Akçay’da turizm

MAKALEYİ DİNLE

Akçay, Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir’e bağlı çok güzel bir belde. Buraya ilk kez, 1963’te İzmitli bir grup dostla gelmiştim. Sakinliği, denizinden tatlı su çıkması ile anımsadığım bir yerdi.

Yıllar sonra, bu beldede yaşamaya başlayan bir yakınım nedeniyle birkaç yıl kısa sürelerle Akçay’a geldim. Yaz aylarında bu güzelim belde, özellikle akşamları “gürültü kirliliği” ile sevimsizleşmeye başladı! Sahil şeridindeki, manzarası ile harika bir evde, gece 02’lere kadar “gürültüden” uyuyamamanın ve sivrisinekle mücadelenin verdiği bir sevimsizlikti bu! Bu yıl sivrisinekleri Akçay’dan sürgüne göndermişler! Ama “gürültü” sinsice etkinliğini sürdürüyor!

Sahil şeridi, yaz akşamları, binlerce insanla dolar, hediyelik eşya satıcılarının seslerine yakın çevredeki lokantalarda program yapan şarkıcıların sesleri de katılınca, dayanılmaz bir “gürültü kaosu” oluşurdu! Bu yıl şarkıcılar yok ama gürültü yine en büyük sorun!

Akçay, deyim yerindeyse, tam bir “emekli beldesi” niteliği taşır. Özellikle, yaz sezonu bitince, Akçay “sessizliğin sesini” yaşayacağınız bir huzur alanı olur. Akçay’ın emeklileri, işte o zaman mutluluğu yaşar!

Yıllar sonra, birkaç günlüğüne Akçay’a yeniden geldim.

Sahilde, belediyeye ait olan kumsal alan, kiracı gazinolardan ve sahili Çin Seddi gibi perdeleyen satış yerlerinden arındırılmış, uzun bir sahil şeridi, “parasız halk plajı” haline getirilmiş. Sahile yakın iki de modern tuvalet koymuş belediye.

Akşamları da kumsal boş kalmıyor. Ancak, sabah kumsala indiğinizde, akşam konuklarının uluorta bıraktıkları çöplerle karşılaşıyorsunuz! “Elhamdülillah Müslüman” olan halkımız, “temizlik imandan gelir” sözünü hiç anımsamıyor!

Halkın “ekonomik sıkıntıları” Akçay turizmine de yansımış! Geçmiş yıllardaki yoğun kalabalık mazide kalmış!

Yine de belirli ölçüde “gürültü” egemen! Ama eskiye göre çok az! Akçay’ın yazlık esnafı, sabahın ilk ışıklarına kadar uyumuyor, yüksek sesle sohbet ediyor, eğleniyor! Kimi gençler de gürültülü motorları ya da otomobilleriyle, yüksek sesli müzik dinleyerek Akçay sokaklarını şenlik alanına çeviriyorlar! Bu yüzden uykusu bölünenler, sabah kahvaltısı sonrası ikinci bir uykuya ihtiyaç duyuyorlar!

Akçay’da, emeklilerin yanı sıra yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın da yazlıkları var. Onlar, hemen her yıl Akçay’a geliyorlar. Yerel halkla da güzel dostluklar kuruyorlar.

Akçay’da başka değişiklikler de var. Birkaç yıl önce, bulduğunuz yol kenarına aracınızı park edebilirdiniz. Şimdi, park ettiğiniz an görevli kişi park fişinizi kesiyor, bedelini de alıyor!

Yerli turist, Akçay’dan memnun! “Pansiyon Evler” var ve günlüğü 150 TL. “Pahalı” diyebilirsiniz. Ama, bu pansiyon evlerde 10-12 kişilik aileler ya da arkadaş grupları kalıyor! O zaman 24 saatlik yaşam olanağını kişi başına 10-12 TL’ye elde edebiliyorsunuz! Ayrıca, yemeğinizi kendiniz yapıyor ve dışarıya göre daha ekonomik olarak karnınızı doyuruyorsunuz! Eh, plaj da bedava. “Bundan iyisi Şam’da kayısı” misali!..

Özellikle akşamları, köşe başlarını kiralamış gıda satıcıları iyi iş yapıyorlar. Örneğin; “Çubukta Patates” satıcıları. Orta boy bir patatesten bir çubuk patates çıkıyor. Bir çubuk 2 lira 50 kuruş!

Vatandaşa göre “ucuz bir beslenme” ama bu işi yapan için de iyi bir kazanç! Çubukta Patates satıcısının bir de “Yürüyen ışıklı reklam panosu” var. Diyor ki; “Bazı Tatlar Unutulmaz”, “Çubukta Patates”, “Günlük Yağ Değişimi.” Oysa, yakın bir tanık diyor ki; “Atık yağları 5 kiloluk pet şişelerde topluyor, ama sonra tekrar kullanıyorlar!” Günahları boynuna!..

Akçay’da sahil şeridinde akşamları gezintiye çıkan insanları inceliyorum;

  • Başörtülü bir anne, başı açık kızı ile dolaşıyor. Genç kız son derece güzel. Ama, engelli aracında!
  • Başı örtülü bir hanım, üstünde bütün bedenini sıkı sıkı saran siyah-beyaz çizgili bir giysi. Bütün hatları ortada! Hayli de güzel! Eh, başını örtüyor ya! Gerisi teferruat!..
  • Birden ortalık karışıyor! Sesler yükseliyor. Birçok insan, bir küçük kız çocuğunun etrafını sarmış. Her kafadan bir başka ses çıkıyor. Sonra bir kadın geliyor ve hışımla bir tokat atıyor çocuğa! Annesiymiş! Çocuğunu terbiye ediyor! O çocuğu nasıl kaybettiğini düşünemiyor!
  • Hanımefendi, son derece şık bir giysi içinde. 10-15 liraya giysi satan bir satıcıyla canhıraş pazarlık yapıyor! Sonunda, 15 liralık giysiyi 12 lira 50 kuruşa alıyor!..
  • Özellikle kız çocuklarının “obez” denebilecek kadar kilolu olmaları dikkatimi çekiyor!  Türkiye’de, özellikle çocuklarda obezite hızla yayılıyormuş! Anneler, babalar; aman dikkat!

İşte, güzelim bir doğal varlığımız Akçay’da turizm bu hallerde... 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR