AK Parti aday adaylarını tanıyalım-2

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz hafta başlattığımız “AK Parti aday adaylarını tanıyalım” başlıklı yazı dizisine kamuoyundan gelen yoğun ilgi bizleri açıkçası şaşırtmadı.
En fazla merak edilen konuların başında yer alan “AK Parti aday adaylığı” yazımıza bu hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz.
İşte AK Parti Kartepe’de ismi adaylık için geçen diğer aday adayları;
Hüseyin Yusuf:
Geçen dönemde İzmit İlçe Başkanlığı yapan Hüseyin Yusuf Kartepeli bir isim.
Sapanca yolu üzerine açtığı tesis ile Kartepe’ye artık daha fazla ağırlık verdiğini göstermiş oldu. AK Parti’nin il genelinde ilk teşkilatlanmasında öncülük eden isimlerin başında geliyor.
Öyle ki Kartepe’de iş başında olan bir çok isim zamanında onun tezgahından geçti.
Adaylığı konusunda şimdiye kadar ‘ser verip sır vermeyen’ Hüseyin Yusuf’un da artık aday adayı olacağı konuşulmaya başlandı.
Hüseyin Yusuf’un önümüzdeki takvim sürecinde aday adayı olup olmayacağına karar vereceği belirtiliyor.
Ali Koç:
2009 yılında Kartepe’den AK Parti aday adayı olan Ali Koç o dönem büyük sükse yapmıştı.
Ali Koç ismi hâlâ daha Kartepe’de en fazla tanınan siyasi isimlerin başında geliyor.
Has Parti ile birlikte AK Parti saflarına katılan ekipte yer alan Koç’un partideki eski ağırlığını yakalamayı başardığı konuşuluyor.
AK Parti saflarına katılarak zamanında kendisiyle hareket eden kitleyi tekrar yanında bulan Koç’un, Kartepe AK Parti’de ki siyasi boşluğun belirgin hale gelmesiyle tekrar aday adaylığını düşünebileceği belirtiliyor.
Koç’un önümüzdeki günlerde AK Parti Kartepe saflarında daha aktif olacağı belirtilirken aday adaylığı konusunda ki tavrının ne olacağı şimdiden merak konusu.
Ergün Berdan:
Geçtiğimiz dönem AK Parti’nin en genç belediye başkanlarından birisi olan Berdan’ın yeniden aday adayı olması bekleniyor.
Berdan son aylarda aday olabilmek için çok çalıştığı belirtiliyor.
Genç, dinamik ve parti içerisinde sevilen bir isim olan Ergün Berdan, aday adaylığı konusunda AK Parti’nin açıklayacağı takvimi bekleyen isimlerden biri.

H.İbrahim Uludağ:
İstasyon Mahallesi Camii İmam Hatibi olan Uludağ sürpriz çıkış yapan aday adaylarından.
Son derece kararlı bir şekilde hedefe kitlendiği görülüyor. Köseköy bölgesinde geniş bir çevreye sahip olan Uludağ, diğer beldelerle de irtibatını kuvvetlendirmeye çalışıyor.
Çift ana dalda üniversite mezunu ve İmam Hatip kökenli olması İbrahim Uludağ’ın en büyük avantajı olarak görülüyor.
Ayrıca siyasette hiçbir şaibesi ve kirli bir geçmişi yok. İlk zamanlardaki vatandaşın tereddütlü tavrını yaptığı çıkışlarla değiştirdi ve son derece iddialı olduğunu ifade ediyor.
Bali Holat:
Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı olan Bali Holat, Şehir ve Bölge Planlamacısı.
Geçtiğimiz beş yıl içerisinde ekibini kurdu ve yeni birleşen bir ilçenin tüm zorluklarını çekti.
Maşukiye kökenli olan Holat siyasette yeni değil, daha önce ANAP döneminde siyasetin içinde olmuş bir isim.
Bu dönem belediyecilik adına kendini daha da geliştirdi. Teknik kökenli olması kendisi için büyük avantaj.
Ayrıca Sibel Gönül ile son derece iyi ilişkileri olduğu kamuoyunda bilinen bir gerçek. Disiplinli, taviz vermeyen, çalışkan, birikimli kişiliği ile hiç şüphesiz favoriler arasında.
Efkan Atmaca:
Bali Holat gibi oda Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyor. Köseköy Belediyesi’nde uzun bir süre İmar Müdürlüğü yaptı.
Belediyeciliğin her türlü detayına hakim. Mimar kökenli olması ve imarla alakalı konulardaki hakimiyeti bugünkü kariyerinin en büyük nedeni.
Ayrıca Ankara ile iyi bağlantıları bulunuyor. Gerek siyasetçilerle gerek ise iş adamları ile temas halinde. Bakalım önümüzdeki dönem Atmaca’yı hangi görevde göreceğiz.
Muhtemelen önümüzdeki günlerde bu liste dahada uzayacak ve yukarıdaki listeden kopmalar olacak.
Yılbaşına doğru aday adayı listesi şekillenecek ve sonunda AK Parti’nin adayı belirlenecek. Kamu oyunda görünen AK Parti’nin işinin diğer partilere göre daha kolay olduğu.
AK Parti’nin tek handikabı Şükrü Karabalık.
AK Partililer’in de ağzındaki söylem bu işin en zor Karabalık’la olacağı yönünde.
Seçimi gereksiz yere riske atmamak gerektiğini her fırsatta dile getiriyorlar.
Ki görünen partinin aday belirleme konusunda sıkıntı yaşamayacağı.
Ama oylardaki düşüş ya da olası başka bir partinin zaferinde, il ve ilçe teşkilat yöneticilerine siyaset yollarının kapanacağı ve partide yer yerinden oynayacağı da bir gerçek.
Bakalım AK Parti’nin Kartepe adayı kim olacak?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR