Eğitimde dibe vuran Kocaeli, Vali Güzeloğlu’nun gelişiyle şaha kalktı

MAKALEYİ DİNLE

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 15.09.2014 tarihli ve2014/6780 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Mersin Valiliği’nden Kocaeli Valiliğine atanarak, 01 Ekim 2014 tarihinde görevine başlamıştı.

Vali Güzeloğlu, Mersin Valiliği yaparken, Mersin’de oldukça başarılı çalışmalara imza attığı haberini almıştık… Aynı başarıyı Kocaeli’de de göstermesini istiyorduk…

Sayın Güzeloğlu, Kocaeli’ye gelmeden önce ilimizdeki eğitim seviyesi her yıl dibe vurmaya başlamıştı…

Sanayi kenti Kocaeli, en çok vergi tahsilatının yapıldığı Kocaeli, eğitim alanında 81 il içinde son 10 il içinde yer alıyordu… Güzeloğlu’ndan önceki valiler, eğitimdeki bu çöküşü durduramadı… 

***

Sayın Güzeloğlu, önceki gün Kocaeli 2016 yılı Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonuçlarının değerlendirdi… Mutlu ve gururluydu… Zira Kocaeli, müthiş bir başarı grafiği yakalamıştı…

Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile Şube Müdürleri katıldı.

***

Sayın Güzeloğlu, toplantıda özetle şunları söyledi;

“Bugün sizlerle Kocaeli’miz adına bir büyük sevinci, başarıyı ve sonuçları paylaşmak üzere bir aradayız. İnsana yatırımın en önemli ve değerli yatırım olduğunu ve bununda en önemli konusunun eğitim olduğunu bir kez daha paylaşmak istiyorum. Bir toplumu değiştirmek istiyorsanız bireyi değiştirmekten başlamanız gerekiyor. Bireyi değiştirmek de şüphesiz bireyin eğitimle ilgili temel bilgi, beceri, donanım ve değerlerini değiştirmeye bağlıdır. Bu açıdan baktığımızda Türkiye’nin büyük geleceğinde ve inşallah 2023 hedeflemesinde eğitim; birey kimliği ve gelişimi açısından en önemli hizmet ve öncelik alanımızdır.

 

“EĞİTİMDE SON SIRALARDA OLMAK KOCAELİ’YE HİÇ YAKIŞMIYORDU”

İlimiz genelinde Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okul öncesinden itibaren tüm okullarımızda nitelik ve nicelik yönünde bir büyük seferberliğin,  özellikle sonuç ve sınava ilişkin Kocaeli’nin olması gereken yer hedeflemesine dönük bir değişim ve dönüşüm sürecini 1,5 yıl önce göreve başladığımızda kamuoyu ile paylaşmıştık. Devraldığımız ve Kocaeli Valiliği göreviyle buluştuğumuz zaman önünüzdeki eğitim verileri Kocaeli’mize yakışmayan, Kocaeli’nin büyüklüğü, zenginliği, derinliği ve dinamikleriyle asla bağdaşmayan tecrübeli eğitim kadrosunun çok ilgili ve bu noktada gerçekten özverili ailelerimiz ve velilerimizin ve Kocaeli’ deki şüphesiz katkı veren herkesin de hiç hak etmediği bir düzeydeydi. Okul öncesi okullaşmadan başlayarak, bütün temel eğitim göstergelerinde gerideki 1,5 yıllık görev süremizde YGS sınavları dahil her alanda çok büyük bir kazanımın, başarının ve olumlu yönde değişimin sonuçlarını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

 

“İNŞALLAH BİRİNCİ SIRAYA YÜKSELECEĞİZ”

Hedefimiz Kocaeli’ yi hak ettiği ve beklenilen düzeyde olduğu gibi birinci sırada ve en önde başarıyla buluşturmaktır. Bu hedefe doğru da kararlılıkla ve adım adım yaklaştığımızı belirtmek istiyorum. Son 10 il arasındaki sıralama ve değişmeyen durum artık ilk 10’u zorlayan bir il konumuna 1,5 yılda gelmişse, çok kısa bir süre içerisinde inşallah birinci sırayı da Türkiye’nin her alanında olduğu gibi eğitimde de, eğitime dayalı başarı göstergelerinde de ilk sırayı hep birlikte elde edeceğiz. Belki yatırımlar fiziki olarak yapılabilir, hizmetler çoğaltılabilir. Bu noktada hizmetlerin devamı gerçekleştirilebilir ama biliniz ki; insana ve eğitime dayalı sonuçlar belirleyicidir. Sosyal değişmenin konusu da insandır, gerçekleştirecek olan da insandır. Bu insanımız, gençlerimizi geleceğe hazırlamak ve gelecekte onları donanımlı, bilgili, özgüvenli bir noktaya taşımak amacında ve kararlılığındayız. Bu süreçte de aldığımız sonuçlarla gençlerimizi Kocaeli düzeyinde eğitim perspektifinde en üst düzeye taşımanın inşallah heyecanındayız.

 

“KOCAELİ, TÜRKİYE ORTALAMASINI AŞMIŞ”

Bugün paylaşacağımız sonuçlar 2016 yılının Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonuçlarıdır. Bu sonuçlarda gerideki son 3 yılın ortalamasını sizlerle paylaşacağız. Türkiye ortalamasının bütün puan türlerinde çok altında olan bir Kocaeli devraldık. 4 puan kategorisinde matematik, sosyal, Türkçe ve fen puan türlerinde Kocaeli’miz ne yazık ki Türkiye ortalamasının altındaydı. Şimdi ise Türkiye ortalamasını aşmış, Türkiye’nin en üst ortalama değerlerini hedeflemiş bir düzeydeyiz. 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavında toplam 18 bin 969 gencimiz sınava katıldılar. Sıralamada en fazla  İzmit ilçemizde 5 bin 114 öğrenci, en az öğrencimiz ise Kandıra’dan olmak üzere 347 gencimiz sınava girmiştir. Bütün öğrencilerimiz hangi ilçeden olursa olsun bizim için değerlidir. 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavında toplam 18 bin 969 gencimizin 7 bin 751’i Meslek Lisesi öğrencisidir. 4 bin 335 öğrencimiz Anadolu Liselerinden, 2 bin 252 öğrencimiz Temel Liselerden sınava girmiştir.

 

SON 10’LARDAN İLK 10’LARA

4 puan kategorisinde YGS yapılıyor. Bunlar matematik, fen, Türkçe ve sosyaldir. Geçtiğimiz yıl Kocaeli’nin matematikte net ortalaması 5,43’dü. Bu yılki sınavda bu ortalama 8,34’e çıktı. Bu oransal olarak % 53,59’luk bir sıçrama ve başarıdır. Fen bilimlerinde geçtiğimiz yıl 4,8 olan ortalamamız, bu yıl 5,98 ‘e çıkmıştır. Burada da oransal artışımız % 24,58’dir. Türkçede 16,6 olan ortalamamız bu yıl 20,47 ye yükselmiş ve oransal artış olarak %23,31’dir. Sosyal puan türünde de geçen yılki ortalamamız 10,62 iken bu yıl 10,88 ile %2,45’lik bir oransal artışla başarı göstermiştir. 4 puan türünün bir önceki yıl ortalaması açısından artışı 2016 yılında % 25,98’dir. Son 10’lardan ilk 10’lara doğru Kocaeli yoluna devam ediyor.

 

“BAŞARIMIZI ZİRVEYE TAŞIMAK İSTİYORUZ”

2014’te Kocaeli’nin Türkiye ortalaması tüm puan türlerinde değerler eksi idi. 2015 yılında bu % 4,53 pozitif bir artış oldu. 2016 yılında da % 4,76 Türkiye ortalamasını aşan bir il olduk. 2014-2015 yılı farkı % 6,53 idi. 2015-2016 yılı farkı ise % 0,23 dür. Bu puanlarla hedefimize doğru yaklaştığımızı biliyoruz. Bugünden sonra dramatik sıçramalar yerine küçük yüzdelik dilimlerle hedef alanlara ulaşmak ve o noktadaki başarımızı zirveye taşımak istiyoruz. Matematik net sayılarında 2013 ve 2014 yılında tüm sınava giren öğrenciler üzerinden baktığımızda Kocaeli-Türkiye fark oranı -4,26 idi. Şüphesiz ki bu düzeydeki bir eksikliğin sürdürülebilirliği mümkün değildi. 2014-2015 yıllarında Kocaeli; % 4,53 ve bu yılda % 4,76 Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bu kararlı, disiplinli, bilimsel, gayret, çaba ve heyecan içeren bir emeğin ürünüdür.

 

BAKAN IŞIK VE BAŞKAN’A TEŞEKKÜR

Bizler biliyoruz ki bir öğrenci değişirse, dünya değişir. Bu dünyayı değiştirmek, ancak gençlerimizden ve çocuklarımızdan başlayarak mümkündür. Bu süreçte başarının elde edilmesinde katkı sağlayan başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’a teşekkür ediyorum. Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İlçe Kaymakamlarımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize, okul yöneticilerimize, destek olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarımıza, çok değerli velilerimize teşekkür ediyorum. Bu sonuçlar haklı bir gururu bizlere yaşatıyor ama sorumluluğumuz bitmiyor. Bütün çocuklarımıza girecekleri sınavlarda başarılar diliyorum. İl Milli Eğitim Müdürü ve ekibine, bu gelişim ve değişimde tüm katkı sunanlara teşekkür ediyorum.  Sonuçlar başta çocuklarımız olmak üzere, ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

***

Sayın Güzeloğlu’nun açıklamasını okudunuz…

Eğitimde verilen sonuçlar iç açıcı…

Kocaeli son 10 il arasından ilk 10 arasına girdi…

Ama Güzeloğlu, bu başarıya seviniyor, bu başarıyla gurur duyuyor, ama bu başarının yeterli olmadığını söylüyor.

Hedefi birincilik olarak açıklıyor…

Kocaeli’nin eğitimde 81 il arasında ilk 10 il arasına girmesi, Kocaeli için gerçekten de gurur verici…

Bu başarının sağlanmasında emeği geçen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri’ni kutlamak istiyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR