Gözünü mal ve para hırsı bürüyenlere!

MAKALEYİ DİNLE

 

Bir kasabada aç­gözlü, mal mülk hırsıyla dünyaya adeta yapışmış bir adam yaşar.

Servetine servet kattık­ça daha çok ister.

Aslın­da hayli zengindir, ama hiç doymaz.

Bu adamın büyükçe çiftliği; uşakla­r, yardımcılar, hizmet­çileri vardır.

Bir gün en yakın komşusu vefat eder.

Daha komşusu­nun toprağı soğuma­dan onun da bütün çiftliğini arazilerini sa­tın alır.

Ama gözü yine doymaz. Hep da­ha çok mülk, toprak ister. Bir gün gaze­teleri okurken şöyle bir ilân görür: "100 $ öde, yürüyebildiğin kadar toprak senin olsun!"

Gözleri fal taşı gibi açılır adamın, "Yanlış okudum galiba?" der.

İlânı tekrar tekrar okur. Hemen ilân sahibini bulup heyecanla sorar: "Gazeteye yerdiğiniz ilân doğru mu?"

"Evet!" der adam.

"Ya­ni 100 $ ödersem, yürüyebildiğim kadar toprak benim mi olacak?"

"Evet ama bir şartım var. Sabah yürümeye başlayacak ve akşam güneş batmadan burada olacaksın. Güneş battıktan sonra gelirsen kaybedersin!" "Tamam!" der adam.

Erte­si gün sabah erkenden gelir ve toprak sa­hibinin gösterdiği noktadan yürümeye başlar. Daha çok toprak sahibi olmak için koşar adım yürür.

Saatlerce yürür; ırmak­lar, ormanlar; verimli araziler geçer.

Hep­sine iştahla bakar ve "Burası torunlarıma, burası bana, burası oğluma, burası yeğe­nime..." diye kafasında bölüştürür.

Uzun zaman yürür. Ara sıra güneşe bakar, dö­nüş mesafesini ayarlamak için.

Güneş batmadan dönme şartı olmasa hayatının sonuna kadar yürüyecektir.

Nihayet bir noktada karar kılar.

Geldiği yere kazık çakar, işaret koyar ve geri dönmeye ka­rar verir.

Fakat vakit gittikçe daralmakta­dır.

Güneş batmaya yüz tutmuştur.

Bi­zimki koşmaya baş­lar.

Ciğerlerini patlatırcasına koşar.

Kan ter içindedir; dili bir karış dışarı çıkmış, adım atacak hali kalmamıştır.

Niha­yet güneş son tepe­nin arkasına inmek üzereyken adam son bir gayretle yeti­şir.

Yüzüstü toprak sahibinin ayakları dibi­ne düşer.

Ağzından incecik bir kan sız­maktadır.

Toprak sahibi adamı ters çevi­rir, kontrol eder; ölmüştür!

Toprak sahi­bi gözlerini ufka diker ve yanında duran yardımcısına der ki: "Evlâdım! İşte bir in­sana yattığı yer kadar toprak yeter!"

**

Hırsların sonuna erişmek, gökkuşağının ucuna erişmeye benzer; biz ulaşırken onlar kaçıp giderler. (R. Browning)

 

Şakacı ailesi siyasete ısındı

 

MHP’nin Kandıra Belediye Başkan adayı Ahmet Şakacı, seçim çalışmalarına devam ediyor. Başkan adayı Ahmet Şakacı’nın eşi Güler Şakacı ve çocukları Özlem, Emrah Şakacı da siyasete ısındı. Şakacı, MHP olarak ülke genelinde hizmet politikalarını şu şekilde açıkladı, “ Türkiye’mize hizmette önceliğimiz ülke bütünlüğünü, barış ve huzurunu sağlamaktır. Ülkemiz insanını Allah’ın kutsal bir emaneti olarak görmekteyiz. Hiç kimsenin kimseden bir üstünlüğü yoktur. Milliyet farklılığını; insanların birbirlerini kırmaları, birbirlerine düşman olmaları için değil, bilişip tanışmaları için gerekli görmekteyiz. Bin yıldır bu topraklarda barış ve huzur içinde yaşıyoruz. İslam ümmeti içinde millet olduk. Kandıra’mızda Allah’ın bize ihsan ettiği nimetleri insanımızın ve ülkemizin hizmetine sunmak için çalışacağız” dedi. Biz de MHP’nin başkan adayı Şakacı’ya başarılar diliyoruz.

 

Kandıra’da örnek siyaset!  

Saadet Partisi Kandıra İlçe Gençlik Kolları, diğer siyasi partilerin gençlik kolları ile Görele Pide ve Döner Salonu’nda kahvaltıda buluşarak kardeşlik mesajı verdi. Düzenlenen kahvaltıya Saadet Partisi İlçe Gençlik Kolları Başkanı Asım Kemal Karagöz, AKP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Ölmez, CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Çağlar Marangoz, MHP İlçe Gençlik Kolları Başkan Vekili Emrah Şakacı ve DP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Battal katıldı.

Karagöz yaptığı konuşmada,” Bizler memleket meselelerine şahsi menfaatlerin karışmaması gerektiğine inanıyoruz. Bizler siyaset yaptığımız partiye akrabamız var diyerek kan bağıyla iş imkanı var diyerek mide bağıyla bağlı değiliz. Tüm mukaddesatımız siyaset ile muhafaza edilebilir düşüncesiyle akıl ve kalp ile bağlıyız. Bu yüzden kardeşlerimizle düşüncelerimizi paylaşmayı ve seçim sürecinde yapılacak çalışmalarda sadece Kandıra’nın istikbali için daha iyisini nasıl yaparız mücadelesinin dışında herhangi bir mücadelemiz olmayacağını belirtmek için toplanmış bulunuyoruz. Çünkü bizler düşüncelerimiz, partilerimiz farklı da olsa aynı toprakların evlatlarıyız ve kardeşiz” diye konuştu.

**

Siyasi parti genel başkanlarının birbirini yediği, birbirleri aleyhine ağır ithamlarda bulunduğu bir ortamda Saadet Partisi Kandıra İlçe Gençlik Kolları’nı ve diğer gençlik kollarını bu güzel birliktelikten dolayı kutlamak lazım.

 

BAYŞAD, Demir’i kutladı

 

Kocaeli Bağımsız Şairler ve Yazarlar Derneği (BAYŞAD) Kocaeli Şube Başkanı Hafız Osman Saraç, Kocaeli Türk Ocağı başkanlığına seçilen Yücel Alpay Demir ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Saraç, ziyarette “Yeni dönemde Ocağımıza bizim de hizmet edebileceğimiz hususlar ile alakalı fikir alış verişinde bulunmaya geldik” dedi.

 

 

 

CHP’li Ercan Dalkılıç

Çapraz Ateş’te olacak

 

Tecrübeli gazeteci İrfan Yormaz’ın hazırlayıp sunduğu “ Çapraz Ateş” isimli televizyon programı yayın hayatına başlıyor. Bölgemizde yayın yapan Batı Yakası TV’de her Salı günü saat 19.00 – 22.00 arasında yayınlanacak programda bölgemiz ve ülkemiz gündemine ait gelişmeler ile yaklaşmakta olduğumuz yerel seçim süreci ile ilgili gelişmeler canlı yayında izleyicilerle paylaşılacak.

www.batiyakasitv.com adresinden interaktif olarak yayın yapan Batı Yakası TV’de Çapraz Ateş programının ilk konuğu ise bölgemiz siyasetinin tecrübeli isimlerinden CHP Dilovası Belediye Başkan adayı Ercan Dalkılıç olacak.

 

AKP’li Baran penaltı attı!

Körfez Belediye Başkan adayı İsmail Baran, SKM programları kapsamında teşkilat mensuplarıyla çalışmalarını sürdürüyor. Baran önceki gün Atalar mahallesinde tekstil fabrikasını da ziyaret eden Baran, çalışanlarla sohbet etti. Fabrika çıkışında parklarda oynayan çocukların yanlarına giderek şeker dağıttı. Çocuklarla birlikte bir süre top oynayıp, çocukluğunu hatırlayan Baran, bir de penaltı attı. Topa gelişine bakılırsa, Baran çocukluğunda iyi bir futbolcu değilmiş.

 

Sönmez’in bebek sevgisi

AKP’li belediye başkanları, bebek ziyaretleri yapıyor. AKP’nin geleneğine CHP Kartepe Belediye Başkan adayı Yaşar Sönmez de uydu. Uzunçiftlik, Beşevler Mahallesi’nde Elmira bebeği ziyaret eden Sönmez, Huriye- Ercan Özgür çiftini kutladı. İkinci ziyaret Çınar bebeğe oldu. Sönmez ve ekibi,  Sarımeşeli Betül Serkan Çalışkan çiftinin evine konuk oldu.

TARİH

Bilmece

 

FIKRA

Kör Döğüşü…

Nasrettin Hoca, gençliğinde dilenen bazı insanlar görür. Epey bir zaman adamları inceler. Dilenciler kör oldukları için çevredeki insanlar onlara pek çok yardım verirler. Fakat dilenciler bir türlü doymak bilmezler. Hoca, dilencilerin yanlarına yaklaşır. Cebinden para kesesini çıkartıp şakırdatır. Sonra dilencilere: “Alın bu paraları da aranızda bölüşün” diyerek yanlarından uzaklaşır. Adamları tekrar gözlemeye başlar. Kör dilenciler, para kesesinin içlerinden birine verildiğini sanarak parayı kapmak için birbirlerine girerler: “Kese sende!”, “Bende yok sende! Çabuk benim payımı verin, yoksa ben size yapacağımı bilirim!” gibi sözlerle açgözlü dilenciler, birbirlerine vurmaya, küfretmeye başlarlar ama keseyi de bir türlü ele geçiremezler. Hoca bunları gözlerken: “Hey gidi açgözlü iki dünya körleri hey!” diye söylenirken biri: “Ne oluyor Hoca?” diye soru sorar. Hoca: “Ne olacak, kör döğüşü nedir bilmiyorsan öğren” der.

 

GÜNÜN SÖZÜ

 

 

Karikeatür

 

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR