Socar’ın Ceo’su Kenan Yavuz

MAKALEYİ DİNLE

Azerbaycan Petrol Şirketinin Türkiye’deki tek yetkili konumunda olan şirketin Ceosu’dur. Kocaeli’nde yaptığımız gecemize de teşrif etmişlerdi. Kendisi ile toplantılarda zaman zaman bir araya gelir, konuşuruz. Makamında ziyaret ettiğimiz esnada bir çok konuda görüşlerini almıştım. İki kişi arasında bir sohbet olduğu için görüşlerini hiçbir yerde paylaşmamıştım. Kendisi kamuoyu ile görüşlerini paylaştığı için bugün bende konuşmalarının ve görüşlerinin bir kısmını sizlere aktarmaya çalışacağım.

Kenan Yavuz Bey’i yanında çalışan elemanları şöyle anlatıyorlar. “Kenan Bey ilkeli bir insandır. Hepimizle abi veya arkadaş gibi yakınen ilgilenir. Ama ilkelerinden asla taviz vermez. Zaman mevhumuna çok önem verir. Hata veya eksik işlerimizi de düzeltir. İkinci eksikliği ve hatayı kabul etmez. Açık sözlü olup, herşeyi dobra dobra yüze söyler. Ekip çalaışmasına önem verir. Başarılı elemanı devamlı kollar ve teşvik eder. Aynı zamanda iyi bir öğretmendir.” diyorlar.

Elemanlarının gözü ile değerlendirdikten sonra basına da yansıyan sohbetimize göz atalım.

”Yaygın öğretimden diploma alanların tamamına yakını hiçbir şekilde iyi yetişmememektedirler. Bir çoğu üniversite bitirmiştir desinler için diploma alıyorlar. Yahut çalıştığı işlerinde kademe ve makam yükseltmek için bitiriyorlar. Enteresandır yaygın öğretimi bitirenlerin hepsi masa başı görev bekliyorlar. Büyük bir kısmı içeriye adım attıktan sonra ne zaman müdür veya yönetici olmanın hesabı kitabı ve talebi içindeler.

Dışarıdan devam edip diploma alanların hiçbir zaman kapıdan içeriye sokmuyor ve müracaatlarını kabul etmiyoruz.

Diğer üniversitelerimizi biitirenlerde aşağı yukarı aynı durumdalar. Nedense talep ve zihniyet aynıdır. Ne iş yaparsın? Sorusuna her işi yaparım diyorlar. Bunların rotası belirsiz olup esasında hiçbir işte başarılı olmadıkları da tecrübelerle ortaya çıkıyor.

İşin konumuna ve özelliğine göre inanınız eleman sıkıntısı çekiyoruz. Ara elemanına büyük ihtiyaç var.”

Hürriyet Gazetesinde çıkan demecinde aynı noktaları dile getiriyor.

 

İşte Kenan Yavuz’un dikkat çeken paylaşımları:
*Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik; 

*YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var.
*Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan,ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.
*Buradan YÖK'e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı.
*Ailelere sesleniyorum, Sitcom Üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmanın. İş bulamazlar.

*Sanayici olarak birgün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaçlarımız nelerdir diye. Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada.

*YÖK sürdürülemez bir düzen kurdu. Kaynaklarımız heba oluyor, yazık oluyor. Radikal reformlar yapılmalıdır.

*Japonya, Kore ve Almanya mucizelerin altında yatan nitelikli ara iş gücü ve kaliteli üniversite eğitimidir.

*Zira her on ara işgücüne karşı sadece bir üniversite mezununa ihtiyaç var.

*Herkez üniversite mezunu olacak diye birşey yok. En yüksek işsizlik oranı üniversite mezunları arasında.
*Anadolu'nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?

 

GECEKONDU ÜNİVERSİTELER KURULUYOR
*Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum.
*YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım Üniversite mezunlarının CV'lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira.
*Gecekondu üniversiteler kuruluyor.Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim.
*Meslek Yüksek Okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR