KYÖD seçimleri yaklaşırken...

MAKALEYİ DİNLE

Kentimizin önemli sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olarak görülür

YÖD...

 

Uzun yıllardır pek çok önemli osyal sorumluluk projesini, kültürel faaliyeti gerçekleştirerek kendi misyonu içerisinde çok önemli bir görev üstlendiğini söylemek mümkündür.

 

Şimdilerde iki adaylı bir seçim için hazırlanıyor köklü dernek. Gençliği ve dinamizmiyle büyüklerinden fikirlerinden faydalanarak KYÖD'e çok şey katacağını düşündüğüm Kahraman Yüce ve uzun yıllardır kent gündemini takip edenlerin iyi tanıyacağı Mehmet Toker aday.

 

Her ikisine de çıktıkları yolda başarılar dileyerek küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum müsaadenizle;

 

KYÖD'ün bu güne kadar en hassas olduğu konuların başında bir siyasi partiye angaje olmamak geliyor bildiğiniz üzere. Artık bir klişeye dönüşmüş “CHP'nin arka bahçesi” söylemleri, bana sorarsanız karşılık bulduğu kadar doğru da değil. Hatta bu konu ile ilgili pek çok CHP'li KYÖD üyesinin bile oldukça hassas olduğu söylenebilir.

 

Ancak KYÖD hiç bir siyasi partiye göz kırpan, yol veren bir dernek olmadığı gibi, herhangi bir siyasetçinin herhangi bir siyasi partiden hesap sorma zemini de olamaz, olmamalı.

Eğer siyasetçiler, KYÖD gibi köklü ve mazisi uzun yıllar öncesine dayanan bir derneği, kişisel planları uğruna bir hesap sorma sahasına dönüştürmeye çalışırlarsa, hem kendilerine hem de kurumlarına zarar verirler. Ben şahsen bunu yapmaya kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum ama bu konu ile alakalı kulağıma pek çok bilginin çalındığını da söylemeden geçemeyeceğim...

KYÖD üyeleri hiç kimsenin bozulan siyasi hesaplarına hizmet etmemelidir diye düşünüyorum...

 

 

Şehit haberlerine nasıl alıştık

Hemen hemen her sabah şehit haberleriyle güne başlar olduk.

Sabah olmasa, öğlen, öğlen olmasa akşamüzeri bir şehit haberi alıyoruz.

Düşünüyorum da,  geçtiğimiz yıl bu zamanlar ya da birkaç yıl önce, “Tek” şehit bile verdiğimizde yer yerinden oynuyor, teröre lanet ediliyor, öfke sokaklara taşıyordu.

Öfkenin sokağa taşması aslında bir protestodan ziyade bir farkındalık yaratmaktı. Başarılıda oluyordu bence.

Şimdi 3’er 5’er şahit veriyoruz…

Kimse sosyal medyadan bile yorum yapmıyor.

Şehit haberlerini göz ucuyla okuyup günlük hayatımıza devam ediyoruz.

Dün mangalda kül bırakmayanlar, bugün o mangal başından kafasını kaldırıp sağa sola bile bakmıyor. 

Olan şehit ailelerine oluyor.

Eskiden en azından açılarını paylaşan koca bir millet vardı, şimdi ise yakın akrabaları kaldı geriye…

Toplumun algısı değişti…

Toplumun öncelikleri değişti.

Ardı ardına gelen şehit haberleri insanların dengesini bozdu.

Resmen bir savaşın içerisindeyiz.

Savaşçı bir milletiz, yıllardır güneydoğuda savaşıyoruz. Bu güne kadar binlerce gencimizi şehit verdik.

Ama bir türlü terörü bitiremedik.

Biz mi beceriksiziz, onlar mı çok şanslı anlamış değilim.

Dişimizi sıka sıka çenemiz kopacak artık.

Koca bir millet bir terör örgütünü 1 günde yerin altına gömmesi gerekirken on yıllardır PKK ile savaş halini sürdürüyor.

Bir terör örgütüne karşı on yıllardır zafer elde edemediysek, bugün gelen şehit haberlerine alışmış olmamızda çok yadırganacak bir dirim değil sanırım.

3 Ekim 2008’i hatırladınız mı? Hani PKK’nın Aktütün Karakoluna yaptığı baskını.

600 PKK'lının ağır silahlarla Şemdinli Aktütün karakoluna Kuzey Irak'tan ateş açmaları sonucu 17 Mehmetçiğimiz şehit olmuş 20’nin üzerinde yaralımız vardı.

Hani o haberin duyulmasıyla Türkiye’de yer yerinden oynamıştı.

Neyse hatırladıysanız da unutun. Her zaman yaptığımız gibi…

Demek ki insanoğlu her şeye alışabiliyormuş.

 

 

23’üncü tiyatro festivali başlıyor

Kocaeli Bölge Tiyatrosu 20-29 Mayıs tarihleri arasında geleneksel çocuk tiyatro festivalinin 23 üncüsünü düzenleyecek. Genel Sanat Yönetmenliğini Burhan Akçin’in yaptığı Kocaeli Bölge Tiyatrosu bugün Sabancı Kütür Merkezi’nde gestivalin açılış gününü organize edecek. Programın başlama saati ise 19.00 olarak belirlendi.

 

 

Özel Mürüvvet Evyap okulundan yaza merhaba gecesi

Mürüvvet Evyap Özel Eğitim Kurumları geleneksek olarak düzenledikleri “Yaza Merhaba” etkinliğinin bir diğeri bugün gerçekleştirecek. İzmit Zihinsel Engelliler Beceri Geliştirme Derneği ile organize edilen etkinlik saat 20.00’da Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi’nde yapılacak.

 

 

Eğitim şart!

 

 

Engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunu, kendileri için ayrılmış otoparklara bırakılan otomobiller ve o otomobillerin sürücüleri.  Yine bir sorumsuzluk örneği ve yine bir otomobil sürücüsü Carefoursa içerisindeki engelli par yerine otomobilini bırakmış. Fotoğraftan anladığım kadarıyla otopark boş ama boş olmasına rağmen sanki bilerek ve inadına yaparcasına engelli otoparkına araç bırakılmış. Bırakan sürücü biraz acemi olacak ki aracı otoparka da çapraz bırakmış. Ne diyelim “Eğitim şart”
 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR