AKP, paraları çarçur mu ediyor?

MAKALEYİ DİNLE

Büyükşehir Belediyesi’nin “belalısı” Av. Fahri Örengül, CHP Büyükşehir Meclisi Grup Başkanı olarak grubu adına bir kitapçık çıkardı. 28 sayfalık kitapçıkta Büyükşehir Belediyesi hedef alınmıştı. Kitapçığın kapağında, “Halkın parasını çarçur etmenize izin vermeyeceğiz” ve “Büyükşehir Belediyesi 2010 yılı Faaliyet Raporu hakkında CHP Büyükşehir Meclis Grubu’nun eleştiri ve karşı oy gerekçesidir” yazılıydı.
Örengül imzası taşıyan kitapçıkta şu cümleler ön plana çıktı
- 2009 yılı gibi 2010 yılı da Kocaeli için “kayıp” bir yıl olmuştur…
- Kent, AKP’li belediye ile maalesef “çağın” gerisine düşmektedir.
- Faaliyet raporlarının kamuoyuna açıklanması yasal bir “zorunluluk” olup, İbrahim Karaosmanoğlu bunu gereği gibi yapmamaktadır.
- Karaosmanoğlu, 6 trilyon harcayarak kendi “reklamını” yapacağına faaliyet raporunu ilan etmeli ve kamuoyunun eleştirisine “açık” olmalıdır.
- Büyükşehir Belediyesi’nin 2010 yılı bütçesi 1 katrilyon iki yüz trilyon liraya yakın olup, 2010 yılı için bu denli büyük paranın “karşılığı” yoktur.
- Bugün 559 milyon dolara sattığınız ve bizim devrettiğimiz İZGAZ gibi 50 milyon dolara özelleştireceğiniz bir tek “eser” var mıdır?
- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2009’da olduğu gibi 2010 yılında da katrilyonları heba etmiş, maalesef kente “yazık” olmuştur.
- Kültür, sosyal ve eğitim harcamaları adeta buharlaştırılmıştır. Yoksa bu paralar, KOMEK eğitiminde olduğu gibi, yapılan ihalelerle Kanal 7’nin yan kuruluşu olduğu söylenen “yandaş” kuruluşlara mı aktarılmıştır?
- Basın Yayın harcamaları da kentin kaynaklarının buharlaşmasına tipik örnektir.
- Bütün bu ihale ayrıntılarının ihale dokümanları ile birlikte açıklanması “ahlaki” bir zorunluluktur.
- Kent çevre felaketi ile karşı karşıya, yurttaşlarımız maalesef yanıltılmakta.
- Çevre ölçümleri hatalı olup, halkımızı yanıltmaktadır. Kocaeli maalesef “kanser kenti” görümündedir.
- 7 yıldır ulaşım mastır planı yapılmamıştır. Hatalı yatırımlarla trilyonlar “heba” edilmiştir, “halk” yararı için değil, adeta “müteahhit” yararı için çalışılmıştır.
- Yetimin, kentin hakkı olan 13 trilyon TL parasını Yüksel Proje’ye neden verdiniz?
- Üst geçitlerin paraları neden belediye bütçesinden çıktı?
- Kocaeli metro gibi, raylı sistem gibi toplu ve çağdaş ulaşım araçlarını hak etmiyor mu?
- 7 yıldır 9 milyar dolara yaklaşan ciddi kaynaklara rağmen 2010 yılı itibarıyla hâlâ ulaşım sorununu çözemediniz.
- Büyükşehir Belediyesi hatalı kullandığı trilyonlar ile ilgili “denetimden” korkuyor. Büyükşehir’de “iç denetim” dahi yapılmamaktadır.
- İçişleri Bakanlığı’ndan “meni muhakeme kararlarını” usulsüz olarak aldırtarak yargılanmaktan kaçmaktadırlar.
- AKP’nin amacı denetimsiz kendi sermayesini oluşturmak, kendi sivil toplum kuruluşlarını güçlendirmek, rahatça ihaleler vermek ve bu şekilde siyasal gücünü de arttırmaktır.
- Kentsel dönüşüm, “rantsal” dönüşümü çağrıştırmaktadır.
- Belediyenin yönetim ve iç kontrol “sistemi” çökmüştür.
- Hâlâ Sayıştay’ın belediye şirketlerine aktarılan 525 trilyon tutarındaki paralar ile ilgili raporu “kamuoyuna” açıklanmamakta. Halktan ve en önemlisi biz meclis üyelerinden gizlenmektedir.
- Belediye, şirketlerle çalışarak “denetimden” kaçmaktadır.
- Kim kaç para alıyor ve ihale dökümlerini açıklayın.
- İbrahim Karaosmanoğlu, Belde A.Ş., Antikkapı A.Ş. ve Kent Konut A.Ş.,İZAYDAŞ A.Ş., Kent Sigorta Ltd Şti. gibi belediye şirketlerinin yönetim ve denetim raporlarını ve bilançolarını açıklamalı. Aksi taktirde Karaosmanoğlu’nu halktan trilyonları kaçıran, hesap vermeyen, yetkisini kötüye kullanan adam olarak ilan edeceğiz.
- Belediye yönetimi, belediyenin “haklarını” korumak yerine adeta “yolsuzluk” yapanları korumaya çalışmıştır.
- Belediye yönetimi kamu vicdanına “mahkum” olmuştur.
- Karaosmanoğlu, zengin babanın “mirasyedi” çocuğu gibi çalışmaktadır.
Sonuç olarak Kent acemilerin iktidarındadır. 2 yıl sonra görülmüştür ki Karaosmanoğlu’nun bu kenti dünya kenti yapacak vizyonu, iktidarı, gücü, kaynakları kullanabilme özeliği ve heyecanı yoktur. Kentin kaynakları heba edilmektedir. 2010 yılında İbrahim Karaosmanoğlu yine sınıfta kalmıştır. 2009’daki notu 3.5 olan Karaosmanoğlu’nun 2010 notu maalesef 3.5’tan da azdır.
***
CHP Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanı Av.Fahri Örengül’ün grubu adına yaptığı açıklamalarının satır başları böyle. Yenilir, yutulur suçlamalar değil…
AKP’nin Türkiye’yi “hapishaneye” çevirdiği bir ortamda, kendisine karşı gelene “Silivri” yolunu gösterdiği bir ortamda, Örengül’ü bu medeni cesaretinden dolayı kutlamak lazım. Örengül, soruların cevabını istiyor…
Cevap verilmemesi durumunda Karaosmanoğlu’nu “hesap vermeyen adam” olarak ilan edeceğini duyurdu…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR