NATO boru hattı kevgire dönmüş

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye NATO Akaryakıt Boru Hattı Sistemi, doğu ve batı sistemi olarak birbirinden bağımsız iki bölümden oluşmaktadır ve toplam boru hattı uzunluğu yaklaşık 3.200 km olan bir ağ.

Doğu sistemi İskenderun ve Mersin deniz terminali girişinden başlamak üzere Osmaniye üzerinden Malatya’ya uzanmakta…

 Malatya’da ikiye ayrılan hattın bir ucu Sivas, Erzincan, Erzurum ve Horasan'a diğer ucu Elazığ’a uzanmaktadır. Elazığ’da ikiye ayrılan boru hattının bir ucu Bingöl’den Muş'a uzanmaktadır. Diğer ucu ise Diyarbakır’dan Batman'a uzanmaktadır.

Batı sistemi Antalya’dan başlayıp Eskişehir’e kadar uzanmaktadır. Eskişehir’de ikiye ayrılan boru hattının bir ucu Bursa üzerinden Balıkesir’e uzanmaktadır. Diğer ucu ise İzmit, İstanbul üzerinden Saroz Körfezine kadar gider.  

Bu tüm sistem içerisinde toplam stoklama kapasitesi 980.000 metreküptür.  37 adet tank çiftliği, 58 adet pompa istasyonu ve 7 adet deniz terminali bulunmaktadır. Ayrıca toplam stoklama kapasitesi 112.500 metreküp olan 10 adet yerüstü deposu bulunmaktadır. Tüm kara birliklerine tankerler aracılığı ile 25 adet askeri hava meydanına ise boru hattı ve tankerler ile yakıt ikmali yapılmaktadır.

İlimizden İstanbul’a uzanan bu hat ile ilgili pek çok haber yapıldı.

Yapılan haberler birbirinin aynı.

Birileri kolay para kazanmak için hattı deler ve tankerlerle aldıkları akaryakıtı kayıtsız kuyutsuz satar.

O kadar sık rastlanan bir hırsızlık olayı ki bu artık bu tür haberlere alıştık.

Derince ve Körfez bölgelerinde sık sık rastlanılan petrol farelerinin bir diğeri önceki gün Derince’de yaşandı.

Kiraladıkları binadan NATO hattına bağlantı yapan şahıslar, şehrin merkezinde petrol çıkartmaya başladı.

Kevgire dönen NATO hattı, bu işin ehli olan kişiler tarafından kolay para kazanma yollu için en çok tercih edilen iş kolu oldu.

Kimi zaman ihbarlar, kimi zaman ise beklenmedik kazalar sonucunda tesadüfen tespit edilen petrol fareleri bu işin peşini bırakacağa benzemiyor.

Kim bilir bu hat üzerinde daha kaç delik var.

Ancak işin garibi, NATO hattını delerek haksız kazanç elde eden kişiler, yerin altındaki bu boruların konumunu avuçlarının içi gibi nasıl biliyor.

Sadece belediyelerde olduğunu tahmin ettiğim bu hattın krokileri, petrol farelerinin eline nasıl geçiyor.

Bunu bir araştırmak lazım…

 

Alemdar Mefruşat yeni adresinde

Yıllardan beri Fethiye Caddesi Bilin Pasajı No:38 adresinde hizmet veren Alemdar Mefruşat, İnönü Caddesi ile Hafız Şerif Sokağın kesiştiği köşeye inşa edilen ve Uğur Lisesi’nin bulunduğu binanın zemin katına bir şube daha açtı. Alemdar Mefruşat’ın sahibi Selçuk Alemdar İnönü Caddesi’ndeki mağazada mefruşat ve ev tekstilinde ünlü markalara ait ürünlerin satışa sunulduğunu söyledi.

 

Kültür Köprüleri 2-29 Mart’ta yapılacak

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı tarafından organize edilen “Kültür Köprüleri 2” konferansı 29 Mart Salı günü saat 12.30’da fakültenin konferans salonunda düzenlenecek. Üsküp ve Ohri Bölgesindeki Osmanlı- Türk mimarisinin konuşulacağı konferansın konuşmacı konuğu ise Dr. Öğr. Belma Alik ile Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan olacak.

 

Hülya Yıldırım DSP İlçe başkanı olacak

DSP İzmit İlçe eski Başkanı Hülya Yıldırım uzun bir süre önce bu görevinden istifa etmişti. Yıldırım’ın bir önceki dönem il başkanı ve yönetimiyle uyuşamamasından dolayı istifa ettiği konuşuluyordu. Yıldırım’ın ardından DSP İzmit İlçeye yeni bir başkan ve yönetim atanamamıştı. Kısacası uzun bir süredir DSP İzmit İlçe Örgütü atıl durumdaydı. Şimdi ise Hayati Özzeren ve ekibinin istifasıyla boşalan DSP İl Başkanlığına Halil Dedeoğlu atandı. Yönetimini oluşturan Dedeoğlu, önceki gün görevi devraldı. Şimdi gözler halen boşta olan İzmit İlçe’ye çevrildi. İddialara göre İzmit İlçe Başkanlığı için eski başkan Hülya Yıldırım düşünülüyormuş. Yıldırım’ın bu fikre sıcak baktığı ve bugün -yarın yeni yönetimini oluşturup göreve başlayacağı kulağıma geldi.

Bütün bunlar doğruysa Hülya Yıldırım’ın istifasının ardında eski il yönetiminin olduğu söylentileri gerçeği yansıtmış olacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmitli - Umuttepe universitesinin giristeki parke yolunuda haber yaparsaniz sevinirim vallahi cevre koylerin tarlasi bile daha duzgun kocaeli universitesine hic yakismiyor bir yetkili dahi burayi nasil gormez anlamiyorum,saygilarimla

Yanıtla . 0Beğen 22 Mart 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR