Derince Çenesuyu A.Ş.’de CHP-MHP polemiği!

MAKALEYİ DİNLE

Derince Belediyesi’nin iştiraki Çenesuyu A.Ş.’nin hesapları yıllardır sır gibi saklanıyor…

CHP’nin iddiası bu…   

Çenesuyu, bu yüzden de yıllardır tartışılıyor, tartışılmaya da devam ediliyor…

**

Çenesuyu A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı, belediye başkanıdır…

Belediye başkanı, kendi maaşı dışında (9 bin lira civarında)  Çenesuyu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak da maaş (6 bin lira civarında olduğu söyleniyor) alır…

Ayrıca yönetim kurulu üyeleri de maaş (4 bin lira civarında olduğu söyleniyor) alır…

**

Bu dönem Çenesuyu A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’tur… Bulut’un 9 bin lira çıplak maaşı, Çenesuyu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak da aldığı 6 bin lira maaşla birlikte aylık maaşı 15 bin lira civarında…

**

CHP, yıllardır Çenesuyu A.Ş. hesaplarının sır gibi saklandığını, yapılan bir çok usulsüz harcamanın Çenesuyu A.Ş. üzerinden yapıldığını iddia ederken, Çenesuyu A.Ş. hesaplarını denetlememekten şikayet ederdi…  

**

Ocak ayında yapılan meclis toplantısında Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, sürpriz bir hamleyle CHP’den de Çenesuyu A.Ş.’ye bir yönetim kurulu üyesi vermesini önerdi.

CHP, buna kuşkuyla baktı…

**

Gelelim MHP’ye…

MHP Büyükşehir ve Derince Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Karakaş, gazetemize mail göndererek Çenesuyu A.Ş. ile ilgili düşüncelerini aktardı.

Karakaş’ın açıklamasını birlikte okuyalım;

“09.01.2015 tarihinde yerel bir gazetede çıkan haberde CHP İlçe Başkanı Sayın Nihat Değer’in ‘CHP Bulut’a güvenmiyor’ adlı haberinde Çenesuyu A.Ş’ nin yeni makine alımına ve sermaye artışına destek vermediklerini, MHP’nin destek verdiğini açıklayarak ‘bizi oyuna getirmek istedi, biz oyuna gelmedik’ demiştir…

**

Çenesuyu A.Ş, Derince’mizin en önemli kuruluşlarının başında gelmektedir. Sağladığı katma değerin yanı sıra Derince’mize ait olması ayrıca bizleri mutlu etmektedir.

Ancak özellikle son 5 yılda Çenesuyu A.Ş. iyi yönetilmemiş, asli görevlerinin yanı sıra kiralama vb. işleri de yapan farklı bir ticaret anlayışıyla yönetilmiştir.

Böyle olunca da Çenesuyu ticari, kalite ve marka olarak, bölgesinde rekabet ettiği diğer şirketlere nazaran gerilerde kalmasını sağlamıştır.

Ayrıca kamuoyunda dillenen ve hemen hemen her Derincelinin bilip konuştuğu yanlışlıklar hukuki anlamda da kesinlikle araştırılması gereken ve vicdanları yaralayan türdendir.

Bizlerin görevi bu markayı en iyi şekilde yönetip koruyup daha güçlü, kaliteli ve karlı hale getirmektir.

Yönetimsel hatalar oluyorsa da doğru olanı göstermek yada hukuki platformda hesap sorarak Derincelinin hakkını korumaktır.

Çenesuyu A.Ş’ ye bir yönetici verme gayemiz de tamamen budur. Kimin kime güvenip güvenmediği bizi hiç ilgilendirmiyor.

**

BİZ KENDİMİZE GÜVENİYORUZ…

Halkımızın isteklerini ve kentin gerekliliklerini ortaya koyduğumuzda almış olduğumuz kararın ne derece doğru olduğunu görüyoruz.

Şunu da unutmayalım ki biz orda olduğumuz müddetçe Çenesuyu A.Ş tamamen halka açık ve kamuoyu tarafından denetlenebilir olacaktır.

Ayrıca dün karşı çıktığımız gibi Çenesuyu A.Ş’ nin özelleştirilmesi ve ya haklarının devri yarın da karşısında olacağımız bir anlayış olacaktır. Saygılarımla…”

**

MHP’nin açıklaması böyle…

MHP yönetici veriyor, CHP vermiyor…

Belediye başkanı Ali Haydar Bulut’un bu davranışına kuşku ile bakıyor…

MHP mi doğru yapıyor, CHP mi doğru yapıyor?

Bunun cevabını önümüzdeki aylarda göreceğiz…

 

İHH’den yardım kampanyası

İHH İnsani Yardım Vakfı Gölcük Gönüllüsü Dinçer Koç, İHH olarak zorlu kış şartlarında sıkıntı yaşayan ülkelerdeki bebekler ve çocuklar için ‘Fotoğraftaki 6 Eksiği Tamamlayın’ sloganıyla kampanya başlatıyor. Kampanya paketinde bebek ve çocuklara ulaştırılmak üzere, bot, battaniye, mont, atkı, bere, mama, eldiven ve bebek bisküvitinden oluşuyor. Bu paketin toplam değeri 125 lira. Fakat vatandaşlarımız bu paketten yalnızca istedikleri ürün içinde bağış yapabilirler. Ayrıntılı bilgi için İHH’nın 0 212 631 21 21 Nolu telefonundan bilgi alabilirler. Ayrıca cep telefonlarından ‘KIŞ’ yazıp 3072 ‘ye kısa mesaj göndererek 5 TL’ye bağış yapabilirler.

 

“Yaşlı bakımı kamu hizmeti olmalıdır”

Gölcük’ün başarılı esnaflarından Osman Ay, güzel bir öneride bulundu. Ay, yaşlı bakımının kamu hizmeti olması gerektiğini söyleyerek, “Yaşlı bakımının yalnızca ailenin değil, toplum ve devletinde sorumluluğunda olmalıdır. Evde bakım, genel sağlık sistemi içinde ve diğer sağlık sistemi içinde hizmet sunan kuruluşlarla bağlantılı bir kamu hizmeti olarak planlanmalıdır” dedi. Bu öneriye ben de katılıyorum.

 

Kandıra’dan Soma’ya yardım

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kandıra MYO Halkla İlişkiler Bölümü’nde eğitim gören ikinci sınıf öğrencileri örnek bir projeye imza attı. Öğrencilerden; Buse Seçkin, Başak Parmak, Laika Akıllı, Handan Güleryüz, Merve Kurtgözü, Çağla Kasapoğlu, Nurdan Uzun, Tuğba Çilek, Kevser Kara, Kamil Avşar, Gizem Kıhri, Selçuk Abanoz, Orhan Esmer ile Hüseyin Başol proje dersleri kapsamında Manisa’nın Soma ilçesinde hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine kıyafet, kırtasiye ve gıda yardımında bulundu. Gençleri bu örnek davranışlarından dolayı kutluyoruz.

 

Bacacı, Gödek’i devirmekte kararlı

25 Ocak’ta yapılacak olan Kandıra Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Kongresi’nde, 3 dönemdir başkanlık yapan mevcut başkan Ahmet Gödek’in karşısına rakip olarak çıkacak olan Bacacı Grup Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Görele Pide ve Döner Salonu’nun sahibi Üzeyir Bacacı hayli iddialı. “Sadece ortaklarımızın değil, tüm esnafımızın sözcüsü olacağız” diyen Bacacı, Gödek’ten başkanlığı devralmakta kararlı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR