Yarın Taksim’de büyük yürüyüş var

MAKALEYİ DİNLE

Yarın saat 14.00’te İstanbul Taksim’de büyük bir yürüyüş yapılacaktır. Bu yürüyüşü birlik ve beraberliğin sembolü olarak algılıyoruz. Bu yürüyüşte Türkiye-Azerbaycan bayrakları dalgalanacak. Bu yürüyüş herhangi bir kişinin, kurumun ve kuruluşun simgesi ve düşüncesi değildir. Bu yürüyüş şartların ortaya çıkardığı üzerimizdeki ölü toprağından silkinişin ve hak, hukuk, adalet arayışının aynı zamanda da tarihi gerçeklerin ortaya çıkarılmasının haykırışı olarak algılanmalıdır.
Bugün itibari ile 22 ülke parlamentolarında aldıkları siyasi kararlarla 1915 olaylarında Türkiye Ermenilere soykırım yapmıştır kararını almış bulunuyorlar.
Bu düşünce ve kararların birçok ülkede de alınması için gizli bir ittifak birçok yerde de aleni, yoğun çalışmalar yürütülüyor. Amaç 2015 yılında yani yüzüncü yıl dönümünde Türkiye’yi ve Türkleri kısaca kıskaca almak ve siyasi kararlarla mahkûm etmektir. Bu kararların sonucunda asıl amaçları toprak talebi ve yüklü tazminattır.
Türkiye tarihi arşivlerini incelemek maksadı ile herkese açtı. Bunu dikkate alan yok. Ermeni devleti tarihi arşivlerini açmamakta kararlı... Çünkü gerçekleri ortaya çıkacak, foyaları balon gibi patlayacak. Nasıl olsa önyargı, yalan, dolan ile siyasi kararları peş peşe alınıyor.
Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali 1992’de Rusların da desteği ile Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edildi. Buralarda akla hayale gelmeyecek eşi ve benzeri yaşanmamış bir katliamlar yapıldı.
Hocalı Kasabasında 25 Şubat’ı 26’ya bağlayan gecede suçsuz, günahsız ve savunmasız kadın, çocuk, yaşlı demeden 613 Azeri Türküne “soykırım” yapıldı. Bu gecede yapılan katliamda 63 çocuk, 200 kadarı kadın ve yaşlı idi. Bu katliamda ölen ve sakat kalanların sayısı 1300, kayıplar da 200 kişidir. Akıbetleri belli değildir. Bu kişilerin organ mafyasınca satıldığı düşünülüyor.
Azerbaycan’da yaptıkları katliam ve soykırımları unutturmak için 1915 yalanına sarıldılar. Osmanlı’yı arkadan vurmaları neticesinde mecburi göçe (tehcire) tabi tutuldular. Ermeniler dünyaya yalan dolanla bunun soykırım olduğunu yaymaya çalışıyorlar.
Tarihi tarihçilere bırakmayan ön yargı ve yalan dolanla alınmış bütün siyasi kararları telin etmek adına yarın Taksim yürüyüşü yapılıyor.
Bir daha suçsuz, günahsız insanlar ölmesin adına, bir daha Hocalı Soykırımı ve benzerinin yapılmaması adına, tarihi gerçekleri arama adına, uluslararası hak, hukuk ve adalet adına, dünya barışı adına yarın Taksim’de el ele beraber olmalıyız.

Bakü’deki büyük yürüyüş
Taksim’de yapılacak yürüyüşün benzeri ve aynı amaçları taşıyan büyük bir yürüyüş de Bakü de aynı tarihte (yarın) Azerbaycan ve Türk bayrakları taşınarak yapılacaktır. Aynı gün ve aynı amaçla paralel olarak yapılan bu yürüyüş iki kardeş devletin işbirliği ve geleceği yönünden önemli ve anlamlı olacaktır. Şimdiden bölge ve dünya barışına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.
Bu yürüyüşün aynısının Türkiye de Ankara, Adana gibi birçok illerimizde de yapılacağı haberini alıyoruz. İlaveten panel şeklinde kapalı salon toplantıları da yapılmaktadır.
Kardeşliğimize, barışa ve dostluğa hayırlı, uğurlu olsun.

Türkiye Büyük Millet
Meclisi’nde alınan karar
T.B.M.M. tarihi ve önemli bir karar aldı. HOCALI’da yapılan soykırımdır teklifini ortalığı germemek adına hafifleterek Hocalı’da yapılanları “KATLİAM” olarak kabul etme kararı alındı.
Meclisimizde ilk defa alınan bu kararı toplumsal şuur ve gelecek adına çok önemli buluyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR