Köprüsü’dür. Günlük 40 bin araç geçişi garanti edilen köprüden 5-10 bin araç geçiyor! Aradaki fark HAZİNE’den ödeniyor! Köprüden geçmeyenler de bu bedeli ödüyor!

Bu koşullar altında bu ülke kalkınabilir mi?

İşsizine yeni iş olanakları sağlayabilir mi?

Bütçe açığını kapatmak için vatandaşına tuzak kuran bir yönetim olur mu?

Her şey bir yana;

Bu ülkede yaşayanların yüzde kaçı bu gerçeklerin farkında?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR