Mecliste önemli görüşmeler

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu olarak 50 kişilik bir grubumuzla TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Azerbaycan Parlementolararası Dostluk Grubu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Başkanvekili Şuay Alpay, Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül’ü ziyaret edip 26 Şubat’ta Azerbaycanın Hocalı Kasabasında Ermenilerin yaptıkları eşi benzeri görülmemiş “Soykırım” hakkında görüşmelerimiz oldu.

            Görüşmelerimizde; 1992 de Karabağ’ın stratejik kasabası Hocalı’da Ermeni ve Rus birlikleri 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gece 613 insanı katlederek 1275 insanı esir alıp akla hayale gelmeyen işkenceye tabi tuttuklarını anlattım.

            Hamile kadınların kasatura ile karınlarını deşip, kafa derilerini soyup, vücutlarını parça-parça ettiklerini dile getirdik. Genç kız ve çocukların vücutlarını sigara ile yakarak işkence ile katlettiklerini anlattım.

            1948 yılında Birleşmiş Milletlerin Soykırım Sözleşmesi’nde yapılan tanımla aynı olduğunu dile getirerek Yüce Meclisin 26 Şubat Soykırım olarak tanımasını talep ettik. Bugün Meksika Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Peru ve Honduras gibi ülkelerin 26 Şubat Hocalı Katliamını Soykırım olarak kabul ettiklerini söyledik.

            Ayrıca Mecliste Gruplar adına günün anlam ve önemi üzerine yapılan konuşmaları dinledik.

            Meclis Başkanı ile görüşmelerimizde Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Faik Bağırov, Azerbaycan Milletvekilleri Ganire Paşayeva, Arif Rahimzade, Rüstem Halilov ile TBMM Milletvekilleri Şuay Alpay ve Hacı Bayram Türkoğlu da eşlik ettiler.

            Görüşmelerimizde hepsinin ortak sözleri ise Azerbaycan bizim hem dost hem de kardeş ülkemizdir. Orada yapılan haksız, hukuksuz acıları yüreğimizde hissediyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Azerbaycan’a aynı duygu ve düşünce içindeyiz. Azerbaycan’ın işgal edilen toprakları geri verilmeden ve ya alınmadan Kafkasya’ya barışın gelmeyeceği düşüncesi içinde olduklarını söylediler. Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonunun mücadele azmini ve çalışmalarını destekleyip kutluyoruz dediler.

            Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek ise yaptığı konuşmasında, Federasyon olarak bu konuda çok önemli çalışmalar yapmaktasınız. Bizler bunun farkındayız.

Bizim en önemli iki büyük sorunumuz var. Birincisi Dağlık Karabağ’ın işgali ve oradan göçen insanlarımızın kendi yurtlarına dönememesi, ikinci sorunumuz ise Kıbrıs meselesidir. Uluslar arası alanda biz her zaman bu konuyu gündemde tutuyor ve bu konunun da takipçisiyiz. Bir dahaki görüşümüzde inşallah Karabağ işgalinin sona ermesini konuşuruz temennisinde bulundular.

Meclis Başkanı Federasyonumuza TBMM amblemli plaket verdikten sonra toplu hatıra resim çekilerek katılımcıların tek-tek elini sıkarak uğurladı.

Geçen yıla göre TBMM konuya daha çok önem verdikleri görüldü. Gruplar adına konuşmacılar dışında kişisel konuşmalarda oldukça fazla ve içtendi.

Görüşmelerde bulunduğumuz bütün Milletvekillerimize ve Meclis Başkanımıza Federasyonumuz adına teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR