GAZANFER BİLGE’NİN GENÇLERE ÖĞÜDÜ

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Türk Güreşinin efsane  şampiyonu Gazanfer Bilge 1923 yılında Karamürsel- Dereköy’de doğdu. Güreşin her stilini yaptı. Karakucak, Yağlı ,Serbest , Greko-Romen ayırım yapmadan güreşti. Ancak başarıları Serbest Güreşte  1948 yılına kadar Dünya minderlerinde başarılı olamayan Türk Güreşçilerine örnek olmuş, kendi ifadesi ile “Türk güreşinde çağ açmıştır.” Gazanfer Bilge’nin faal güreş hayatı Türk Milli Olimpiyat Komitesinin hatalı kararı ile son buldu. Faal Güreş hayatından sonra ticarete başlayan Gazanfer Bilge Ticarette de başarılı olmuş, bu arada güreşten kopmayarak yeni yetişen sporcuların destekçisi olmuştur. Adına düzenlenen müsabakalara rahatsız olduğu halde gelir ve başarılı güreşçilere ödüllerini verirdi. Kendisi ile bir çok anım vardı bana yaptığı güreşleri ve yurt dışından müsabaka sonucu dönüşteki karşılanışlarının resimlerini gösterirdi. İsmet İnönü, Celal bayar, Demirel ve devlet büyükleri ile samimi resimlerini tevazu ile gösterirdi. Üç defa Fair Play ödülü aldı. 2008 ve2009 yıllarındaFairPlay’in en üst belgesi Grand Fair Play ödülüne layık  görüldü. Gazanfer Bilge  örnek bir sporcu, ağabey ve yakınlarının, gençlerin Amcası idi.Yeni yetişen nesle “çalışmayı,bıkmadan usanmadan çalışmayı,Türk vatanınave milletine hayırlı işler yapmayı, büyükleri saymayı, doğup büyüdüğü yerleri unutmamayı, imkanı oldukça memleketi için yatırım yapmayı” söylerdi. Gazanfer abi ile ilgili anılarımda Güreş  dışında gördüğüm Vatan, Millet  ve Bayrak aşkı idi. Yeni yetişen gençlerin iyi yetiştirilmesi Türk bayrağını yabancı diyarlarda göndere çektirmesi, İstiklal Marşını dinletmesi için yılmadan çalışmasını öğütlerdi. 2005 yılında başlattığımız Gazanfer Bilge  Turnuvalarını büyü organizasyonlar şekline sokmak hedefimiz olmalıdır.  Tarihe mal olan Şampiyonumuza adına yakışır müsabakalar yaparak yeni nesile  tanıtmak  görevimizdir. Ebedi Mekanında rahat uyu Gazanfer Abi (Gazanfer Amca)

 

GAZANFER BİLGE’NİNGENÇLERE ÖĞÜDÜ

Avrupa ve Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge’nin 2007 yılında  adına yaptığımız müsabakada gençlere okumam için bana verdiği aşağıdaki yazıyı aktarıyorum. Güreş tarihine çağ açan Yaşar Doğu, Celal Atik, Gazanfer Bilge üçlüsünden; spor hayatı yanı sıra ticari hayatta kazandıklarını milleti içinharcayan değerli büyüğümüz Gazanfer Bilge’nin Gençlere Öğüdü:

SEVGİLİ GENÇLER

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi daima hatırlayınız. Bu kutsal toprakları dört bir yandan işgal etmiş olan düşmanları meydan savaşları ile bozguna uğratmış ve memleketimizden temizlemiştir.Aziz vatanımızı kurtaran Atatürk bu ülkeyi size emanet etmiştir. Onun için bu kahraman vatanseverleri alkışlayınız. Canlarını gözlerini kırpmadan vatan için feda eden şehitleri, sakat kalmışken “vatan sağ olsun” diyen gazileri, hudutta kar üstünde-güneş altında nöbet tutan askerleri, hiç karşılık beklemeksizin amatörce gücünü ruhunu ve mal varlığını vatanın yücelmesine adayanları, vergisini noksansız ödeyenleri, vatan evlatlarının yetişmesi için okul-tedavi görmesi için hastane yaptıran hayır severleri, araştırmalar yaparak, öğretmenlik ederek vatanseverlik, milliyetçilik ve ilim aşılayanları, uluslar arası spor karşılaşmalarında altın madalyalar alarak  milli marşımızı dünyaya dinletenleri, bayrağımızı birincilik direğine çektirerek göğüslerimizi gururla kabartanları, yalnız vatan için gecesini gündüzüne katarak çalışan devlet adamlarını , ilim adamlarını,doktorları,mühendisleri,bürokratları coşku ile alkışlayın . Alkışlarınız hedef şaşırmasın.Gerçek vatanseverlere saygılıolunÖlümsüz kalmak için kahraman olmaya çalışın. Ana babanıza hayırlı evlat olun. Herkes sizinle gurur duysun.Biz büyükler sizden bunu bekliyoruz. Sizlere bu yolda başarılar diliyorum. Sevgi ile kucaklıyorum.

SEVGİLİ SPORCU KARDEŞLERİM

Ben amatör sporcuydum.Serbest güreşte Avrupa,Dünya,Olimpiyat  Şampiyonu oldum.Ülkemize ilk altın getiren sporcu olmanıngururunu her zaman taşıdım. Daha sonra güreşe başlayan bir çok şampiyonluklar kazanan genç güreşçilere hocalık yaptım. İş hayatımda kazandıklarımı doğup büyüdüğüm yere eğitim kurumları kurarak gençliğe hizmete adadım. Sizlere de önerim doğup büyüdüğünüz yerleri unutmayın Kazancınızın bir bölümünü eğitim kurumlarına, insana yatırım yaparak değerlendirin.

DEĞERLİ İŞ ADAMLARI ARKADAŞLARIM

Sizler de bu memleket topraklarında başarılı oldunuz. Sizler de doğup büyüdüğünüz yerleri hatırlayınız. Ana-babanızı,çocuklarınızı,torunlarınızı,akrabalarınızı,komşularınızı,arkadaşlarınızı unutmayın. Benim yaptığım gibi memleketinize hizmet götürün. Tutmuş olacağınız bu yol aynı zamanda cennetin de yoludur.

 

                                                                                                                                                  GAZANFER BİLGE

                                                                                                                                     Avrupa ve Olimpiyat Şampiyonu

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR