KOTO’da sulh bozuluyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Kocaeli Ticaret Odası Temmuz ayı meclisi toplantısını yaptı.

Meclis yapıldı yapılmasına ama görünen o ki, Kocaeli Ticaret Odası’nda ki büyü artık bozulmuş.

Cicim aylarında övgülere mazhar olan KOTO, bir süredir sancılı günler geçiriyordu.

Zaman zaman kulağımıza gelen, zaman zamanda yazılıp çizilen konulardan, ticaret odasındaki sıkıntılı bir süreçten geçtiğini anlamak zor değil.

Dün yapılan meclis toplantısının sonunda, dilek temennilere geçildi. Bu esnada söz alan meclis üyesi Ali Karslı, oda tarafından düzenlenen iftar yemekleriyle ilgili bazı sorular sordu.

Aslında sorulan sorular zor yada cevaplanılamaz değildi.

Neydi sorular, “İftar komisyonuna iftar verilecek yer, fiyat, kalite, merkezi olmaz noktasında, oda üyesi olması şartı aran maktamıdır. Kartepe ye neden 15 km uzaklıkta yapıldı. Adapazarı sınırına yakın bir yerde iftar yapıldı. Kaç yer araştırılarak verilmiştir. Kişi başına kaç para ödenmiştir. Kaç kişi katılmıştır? Kesilen fatura ne kadardır. Geçen sene fiyatlar ne kadardı. Zihni Yılmaz’ın samimiyetinden şüphem yok. Keyfi hareket yapılmaz. Bunun düşündürecek durum yapılamaz. Rekabetçiliği uygulamalıyız”  

Demesi üzerine, başkan yardımcısı Zihni Yılmaz, “ Bir şey yaparken size açıklama yapmak zorunda değilim. Bir şeyler biliyorum ki, o yüzden bu konuma getirildim”  demesi ortalığı gerdi.

Bu sözlerin ardından salonda pantomim koptu.

Meclis üyeleri yöneticilerin üzerine yürüdü, onları diğer meclis üyeleri sakinleştirmeye çalıştı.

Tartışmanın kavgaya dönmemesi için meclis üyeleri, sıra arkadaşlarını sakinleştirmeye çalıştı.

Eee, sen meclis üyene, “Size açıklama yapmak zorunda değilim” dersen, ortalık öyle gerilir.

Dünkü meclisten anladığım KOTO, gelecek zor günler geçirecek. Meclisini arkasına alamayan bir yönetim, 3 yıl daha aynı görevde kalabilir mi?

Bunun cevabı gelecek meclislerde saklı. Ancak, dün o salonda söz alan ve “Kendiniz çalıp kendiniz söylüyorsunuz. O halde kapatın bu meclisi “ diyen meclis üyesi Uğur Demir’de geleceğe dair ipuçları verdi.

 

 

 

 

İsrail ürünleri Körfez’e de giremeyecek

 

Yerel yönetimlerin destek verdiği İsrail ürünlerinin boykotu çığ gibi büyüyor.  Birçok belediye, kendi tesislerinde, İsrail menşeli ürünlerin satılmaması yönünde karar aldı. Bunlardan biride Körfez Belediyesi…!

İsrail’in Filistin’de uyguladığı ve devam eden katliamın ardından Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran,  Körfez Belediyesi'nin sosyal tesislerinde İsrail mallarını boykot kararı aldıklarını belirtti.

Başkan Baran, “Mübarek Ramazan ayında, Filistin'de, Gazze'de tam anlamıyla Müslüman kardeşlerimize katliam yapılıyor. Masum insanlar çocuklar, suçlu suçsuz olduğuna bakılmaksızın vahşice öldürülüyor. İnsanlık tarihi bu haince harekatı asla unutmayacaktır. Tarih, bu zulmü yazacaktır. İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılarda hayatını kaybeden ve şehit olanları rahmetle anıyoruz. Körfez Belediyesi olarak bu zulme sessiz kalmamak ve bu vahşete tepkimizi göstermek için İsrail menşeli ürünleri satmayacağız. Plajda oynayan küçücük yavruları parçalayacak kadar gözü dönmüş İsrail’i ve ona destek veren bütün ülkelerin ürünlerine boykot çağrısı başlattık. Yapılan bu katliama tüm dünya seyirci kalmaya devam etse de, bu zulme sessiz kalmadık kalmayacağız.

Bu bağlamda Körfez Belediyesi olarak sosyal tesislerimize İsrail markası olan ya da İsrail terörünü destekleyen tüm ürünlerin satışı bu çerçevede durdurulmuştur. İsrail'e karşı yapılan her eylemin her boykotun sonuna kadar destekçisi olacağız. Zulmün beraberinde duramayız. Halkımıza göstereceği duyarlılıktan ötürü teşekkür ediyorum" dedi.

Bu girişimiyle takdir toplayan İsmail Baran’ı kutluyorum.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

KPSS şartsız, 237 personel alacak

Çevre bakanlığından müjde gibi haber... İlgili bakanlık 237 personel alacak. Üstelik KPSS şartı gözetmeden. Çevre Bakanlığı, yaptığı açıklamada "6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca, 2012/3945 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile çıkarılan "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Uygulamalarında Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına Dair Esaslar"a göre istihdam edilmek üzere yazılı ve sözlü sınav ile toplam (237) adet sözleşmeli personel alınacaktır" dendi. Alınacak personelin unvanına göre dağılımı ise şöyle; İnşaat Mühendisi 22, Makine Mühendisi 5, Elektrik-Elektronik Mühendisi 5, Harita Mühendisi 16, Jeoloji Mühendisi 6, Jeofizik Mühendisi 3, Şehir ve Bölge Plancısı 62
Mimar 60, Avukat 41ve Uzman 17
 

 

Türk Ocakları İhsanoğlu’na

atkı ve dergi hediye etti

Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde ilimize gelen Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'na Kocaeli Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir tarafından ocağın 102. Yıldönümü dolayısı ile tasarlanan atkısını ve Türk Ocaklarının 1911 den beri yayınlanan Türk Yurdu dergisi hediye edildi. Türk Ocakları Genel Başkanlarından Prof.Dr. Emin Bilgiç'in akrabası ile evli olan İhsanoğlu ve eşi Füsun İhsanoğlu’da ocak başkanı Yücel Alpay Demir 'e  ve ocak yöneticisi Emre Denizbilgini 'ye teşekkür etti.

Başkan Doğan’ı, iftar

sofrasında ne kızdırdı?

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, mahalle ve köy muhtarlarını iftarda ağırladı. Masaya yöneldiğinde gördüğü manzara karşısında sinirlenen Doğan, iftar sofrasındaki İsrail menşeli içeceklerin kaldırılmasını istedi. Muhtarlarda Doğan’ın bu davranışını taktirle karşılayıp aynı hassasiyet içinde bulundular. Doğan, Belediye’ye ait Fevziye ve Cumhuriyet Parkı’ndaki çay bahçelerinde de İsrail patentli olan Cola gibi içeceklerin satılmaması talimatını verdi.

Doğan tamda bu fotoğrafın çekildiği anda, masadaki İsrail menşeli ürünleri fark etti.

 

Üzülmez, gazetecileri unutmadı

 

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Basın özgürlüğünün demokrasinin bir gereği olduğuna değinen Başkan Üzülmez;

“Halkın sağlıklı haber alabilmesi ve olayları farklı açılardan yorumlayanları izlemesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması şarttır. Şeffaf ve demokratik bir toplumu yaşatan en önemli unsurlardan biri özgür ve tarafsız basının varlığıdır.

Halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları, toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi temel görev sayarak demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Toplumun hızlı ve doğru bilgiler ile aydınlatılması, olumsuz konuların irdelenmesi ve konularla ilgili kamuoyu oluşturulması işlerini yerine getiren Basın Kuruluşları ve mensupları kutsal bir görev ifa etmektedirler. Bu nedenledir ki basından sansürün kaldırılışı toplumsal bir öneme sahiptir.

Basın mensuplarının görevini yaparken hukukun evrensel ilkelerinden sapmaması ve kişi haklarına saygıyı asla ihmal etmemesi gerekmektedir. Doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatan, bu kadar önemli ve hassas bir görev ifa eden ve bunu yaparken meslek ilkeleri çerçevesinde çalışmayı benimseyen ve zor şartlar altında büyük bir özveri ile çalışan tüm gazetecilerin Basın Bayramını kutluyorum” dedi.

Telekom’un susmayan alarmı


İzmit Alemdar Caddesi üzerinde bulunan Telekom Binasının alarmı, yerli yersiz çalıyor ve bir türlü susmuyormuş. Hatta geçtiğimiz günlerde, yine benzer şekilde alarm çalmaya başlamış. Vatandaşlar Telekom müdürlüğünün önüne polis çağırmış. Ancak polisinde alarmı susturamamış. Bölge sakinleri, Telekom müdürlüğünün bu konuyla ilgilenmesini ve arızalı olan alarmı onarmasını istiyor.

 

 

 

Ayaz’ın yeni imajı

 

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, sakal bıraktı. Ramazan ayı boyunca suratına tıraş bıçağı sürmeyen Hüseyin Ayaz’ın yeni imajı beğenildi. Şu sıralar çevresindeki herkes Hüseyin Ayaz’ın sakallı haline alışmaya çalışıyor. Bakalım Başkan Ayaz, Ramazan ayından sonara da sakallı mı kalacak?

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Nedim - Özdağ bu işi başaracak kapasitede değil. Zaman la göreceksiniz

Yanıtla . 0Beğen 23 Temmuz 13:47
01

esnaf - ticaret odası dediler kayıt ettirdiler odaları kendilerinin olsun. gelen gideni aratır lafı boşa değilmiş

Yanıtla . 0Beğen 23 Temmuz 13:47
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR