Kaza “geliyorum” diyor!

MAKALEYİ DİNLE

Kaza geliyorum demez. Ancak siz kazaya davetiye çıkartırsanız, başka… Gerekli önlemler alınmaz ve ders çıkartılmazsa kazalar kaçınılmazdır. Tıpkı Emekevler ışıklarında, Atakan Caddesi’nde, Ataevler girişi ve Uzuntarla’da olduğu gibi. Bu bölgelerde maalesef haftada bir-iki kaza muhakkak oluyor. Atakan Caddesi’nde genelde maddi hasarlı olan küçük kazalar, Uzuntarla mevkiinde ölümle sonuçlanabiliyor. Aynı yerde trafik kazası sonucu daha önce de birçok kişinin hayatını kaybettiğini biliyoruz. Nedeni ise malum, TIR’ların yolun kenarında park etmeleri. Sırf bu yüzden bugüne kadar birçok aile ne acılar yaşadı. Ve bu sorun yıllardır devam ediyor. Özellikle akşam saatlerinde hava da biraz yağmurluysa tehlikenin boyutu daha da büyüyor. Yaşanan onca acının üstüne geçtiğimiz günlerde bir kaza daha meydana geldi ve üç genç hayatını kaybetti. Park eden TIR’ların direkt olmasa da dolaylı olarak etki etmesiyle, aracın o TIR’lara çarpması sonucu dışarıya fırlayan üç genç kardeşimiz hayata veda etti. Bu mevkide artık çok ciddi önlemler alınması gerekiyor. Yoksa daha çok ailenin ocağına ateş düşecek Allah korusun…

**

Gelelim Atakan Caddesi’ne… Günde iki kaza bile olabiliyor burada. Kazalarda can kaybı olmasa da yarattığı psikolojik etki insanları çok rahatsız etmeye başladı. Küçük bir kazada bile sürücülerin dakikalarca kazayı tartışması trafiği kilitlediği gibi herkesin sinirlerini de altüst ediyor. Etraftan toplanan vatandaşların da olayı sakinleştirme çabalarıyla birlikte, bölgede küçük bir kaza sonrası dakikalarca araç kullanılamaz hale geliyor. Özellikle akşam saatlerinde birden fazla görevlinin caddenin trafiğini kontrol altına alması gerekiyor. Ara sıra gelen polisin yaptığı uyarılar etkisiz kalıyor. En azından battı-çıktı tamamlanana kadar yoğun olan bölgedeki soruna alınacak birtakım sıkı tedbirlerle çözüm bulunabilir.

**

Ve Emekevler ile Ataevler girişi… Bu bölgelerde de çok sık kaza oluyor. Üstelik her kaza diğerinin kopyası gibi! Sapanca Yolu’nda giden bir araca ya Emekevler’den ya da Ataevler’den çıkan bir başka araç çarpıyor. Bu tür kazalar bu mevkide neredeyse her ay oluyor. Bu konuda da gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Hâlâ kırmızı ışık ihlali yüzünden bile kaza oluyor. Yol boş diye düşünüp ışığa rağmen geçen sürücüye caydırıcı cezalar yazılmadığı takdirde bu tip kazaların önü alınamaz. Kamera sistemi ile denetim, sinyalizasyon gibi önlemlerle yol daha güvenli hale getirilmeli.

**

İlçenin birçok noktasında sıkıntılı yollar var. Çuhane Caddesi, Sarımeşe-Köseköy bağlantı yolu gibi kazaların sık yaşandığı yerlerde gerekli önlemler mutlaka alınmalı. Özellikle okulların açıldığı, çalışanların işbaşı yaptığı şu günlerde daha fazla kaza haberi duymak istemiyorsak bu tür hatlarda gereken çalışmaların acilen yapılması gerektiği kanaatindeyim.

 

Belediye yolu açtı ama fabrika kapıyı açmadı

Kartepe Belediyesi, ilçenin önemli sorunlarından biri olan TIR’larla ilgili çalışma başlatmıştı. Bu sorunun yaşandığı Dumlupınar Mahallesi ile Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde tırlar için özel yol yapıldı. Ancak buna rağmen, tırlar bu güzergah yerine mahalle içinden geçmeye devam ediyor. Özellikle de GEFCO Fabrikasının TIR’ları ilçenin en önemli geçiş noktasını işgal ediyor. Sağa sola park etmiş TIR’ların içinden korku içinde geçmek zorunda kalıyorsunuz. Sürücülerin yaşadığı bu korkunun nedeni ise lojistik işletmesinin kapıyı açmaması. Yani yol açıldı ama içeriye bir kapı açılmadığı için yine belediyeye giden köprü üzerindeki yol keşmekeş halinde… Yarattıkları korku da cabası.

Normalde belediyeler yolu açmaz ama Kartepe’de tam tersi. Belediye üzerine düşeni yapıyor ama durum işin esas sorumlusunun pek umurunda değil. Ne zamana kadar bu kapı açılmayacak bilmiyoruz ama bilinen bir şey var ki o da TIR’ların yarattığı büyük sıkıntı. İlçenin tam da merkezinde yaşanan bu görüntüler hem çevresel kirliliğe hem de psikolojik olarak rahatsızlığa sebebiyet veriyor. Artık bu nahoş görüntülerin olmaması için denetleme mekanizmalarının iyi çalışması ve vatandaşın talebine kayıtsız kalınmaması gerekiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

fikret gök - tırlar olamzsa olmazsım. ama bunun için önce saygı gerekir kanaatindeyim. saygı yoksa herşey olabilir. çok fabrika var bu bölgede. tırlarda bunlara mal götürmek zorunda. sorun burda değil tahammülsüzlükte. ayrıca tır şöförü arkadaşlar yolu kısaltcam diye aralara girerse sorunlar dahada büyüyor.görüldüğü gibi başkasına saygı duysak ve hakkını korusak problem olmayacak

Yanıtla . 0Beğen 30 Eylül 17:45
05

duyarlı vatandaş - kazalar olmasın insaımız ölmesin. yetkililerimiz gereğini lütfen yapsın

Yanıtla . 0Beğen 30 Eylül 17:45
04

ece - tırlar çok problem gerçekten

Yanıtla . 0Beğen 30 Eylül 17:45
03

Osman DEMİR - Kartepe Belediyesinin Kartepe Emniyeti ile beraber hareket ederek Kartepe Trafik Asayiş Kurulunun oluşturulması gerektiğini düşüyorum.İlçemizdeki muhtelif sıkıntılı yerler ve çözüm yolları tartışılmalı gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.

Yanıtla . 0Beğen 30 Eylül 17:45
02

Mehmet Altınkaya - Kartepe Belediyesi olmuş; ye babam, ha babam, çal zurnam belediyesi çok yazık !

Yanıtla . 0Beğen 30 Eylül 17:45
01

gürsel çetin - hergün kaza oluyor ölümler oluyor.kartepe belediyesi uyumaya devam ediyor.yazık gerçekten yazık.

Yanıtla . 0Beğen 30 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR