RAMAZANDA SAHİLLER

MAKALEYİ DİNLE

Ramazan yazın en sıcak günlerine ve turizm mevsimine denk geldi. Bu nedenle tatilcilerin büyük bir ekseriyeti tatillerini bayram sonrasına erteledikleri için sahillerin her zamanki doluluğu yoktur.
Bu mevsimde Bodrum da iğne atsanız yere düşmezdi. Ama şimdi her taraf bomboş gibi. Tatilcilerin ekseriyeti yabancılardan oluşuyor. Başta Almanya, Rusya, Bulgaristan ve birçok ülkeden gelenler sakin bir tatil yapmaktalar. Bu tatilcilerin arasında gurbetçi dediğimiz dışarıda çalışan işçiler veya iş sahipleri de mevcuttur.
Otellerde büyük bir boşluk olduğunu söylüyorlar. Rezervasyonlarını iptal edenlerde oldukça fazlaymış. Türkiye de karışıklık olduğunu yazan, söyleyen yabancı medya haberleri nedeni ile iptallerin fazla olduğunu ileri sürüyorlar.
Turizmin altın yumurta yumurtlayan tavuk veya bacasız fabrika olduğunun herkes bilincindedir.
Ama bir söylem, bir eylem veya kötü haber turistlerin yönünü kolayca değiştiriyor.
Onun için herkesin çok dikkatli ve hassas olması gerekir. Her alanda sıkı bir denetimi de göz ardı etmemek gerekir.
Turist para harcayarak rahatını huzurunu arayan dinlenmek isteyen kişidir. Turist özgürlüğüne titiz derecede düşkündür. Rahatının kaçtığını hissederse göçmen kuşları gibi kanatlanıp kaçar.
Türkiye birçok ülkeye fark atacak derecede doğal güzellikleri, tarihi yerleri, damak zevkinin çeşitli olduğu, son yıllarda alt yapısını da büyük oranda tamamlamış bir ülkedir. Güneşin kumun bol olduğu denizlerin güzelliği ile ilgi odağı durumundadır. Turist akını nedeni ile ard arda büyük konforlu oteller açıldı. Birçok ülkeye göre de ucuz sayılabilecek avantajları taşımaktadır. Vize kolaylığı da Türkiye’ye yönelmeleri arttırıyor.
Hırvatistan bu yıl vize koydukları için turistlerin neredeyse tamamı kaçıp başka yerlere gittiler.
Geçen yıllara göre Ramazan nedeni ile kalabalık olmamasına rağmen eğlence hayatı aynen devam ediyor. Bodrumda Kocaeli plakalı çok miktarda arabaya rastlıyorsunuz. Kocaeli plakalı arabalar far yakarak veya korna ile selamlaşıyorlar.
Koylarda özel yatların ve lüks teknelerin sayısı oldukça çoktur. Yunan Aadaları’ndan günü birlik gelip giden veya Türkiye’den Yunan Adaları’na yine günü birlik gidip gelen insan sayısı oldukça kabarıktır.
Bodrum’da Ortakent, Yalıkavak, Turgut Reis, Türkbükü gibi yerlerde iş adamlarının lüks yatları cirit atıyor. Acun Ilıcalı, Ali Ağaoğlu gibi kamuoyunca tanınan insanlarda yatlarında gezip, eğlenip denizin tadını çıkarmaktalar. Bu arada Jet-skilerin koylarda yarattıkları tehlikeleride hatırdan çıkarmamak gerekir.
Bayram tatili boyunca her eğlence yeri Bülent Ersoy gibi isimlerle açılış yapacaklarını afiş, radyo reklamı gibi araçlarla şimdiden duyurusunu yapıyorlar.
Bodrum ile gördüklerimiz, duyduklarımız ve bildiklerimiz şimdilik bu kadar.
Özelliğini ve güzelliğini muhafaza eden Bodrumlu turistik işletmeler umutlarını bayram sonrasına ertelemişler. İnşallah bayramdan sonra aradıkları, bekledikleri doluluğu yakalarlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR