Büyükşehir’in yapamadığını, Karamürsel yaptı !

MAKALEYİ DİNLE

Koskoca Büyükşehir ‘Altın Kemer’i ben yapacağım diye tutturdu,
Kırkpınar usulü yağlı pehlivan güreşleri düzenledi.
Tam 5 organizasyon yaptı hepsi de fiyasko ile sonuçlandı.
Hele son SEKA güreşleri ise;
Karamürselli Aydın Demir adına düzenlenmesine rağmen,
Altın Kemerin isim babası olan Aydın Demir’in ne adından ne şanından bahsedilmeyen, güreş meydanında bir resmi bile konmayan FİYASKO güreş organizasyonuydu.
Cafcaflı sözlerle ‘Kırkpınar’ ayarında organizasyon yaptığını söyleyen Kocaeli Büyükşehir, düzenlediği organizasyonda davetlilerini aç bırakır su bile dağıtmaz, basın için bir tek masa bile tahsis etmezken,
Karamürsel,
Kırkpınar’ın 652 yıllık tarihine son 10 sene hariç 25 yıl damgasını vuran,
Aydın Demirle 3,Ahmet Taşçı ile 9 kez Başpehlivanlık, Ekrem Yavuzla 2.lik kazanıp 3 Altın Kemer’i ilçeye getiren Karamürsel,
Aydın Demir’in aldığı ilk ‘Altın Kemer’ için adını verdiği ve ilkini sahilde dere kenarında başlattığı ve 32. Yaptığı ‘Altın Kemer’ yağlı güreşlerinde organizasyon olarak Kocaeli Büyükşehir’i geride bıraktı.
Büyükşehir’in hilkat garibesi SEKA’sı ile Karamürsel’deki Levent Erdoğan güreş tesisleri arasında dağlar kadar fark var.
Karamürsel Belediyesi 31 yıldır yarım yamalak yaptığı ‘Altın Kemer’ yağlı güreş organizasyonun da bu yıl 32.de tam not aldı.
Öncelikle Levent Erdoğan Tesislerinde Basın için yer , ‘Güreşin Ustaları’ için özel tribün tahsisi, misafirlere ikram, saha içinde temizliğe özen gösterilmesi,
2 Televizyon kanalının Karamürsel’den Yağlı Güreşleri canlı yayınlamasını sağlaması,
Karamürsel’in 32 yıldır ilk kez başarılı bir organizasyon yaptığının göstergesiydi.
Saat 14.00 de başlayan ve 23.00 de biten güreşleri izleyen güreş severler, gelen davetliler özellikle Kocaeli Büyükşehir yetkilileri AKP Milletvekili Fikri Işık Karamürsel’in yağlı güreşe ne denli sahip çıktığını, ‘Altı Kemer’ in Karamürsel adına ne kadar yakıştığını gördüler.
Karamürsel Levent Erdoğan yağlı güreş sahası, Büyükşehir’in ÇAKMA tribünleri, deve hörgücü güreş çayırı yanında mini Kırkpınar tesisleri gibiydi.
Güreşleri başından sonuna kadar izleyen MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, geç saatlerde gelen AKP Milletvekili Fikri Işık, Karamürsel’in ‘Altın Kemer’ yağlı güreşlerine ev sahipliğini ne kadar hak ettiğini umarım fark etmişlerdir.
Bu konuda,
‘Altın Kemer’ yağlı güreşlerini Kocaeli Büyükşehir’in sahiplenmesi yerine Karamürsel’in daha gelişmiş organizasyonlara imza atmasına yardımcı ve destek olmasını sağlamalılar.
Evet,
Karamürsel ilk kez düzenli kendine yakışır bir yağlı güreş organizasyonu yaptı ve Kocaeli Büyükşehir’in 5 yıldır şaşalı övünerek yaptık dediği ama bir arpa boyu SEKA Altın Kemer yağlı güreşlerini gölgede bıraktı.
Haaa,
Bu arada, Cazgırların yalakalıkta birbirleri ile yaptıkları yarışta siyaseti çok dillerine dolamaları, şişkin bahşiş kapmak için uydurdukları tek yönlü maniler seyirciyi biraz sıktı.
244 pehlivanın katıldığı 32. Karamürsel Altın Kemer Yağlı güreşlerinde 23 Başpehlivan güreş tuttu.
Küçük boy güreşlerinin uzaması zamanın darlığı nedeni ile bazı pehlivanlar (Aydın Polatçı) baş güreşlerinin 2.turunda kule hakem heyetine İstanbul’a döneceğini geç kaldığını, kolunu saat işareti yaparak gösterdi ve rakibine 2 dakikada yenilerek meydandan alelacele ayrıldı.
Karamürsel,
İlklerin yaşandığı bir ilçe.
Yine bir ilk yaşandı ve Karamürsel tarihinde ilk kez gece yarısına kadar bir yağlı güreş müsabakalarını izledi.
Karamürsel bir ilçe olarak ilk kez Türkiye’de,
2 Televizyon kanalı ile ‘Altın Kemer’ yağlı güreşlerini gece yarısına kadar güreş severlere canlı olarak izletti.
Yağlı güreşe bu kadar değer veren ilçe Karamürsel,
Kocaeli Büyükşehir’in birçok imkanları olmasına rağmen yapmaya çalıştığı ama bir türlü yapmayı beceremediği ‘Altın Kemer’ yağlı güreşlerini başarı ile yaptı.
Kocaeli Büyükşehir’in Karamürsel’in bu başarısından sonra ‘Seka Altın Kemer’ yağlı güreş organizasyonundan vaz geçip,
Altın Kemer’in esas sahibi Altın Kemerli pehlivanların (Aydın Demir-Ahmet Taşçı) memleketi Karamürsel’de,
‘ALTIN KEMER’ yağlı güreşlerine destek çıkması gerekiyor.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR