NEZAKET

MAKALEYİ DİNLE

Böyle bir yazı yazmayı gerekli gördüm. Neden?
Beşiktaş Kulübü’nün yeni sahip olduğu statla ilgili 1950’li yıllardan günümüze, pek çok anılarım var. O zamanki adı Dolmabahçe miydi, Mithat Paşa mıydı yoksa İnönü’müydü şimdi tam olarak hatırlayamıyorum ama o statta rahmetli Avni Kalkavan Abi’yi hayranlıkla izlemiş, daha sonra da meslektaş ve ahbap olmuştuk. Allah rahmet eylesin.
O günler fiziki açıdan yetersiz statlarımıza inat, rakip olmalarına rağmen sporcusuyla, yöneticisi ve taraftarıyla, ezeli ve ebedi dostluk hakimdi. Spor camiasında rakipler olarak maçları yan yana izler, yenenler yenilenleri kızdırır şakalaşırdık. O günleri hasretle yad ediyorum. Şimdi diyeceksiniz ki nereden çıktı bu?
Evet, ben de anlam veremiyorum. Neden bugün böyle hırçın, kin ve nefret doluyuz? Sporda, siyasette, hemen her yaşam profilimizde bir hata, bir eksiklik var. Öyle bir hale geldik ki, hani derler ya, “Şeytana takkesini bile ters giydiriyoruz”!
Beşiktaş’ın stadı çok modern bir şekilde inşa edilerek yeni adıyla “Vodafon Arena” olarak hizmete açıldı. Bence de belki dünyanın en güzel yerinde böyle başka bir stat yoktur. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.
Ama iyileri tenzih ile futbol başta olmak üzere renk ayırımı yapmaksızın güzellikleri koruyacak vasıfta değiliz maalesef. Çünkü eski dostluklar, ezeli ve ebedi değil artık. Sloganlar “vur, kır, parçala bu maçı kazan” şekline, “Ölmeye, ölmeye geldik, bu maçı ölümüne almaya geldik” şekline dönüştü. Bu gidişat bence hiç iyiye gitmiyor. Yapılanlar korunmalı, fanatizm yasalarla önlenmeli, öfke yerini aklıselime bırakmalı. Çünkü nezaketle adaletin olduğu her yerde sevgi ve hoşgörü vardır. Hani ne demişler? “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır”. 
Hepimiz biliyoruz ki, spor müsabakaları üç neticeli olduğuna göre, her neticeye katlanmak zorundayız. Kaldı ki, A kulübü varsa, B kulübünün hükmü vardır. Kurumlar ve kurallarla sportif müsabakalar yapılmaktadır.
Yasalar mutlaka netice alacak kriterlerde yapılmalı, kulüpler tüm branşlarda federasyonların yasa, yönetmelik ve talimatlarına uymalı, tarihi misyonları nedeniyle üç büyük kulübe ayrıcalık tanınmamalıdır. Ki ulusal takımlarımız hak eden sporculardan oluşturulsun. Adaletin olduğu yerde başarı da mutlaka olacaktır. Ezeli ve ebedi dostluklar olmadığı sürece iç bünyemizde çatışır durur, maddi ve manevi zarara uğrarız. Çatışanlardan oluşan milli takımlardan başarı beklemek ise abesle iştigaldir. Bu bağlamda stat açılışını TV’den izlerken, yanımda bulunan topluluktan gelen seçilmiş ve atanmışlara yapılan etki ve tepkilere hayretle tanık oldum. Yapılanları hâlâ göremeyenleri esefle kınıyorum ve anlam veremiyorum. Başka ne diyebilirim ki? Allah ıslah etsin.
Yazıma yayınlanmış kitabımdan bir şiirle son vermek istiyorum. Kalın sağlıcakla. 

NEZAKET
Bir isim, bir davranış,
Vücut dili bile tevazu üzeredir,
İstemez lüzumsuz alkış.
Çünkü uyarsa bulur, nefsini kabarmış.
Katı davranmak hiç uyar mı müminlere?
Resulü ekrem yaşamış nezaket üzere
Atmış üç sene.
Ümmet olarak bize yakışan bu olmalı.
Bizler de yaşamalıyız bin kere, milyon kere.
Rabbim diyor ki,
Ey kullarım, uyun kuran ve hadislere.
Uyarsak biz bu sözlere.
Umulur ki Cennet nasip olur bizlere.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR