Rögar taştı, faturası vatandaşa kesildi

MAKALEYİ DİNLE

Evinizin önü ya da iş yerinizin önü hiç fark etmez.

Eğer su ya da kanalizasyon sorunuyla ilgili bir sıkıntı yaşarıyorsanız, paraya kıymanız gerekiyor. 
“Oda nereden çıktı” dediğinizi duyar gibiyim. 
O halde hemen anlatayım.
Olgun Kargın isimli bir esnaf kardeşimizin başından gecen bir olay var.  Kendisi İzmit 42 Evler Mahallesi’nde bir iş yeri işletiyor. 
İş yerinin önünde bulunan rögar bundan 10-15 gün önce taşmış. 
Hem kendisi, hem de mahalleli adına bu durumu ihbar etmeyi görev edenine vatandaşımız İSU’yu aradı. 
Sağ olsun İSU gelen ihbarı değerlendirmiş ve arızayı giderdi. 
42 Evler Mahallesi Rıza Paşa Sokak’taki sorun çözüme ulaşmış. 
Buraya kadar sorun yok. Ancak önceki gün eline gecen faturayı gören Olgun Kargın kısa süreli bir şok yaşadı. 
Kargın’ın faturasında yapılan işlemin ücreti yansıtıldı.  KDV dahil 150 TL’de onarım parası tebliğ edildiğini gören Kargın duruma hayli sinirlendi. 
İSU sokaktaki arızanın parasını neden aboneden talep ediyor diye haklı bir serzenişte bulundu.
Olgun Kargın, haksızda sayılmaz. 
Sokaktaki rögar kapağını onardıktan sonra bunun bedelini su abonesinden tahsil etmek, mahalle bakkalına ekmek gönderen fırıncının aracında çıkar arızanın bedelini ekmek tüketicine yüklemesinden farkı yok.
En çok eleştirdiğimiz SEDAŞ bile patlayan sokak lambalarını onardığında bunun bedelini o ışıktan faydalanan vatandaşlara kesmiyor. 
Bu uygulamanın değişmesi gerekiyor. Sokaktaki kanalizasyon sorununun beledi, aboneye yansıtılmamalı.

 Sudan ikinci şikayet 

İkinci konumuz yine su abonelerini ilgilendiriyor. 
Kartepe Ertuğrul Gazi Mahallesi sakinlerinden Kenan Fidan, bölgesinde üç dönem muhtarlık yapmış bir vatandaşımız. 
Bu vatandaşımızın da şikayeti su ve su sayaçlarıyla ilgili. Bir süre önce su sayaçlarını değiştirmeye gelen ekibe, “Bu sayaçları değiştirdikten sonra para alacaksanız sakın değiştirmeyin” demiş. 
Sayaçları değiştiren ekip para talep edilmeyeceğini söylemiş. Ancak eline gecen faturada 16.5 TL bakım onarım bedeli yansıtılmış. 40 TL’lik su tüketimine 100 TL’den fazla fatura ödediğini söyleyen vatandaşımız, yapılan haksızlığın bariz olduğunu ve bu gidişe bir dur denilmesini istiyor.

 O anılar hiç bitmez

Erkek sohbetinin 10’da 3’ü futbolsa, 10’da 5 ‘de askerlik anılarıdır. Eee birde asker gazilik ünvanı aldıysa o sohbetin ucu bucağı gelmez. Tıpkı bizim minnetle saydığımız Kıbrıs gazilerimiz gibi. Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şubesi eski başkanı Mümin Olca, eski silah arkadaşlarını ziyaret etmeyi, hatır sorup sorunlarını dinlemeyi kendine görev edinmiş bir gazimiz. Sık sık ziyaretlerde bulunan Olca, en son beraberine Derince Eğitim Merkez Komutanlığı Şehit Ailesi ve Gaziler Birim Komutanı Dz. Yrb. Burak Gören, Bıçkı Naim Ayan, Derince Sosyal Hizmetler Şube Müdürülüğünde görevli Eda Simooğlu, Kıbrıs gazisi İsmail Hakkı Tosun, Osman Ekrem ve Celal Akyıldız’da alarak Derince Yenikent’te ikamet eden Kıbrıs Gazisi Halil İbrahim Yurdan’ı ziyaret etti. Çaylar açık sohbet koyuydu. Konu ise Kıbrıs muharebesiydi. Ben sise anılardan da bahsetmek isterdim, ancak yerim dar anılara girersek bu sayfa sütunları yetmez. Bu anıları merak edenler bir gün bir gaziyi ziyaret etsin sohbete doysun. Ben arada yapıyorum tavsiye ederim.

Eğitim şart…

Bakkal’da işletsen, bir AVM zincirinin CO’su da olsan eğitim sıralarından geçmek şart. Kaliteli bir ticaret, kazançlı bir ticaretin kapısı eğitimden geçer. Bu bilinci yaşayan ve yaşatan birçok kurum ve kuruluş sık sık eğitimler düzenler ve misyonunu yürüttükleri iş kolunun geleceğini planlarlar. Tıpkı bazı oda ve derneklerin yaptığı gibi.. Bu konuda Körfez Ticaret Odası bölgesinin öncülüğünü yapıyor. Sık sık düzenlediği eğitim faaliyetleriyle üyelerini bilinçlendiriyor. Odanın son hazırlandığı konu ise “Dış Ticaret” Bu konu başlığıyla ilgili eğitim 18 Şubat Perşembe günü yani yarın Körfez Ticaret Odası’nda 13.00’de yapılacak.

Tarihi fotoğraflar ilginizi çeker mi?

Yazıyı okumaya başladıysanız, başlıktaki sorunun cevabını kendinize vermiş oluyorsunuz. Fotoğraf bir tutkudur, bir aşktır aslında. Birde onun içerisinde tarihe ait motifler varsa, izlemesi de, fotoğraf üzerinden yorum yapması da büyük keyif verir insana. Bu duygularıma katılanlar için güzel bir haberim var. ÇEKÜL ve İzmit Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Haydarpaşa-Bağdat demir yolunu anlatan fotoğraf sergisi düzenleniyor. Sergi Akçakoca Mahallesi Tarihi Süleyman Paşa Hamamı Nev-i Sanat Cafe’de 19 Şubat Cuma günü saat 18.00’de açılacak. Açılış günü işi olanlara bir güzel haber daha, sergi 28 Şubat tarihine kadar açık kalacak…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ismail - bende kandırada oturuyomm gecen aylar logar taştı ısuya haber verdimm ay sonunda su futurama 44.46 ktş bakım bedeli geldi

Yanıtla . 0Beğen 16 Şubat 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR