Büyükşehir, hukuku ve Körfez Belediye Meclisi’ni takmıyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği, önceki gün gazetemize mail gönderdi.  Dernek “Büyükşehir Belediyesi; hukuku ve Körfez Belediye Meclisi’nin iradesini tanımıyor” başlıklıyla gönderdiği açıklamada sorunlarını, sıkıntılarını dile getirdi… Açılamada Büyükşehir Belediyesi suçlandı…

Derneğin gönderdiği açıklamayı birlikte okuyalım;

“Derneğimiz bildiğiniz üzere; Petline’ın denizdeki platform ve petrol boru hatlarıyla ilgili İmar Planı yapan Çevre Şehircilik Bakanlığına idari dava açmıştır. Kocaeli İdare Mahkemesi de bu konudaki talebimizi yerinde bularak, Anılan İmar Planı için, dolgu alanlarında İmar Planı yapma yetkisinin Belediyelere ait olduğu; Bakanlığın yetkisi olmadığından ayrıca belediyelerin imar planları konusunda görüşlerin meclis kararıyla bildirmesi gerektiği hususları nedeniyle iptal etmiştir.

***

Sonraki süreçte konu Körfez Belediyesi Meclisi’nde görüş alınmak üzere ele alınmış ve İmar Komisyonuna havale edilmiştir.  Körfez Belediyesi Başkan, Başkan Yardımcı, yetkili ve Meclis Üyelerinin tamamına konu hakkında yazılı olarak bilgi vermiştir. Meclis üyelerimizle yapılan temaslarla da konunun çevreyle de alakası olduğundan iki komisyonun birlikte çalışması sağlanmıştır.

***

Bu bilgilendirmenin ardından da her Körfez Belediyesi İmar Komisyonu ile Çevre Komisyonuna derneğimiz tarafından brifing verilmiştir. Yapılan bu brifingten sonra ise İmar ve Çevre Komisyonu; İmar planı “mahkeme kararıyla iptal edildiği” ve “Kamu Yararı olmadığı” özellikle belirttiği son derece nitelikli bir raporla konuyu ret etmiştir. Bu rapor doğrultusunda; Ocak ayındaki Körfez Belediye Meclisi iktidarı muhalefeti oybirliğiyle “red oyu” vererek bu konuda ciddi bir irade ortaya koymuştur.

***

Ancak aynı konu hakkında; Mart ayında Kocaeli Büyükşehir Meclisi’nde; komisyon kararı ve mecliste oy çokluğuyla tam aksi yönde karar verilmiştir. Bu durum üzerine kamuoyunu bilgilendirmek gereği doğmuştur.

***

Şöyle ki; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonunda bulunan; İsmail Baran, Selahattin Kabadayıoğlu, Faruk Denli, Zeki Kurtuluş Körfez Belediye Meclisi’nde Kamu Yararı yoktur deyip red ettikleri konuda Büyükşehir İmar Komisyonunda tam aksi yönde karar vermişlerdir.

Kararları niçin değişmiştir? Bu kararlarının değişmesi için ne şirketle ilgili ne de dava ile ilgili yeni bir karar vardır. “Dernek yönetimi olarak; kendilerine bu konuyu sözlü olarak sorduğumuzda ‘Büyükşehir’de grup kararı alıyoruz, o nedenle evet dedik’ cevabını aldık. Grupta hayır diyebilirdiniz, grup kararı hayır çıkardı dememiz üzerine “diyemedik” cevabını aldık. Böylesi ciddi bir çelişki için bu kadar basit açıklamayı kendi adımıza kabul etmiyoruz.

***

Bu durumda; Büyükşehir Belediyesi, halkın temsilcisi olan Başkan ve Meclis Üyelerimizin iradelerini tanımamaktadır. Bir başka deyişle Büyükşehir Belediyesi ister iktidar partisine isterse muhalefete oy vermiş olsun Körfez’deki seçmenlerin iradesini tanımamaktadır. Bu durumda; Tütünçiftlik Sahili Sakinleri olarak, bizler de Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararını tanımıyoruz.

***

Bunun dışında; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İptal Kararı olan İmar Planı için gereğini yapmayıp üstüne üstlük bir de aksine işlem yaparak hukuku tanımayarak Anayasa ve İdare Hukukuna aykırı davranmaktadır. Unutulmaması gerekir ki; Hukuk, bugün kendisini tanımayanlar dahil olmak üzere herkese gereklidir ve eninde sonunda intikal edecektir.

***

Konuyu kamuoyuna sunar, şehrimizi yönetenlerin kendilerine olan güvenimizin sarsıldığını bilmesini ve kendilerine zararın neresinden dönülürse kar olduğunu hatırlatmak, isteriz.”

***

Derneğin açıklamasını okuduktan sonra altta bir telefon numarası vardı. Açıklamayı tehit etmek için santralden telefon numarasını bağlattım. Telefonun ucundaki kişi dernek başkanı Yaprak Fidancı’ydı… Yaprak hanım derneği 2014 yılında kurduklarını söyledi. Yaprak Hanım, “ Aslında konu net ve açık. Ama konuyu belediyeler karmaşık hale getiriyorlar. ‘Karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar’ misali Körfez Meclisi’nde ret oyu verenler, Büyükşehir Meclisi’nde evet diyorlar.  Yani büyük belediye (Büyükşehir), küçük belediyeyi (Körfez Belediyesi) kararını dikkate almadı.

***

Yaprak Hanım’a bundan sonraki süreci sordum…

Yaprak Hanım, “Bundan sonraki süreç, Büyükşehir’e bağlı. Onların atacağı adıma göre biz de mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

***

Anlaşılan Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin Körfez Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile mücadelesi devam edecek…

 

Sedaş’a duyurulur!

Gazetemize mail gönderen okurumuz, bir sıkıntısını dile getirdi. Okurumuz sıkıntısını şöyle dile getirdi; “ İzmit Yenimahalle’de eski yıkılan cezaevini Seka Siteleri’ne bağlayan Cezaevi Köprüsü’nün üstündeki aydınlatmalar iki aydır yanmıyor. Telefon ve e-mail yoluyla SEDAŞ ve karayolları ile görüştük. Her seferinde alt yapıda problem olduğu ve bir hafta içinde onarılacağı bilgisi verildi. Fakat iki aydır bir şey yapılmıyor. Seka sitesi sakinleri ve civarda oturanlar olarak bu köprüyü akşam saatlerinde kullanmak zorundayız. Fakat aydınlatmalar yanmadığı için tehlikede hissediyoruz. Sizin kanalınızla sesimizi duyurmamıza yardımcı olursanız seviniriz. Saygılar, iyi çalışmalar...” Biz de buradan SEDAŞ yetkililerini uyarıyoruz, İzmit Yenimahalle’deki bu sorunu hemen çözün.

 

Dilovası’nda Kitap Fuarı hayırlı olsun

Dilovası Belediyesi’nin sponsorluğunda kültür merkezinde 4’ncü kitap fuarı açıldı. Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, Belediye Başkanı Ali Toltar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, Şube Müdürleri Şemsettin Yılmaz ve Songül Dereli ile AKP Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut’un açılışını yaptığı kitap fuarı bir hafta sürecek. Kitapseverler kitap fuarında çeşitli yazarlara ait hikaye, roman, tarih, sosyal ve dini içerikli kitapları bulabilecekler. Güzel bir hizmet, kitap okumaya destek veren herkes desteklenmeli. 

 

‘Hido’ tecrübeleriyle Gebze’ye geliyor!

Gebze Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında Gebzelileri GKM’de (Gebze Kültür Merkezi) buluşturuyor. Hazırlanan nisan ayı kültür etkinlikleri kapsamında 7 Nisan Perşembe günü saat 14.00’te GKM’de gerçekleştirilecek olan ‘Tecrübe Konuşuyor’ paneline Milli Basketbolcu Hidayet Türkoğlu, Prof. Dr. Çağrı Erhan, spor programı yapımcısı Ersin Düzen konuşmacı olarak katılacak. Saat 14.00’te başlayacak olan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde düzenlenecek programa katılım ücretsiz olacak

 

CHP’li Akar’dan moral ziyareti

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar, Meclis’teki yoğun tempodan arta kalan zamanını seçim bölgesinde geçiriyor. Akar önceki gün ameliyat olan Necip Balaban ile hastane odasında bir araya geldi. Rahatsızlığı dolayısıyla evinde istirahat eden eski il yöneticilerinden Hamdi Kongurtay’a da konuk oldu. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR