CHP’li Sarıbay’dan FETÖ uyarısı ve at izi, it izine karıştı!

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz darbe girişi sonrasında kamu kurum ve kuruluşlarda FETÖ avı başladı…

Av, devam ediyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ soruşturmalarıyla ilgili “At izi,  it izine karıştı” söylemi tarihe geçecek bir söylem. Yani Erdoğan da FETÖ soruşturmasının sağlıksız bir şekilde yürüdüğünü gördü…

Gördü ki, bu tarihi sözü söyledi…

***

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, FETÖ soruşturmalarında görevden uzaklaştırılan öğretim üyeleri, kapatılan gazeteler, kapatılan kurumlar ve tutuklanan gazetecilerle ilgili kamuoyuna duyuruda bulundu…

Sarıbay’ın kamuoyuna duyurusunu birlikte okuyalım;

***

“Menfur 15 Temmuz Fethullahçı Terör Örgütü Darbe Teşebbüsü, Türkiye Cumhuriyeti değerlerine, laikliğe ve demokrasiye saldırı olarak değerlendirilmiş, açık – yaygın bir şekilde geniş kitlelerce kınanmış, lanetlenmiş ve protesto edilmiştir.

Sadece iktidar çevrelerince değil, aynı zamanda tüm muhalefet partilerince birlik beraberlik içerisinde Türk demokrasisine sahip çıkılmıştır.

Bizatihi Genel Başkanımız terörü bitirmek, teröristleri cezalandırmak  konusunda CHP’nin parti olarak Hükümete tam destek vereceğini bildirmiştir.

Darbe teşebbüsünün hemen akabinde çıkarılan OHAL Yasası ve yasaya dayanılarak çıkarılacak KHK’ler konusunda ise CHP soğukkanlılığını korumuş, ihtiyatlı, öngörülü bir tutum sergilemiştir.

 

BÜYÜK DEVLET OLMAK!

Zira, darbeye teşebbüs edenlerle, teröristlerle mücadele edilirken, büyük devlet olmanın gereği hukuk içerisinde kalınarak olağan yasalar çerçevesinde davranılmasının doğru strateji olacağı görüşü CHP Genel Merkezince benimsenmiştir.

Yanı sıra, yine CHP Genel Merkezince; darbe teşebbüsüne karışanların, Fethullahçı Terör Örgütü mensuplarının tespiti, hukuk ve kanunlar çerçevesinde cezalandırılmaları faaliyetleri esnasında  “Cadı Avına Çıkılmaması”, “Kurunun Yanında Yaşın da Yanmaması” mecazlarından yararlanılarak haksızlıkların yapılmaması konusunda hükümet açıkça uyarılmıştır.

 

CHP, UYARIDA BULUNMUŞTU

CHP’nin bu tarz uyarılarını haklı çıkarırcasına KHK’lerle herhangi bir hukuksal dayanak olmaksızın kurunun yanında yaş da yakılarak kurumsal değeri olan, özgür düşünceden yana olan, halkın haber alma hakkını savunan gazeteler kapatılmış; ekonomik değeri, istihdam değeri olan, vergi veren, ulusal değer olan işletmeler kapatılmış yada bu işletmelere kayyum atanmış; eleştirel olan, özgürlüğü savunan gazeteciler tutuklanmıştır. Yanı sıra, Fethullahçı Terör Örgütü ile yakından uzaktan ilgisi olmayan kamu çalışanları ve akademisyenler açığa alınmışlardır. Son olarak da 672 sayılı KHK ile 50 bin 875 kamu çalışanın görevine son verilmiştir.

 

ATATÜRKÇÜ KAMU ÇALIŞANLARI

Ne yazık ki, görevden uzaklaştırılanlar arasında Fethullahçı Terör Örgütü ile hiçbir ilgisi olmayan, haklarında hukuksal kanıt gösterilmeyecek, bu terör örgütüne karşı, Atatürkçü , çağdaş dünya görüşüne sahip  kamu  çalışanları da bulunmaktadır.

 

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ

Görevden ihraç edilenler arasında mesleğinde uluslararası üne sahip, akademik kişilikleriyle, araştırmalarıyla farklılaşmış, Atatürkçü ve çağdaş kimliğe sahip Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyeleri de bulunmaktadır.

Akademik kimliği ile farklılaşmış, araştırmalarıyla uluslararası üne sahip, ülke sorunlarına duyarlı öğretim üyelerinin yetişmesi kolay değildir. Bu nitelikteki öğretim üyeleri doğaları, duyarlılıkları, çağdaş düşünceleri gereği Fethullahçı Terör Örgütüne karşı kişilerdir. Türkiye Cumhuriyeti değerlerine, laikliğe ve demokrasiye tam bağlıdırlar. Bu nitelikteki kamu çalışanlarının ve öğretim üyelerinin ivedi olarak görevlerine iade edilmelerini beklemekteyiz.

 

KILIÇDAROĞLU, KOÜ ZİYARET

Mağdur edilen kamu çalışanları ve öğretim üyelerinin yanında olduğumuzu bildiririz. 6 Eylül 2016 tarihinde Kocaeli’yi ziyaret eden Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu mağdur edilen Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri ile görüşmüş ve konuyu bizatihi kendisinin Başbakan Binali Yıldırım’a ileteceği beyanında bulunmuştur.

Aynı şekilde, özgür düşünceden yana olan, halkın özgür haber alma hakkını savunan, eleştirel bakan, entelektüel donanımı yüksek,  terör örgütüne bulaşmamış gazeteler ve gazeteciler görevlerine devam etmelidirler.  Bu konudaki haksızlık giderilmelidir.

 

GAZETECİLER TUTUKSUZ YARGILANMALI

Gazetecilik görevlerinden dolayı yargılamalarda tutuksuz yargılama esas olmalıdır.

Ekonomik ve istihdam değeri olan, katma değer yaratan, terör örgütüne bulaşmamış ekonomik kurumlar ulusun varlıklarıdır. Bu kurumların kayyumca idare edilmeleri kabul edilemez. Olağan faaliyetlerine devam etmelidirler.

 

CHP, HAKLARINI SAVUNACAK

CHP Kocaeli il Başkanlığı olarak; terör örgütleri ile yakından uzaktan ilgisi olmayan, çağdaş nitelikli akademisyenlerin, haksız yere kapatılan gazetelerin, haksız yere tutuklanan gazetecilerin ve nihayet hukuksal gerekçe ve dayanak gösterilmeden kapanan ekonomik kurumların yanında olduğumuzu ve onların hukuksal, demokratik haklarını sonuna kadar savunacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

***

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın açıklamaları böyle…

Sarıbay, adil yargılanma istiyor, at izinin, it izine karışmamasını istiyor, kurunun yanında yaş da yanmasın, gazeteciler tutuksuz yargılansın diyor…

Sarıbay’a katılıyorum…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, FETÖ soruşturmaları için “at izi, it izine karıştı” söylemi, savcılara ve hakimlere birer mesaj olarak nitelendiriyorum…

Zor bir süreçten geçiyoruz…

FETÖ soruşturmalarında at izinin it izine karışmamasını, kurunun yanında yaşın da yanmasın istiyoruz…

 

Yetkin Saner’in yeni kitabı çıktı

1989 yılında DSP’den İzmit Belediyesi Başkan adayı olan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi, Elektrik Yüksek Mühendisi Yetkin Saner’in yeni kitabı Güç dağıtım 8: Güç kompozisyonu adlı kitabı çıktı. 20 yaşında Türkiye’nin en genç mühendisi olma başarısı gösteren Saner, senelerini deneyimini ve birikimini verip hazırladığı Türkiye’de eşine nadiren rastlanılan kaynakları mühendislik fakültelerinde okutuluyor. Şimdiye kadar 8 kitap çıkaran Saner’in kitapları referans kitap olarak da tavsiye ediliyor. Ocak ayında gazetemize röportaj veren Saner, bu bilgi ve bu birikimini Atatürk’e borçlu olduğunu söylemişti. Saner’i kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Sultan Baba Anma Günü bugün yapılacak

Gölcük Belediyesi'nce kültür etkinlikleri kapsamında bu yıl 12'incisi düzenlenecek olan, "Sultan Baba Anma Günü" etkinlikleri bugün saat.14.30’da Örcün Köyü Sultan Baba Mesire alanında gerçekleşecek. Örcün Köyü Sultan Baba Mesire alanında düzenlenecek olan etkinlikte Kuran tilaveti, Mevlit Şerif ile etkinliğe iştirak eden davetliler ve vatandaşlara ikramlarda bulunulacak. Etkinliğe iştirak etmek isteyen vatandaşlar için Gölcük Belediyesi’ne ait otobüsler, Gölcük Kaymakamlığı karşısından,  Değirmendere Çınarlık meydanından ve Yüzbaşılar Cami önünden Saat: 14.00'da hareket edecek. Başkan Mehmet Ellibeş, herkesi etkinliğe davet etti.

 

İzmit’te iki etkinlik

İzmit Belediyesi, bugün iki etkinliğe ev sahipliği yapacak. Saat 11.00’de Büyükşehir Mezbahası yanında 22 dönüm üzerinde kurulan Türkiye’nin en modern hayvan pazarının resmi açılışı saat 11.00 de gerçekleştirilecek. Ardından bu sene ikincisi düzenlenecek olan Tarımsal Ürünler Festivali de Doğu Kışla Gençlik Parkı yanındaki alanda saat 14.00 de start alacak ve ik gün sürecek.

 

Eseler Köyü doğalgaz bekliyor

İZAYDAŞ Fabrikasının hemen yanında olan Esler Köyü sakinleri birçok yerde kullanılmaya başlanılan doğalgazdan kendi köylerine de gelmesini bekliyorlar. Her kış yaşadıkları zorluklara dikkati çeken köy sakinleri rahat bir şekilde ısınmak istiyorlar. Köyde doğalgaz olmadığından ısınma soba ve tüplerle sağlanıyor. Bu durumda köy sakinlerini ekonomik olarak büyük sıkıntıya düşürüyor. Şehir merkezine bu kadar yakın olan bir yerde 120 hanenin yaşadığı Eseler Köyü sakinleri sorunlarına çare bulunmasını istiyorlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR