Kandıra’da eski bir çöplük alan ağaçlandırılacak

MAKALEYİ DİNLE

İnternette bu haberi okuyunca “Kandıra kırsalında ağaçlandırılması düşünülen bir alana dikilecek ağaçlar nasıl belirlenmelidir” diye düşündüm;

Ağaçlandırılacak alan ormanca zengin bir yerde olduğundan yapılacak ilk iş bu alana komşu veya en yakın ağaçları incelemektir.  Hangi tür ağaçlar, yaşlarına göre nasıl gelişmiş, sağlık durumları nasıldır? Bu yönde tespitler yapılır, gelişimleri iyi ve sağlıklı ağaç türleri belirlenir. Bu çalışma ormanlık alanda yapılıyorsa alan hakimiyeti olan türlere öncelik verilmelidir. Çünkü onlar yetişme ortamına en uygun olanlardır.   

Bundan sonra belirlenen ağaç türlerinin bulundukları yerdeki toprak özellikleri ile ağaçlandırma alanındaki karşılaştırılır. Benzerlik ne kadar fazla ise  dikilecek türlerin gelişimi o kadar iyi olacaktır. Ancak bu kıyaslamalar yapılırken  dikkate alınması gereken  en önemli husus belirlenen ağaç türlerinin toprak açısından “Olmazsa olmazı”dır. Bir örnek olmak üzere çevrede gelişimi yeterli ve sağlıklı Ceviz ağaçları olduğunu farzedelim; Ceviz ağacının toprak açısından “Olmazsa olmazı” nedir? Taban suyunun satha yakın olmaması. O halde Ceviz kullanımı konu ise ağaçlama alanının toprağı öncelikle bu özellik yönünden kesinlikle uygun olmalıdır. Uygun değilse ve ceviz dikilirse ne olur? Onlar da yaşayabilirler! Hasta, dirençsiz, meyve verimi düşük…İzmit’te öyle “yaşayan !” ağaçlar var ki…Örneğin  sağlıklı tek bir Karaçam ve Sarıçam göremezsiniz. Kentin çeşitli yerlerinde dikilmiş olan Sedir ağaçları ölüyor. Kimse farkında değil. Acaba neden ölüyorlar dersiniz!

Bu listede yer almayan bir ağaç türünün bu ağaçlandırma alanında kesinlikle yer alamayacağı bilimsel olarak ileri sürülemez. Çünkü kendisi için çok uygun bir yerde bulunan bir türün, doğal şartlarda, orada yetişmesi mümkün bir başka türe hayat hakkı tanımamış olması da mümkündür. Ama herhangi bir yerde yabancı bir türün (Yani orada doğal olarak bulunmayan bir türün) kullanılabileceğine karar vermek için yapılmış deneme ağaçlandırmalarından ancak 25-30 yıl sonra alınan sonuçlara uymak gerekmektedir.[1] Ancak unutulmamalıdır ki ağaçlandırmalarda doğal türlere öncelik verildiğinde başarı şansı artmaktadır.

Ama burada ağaçlandırılacak alan eski bir çöplük.  Toprak bitki için zararlı gaz (Özellikle metan), sıvı ve katı halde kirleticiler içeriyor,  adeta zehir deposu.

Önceden kaydedilen ve toprak açısından uygunluğu belirlenen ağaç türlerinden hangileri böyle kirli bir toprakta normal gelişimlerini yapabilirler? Çevrede en iyi ve sağlıklı gelişen bir ağaç türünün, toprağı kirli bu alanda çok başarısız sonuç vermesi mümkündür. Hiçbir yerde “Hadi buraya şu ağaç türünün fidanlarını dikelim” demekle ağaçlandırma yapılmaz ve eski bir çöp alanı konu olduğunda böyle bir davranış “Akıldan bile geçirilemez”.

Ancak böyle bir yerde ağaçlandırma için kullanılacak ağaç türlerinin  seçiminden sonra yapılacak en sağlıklı uygulama şudur: Fidan tohumlarını, ağaçlandırılacak alana komşu yerlerde ve çevrede en iyi gelişmiş ağaçlardan almak ve fidanlarını- imkan sağlanırsa-  aynı  yerde yetiştirmek. Çünkü başka yerlerdeki ağaçlardan toplanan tohumlarla, başka yerlerde yetiştirilmiş fidan kullanmak bazı şartlarda yabancı tür kullanmakla eşdeğerdir.

 Eski bir çöp alanını ağaçlandırma konusunda orman mühendislerinden oluşan bir ekip çalışmalıdır. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan bir kişi veya kişilerin kararları ile hareket edildiğinde milletin parası ve zamanı ziyan olacaktır. Ben meslek hayatımda ağaçlandırma konusunda öyle yanlışlıklar gördüm ki…İster misiniz orada, Kandıra ormanları ve çevresinde doğal olarak bulunmayan ve adaptasyonu mümkün görülmeyen ağaç türleri - örneğin Sedir ağacı - diksinler de orman mühendisi olan ben çıldırayım !

Kaynak:

[1] :  FAO. 1960, Rome. Le choix des essences forestiéres pour les boisements e reboisements.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR