Ne Olacak Bu Dilovası’nın Hali?

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan, Gebze’de görev yaptı.
Gebze’de yaşıyor.
Dolayısıyla bölgenin sorunlarını biliyor.
Kaplan, Dilovası ile yaptığı her açıklamada “Dilovası halkı bu durumu hak etmiyor” diyor…
Bunun da gerekçelerini sıralıyor.
Kaplan önceki gün de basın açıklaması yaparak Kocaeli’nin kanayan yarası Dilovası ile ilgili açıklamalar yaptı.
***
“1970’lerden sonra Dilovası sürekli göç alarak bu hale geldi. 2000’lerde Dilovası’nda bulunan sanayi kuruluşlarının çevreye ve insanlara zarar verdiği anlaşıldı. O günde beri gerekli hiçbir önlem alınmadı. Bizler sanayiye karşı değiliz. Ancak çevre ve insan sağlığını tehdit eden sanayinin önüne geçilmesi gerekir. Şahısları ve kurumları rencide etmek gibi bir niyetimiz yok. Dilovası’nın daha yaşanabilir bir kent olmasını istiyoruz.
-Dilovası’na yeni OSB’lerin kurulması yönünde karar veriliyor.
Burada yaşayan insanların ne suçu var?
Dilovası halkı kendisine yapılan bunların hiçbirinin hak etmiyor.
Şimdi buraya kömürcüler OSB kurulması gündemde.
Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’a, “Bu halk seni seçti” diye hatırlatmada bulunacağız.
Dilovası Türkiye’de kişi başına düşen gelir bakımından en zengin yerlerin başında geliyor.
Bu kadar fabrikanın olduğu ve bu kadar insanın yaşadığı bir yerde kültürel ve sosyal anlamda hiçbir aktivite yapılacak bir yer veya salon yok.
-3 ay önce Dilovası’nda yaşanan beyaz toz olayı örtbas edildi.
- Beyaz toz olayı ile ilgili olarak yetkililer gerekli açıklamayı hala bir türlü yapmadılar.
-Birilerini sayın vali üzerinde etki oluşturuyor.
Devletin en resmi yetkilisi bu konu hakkında açıklama yapmakta tereddüt ediyor.
-Dilovası için yapılacak en doğru yol kısa ve uzun vadede olan çözüm yollarını uygulamaktır.
-Kısa vadede burada bulunan sanayi kuruluşlarında ciddi manada denetimlerinin yapılması gerekir.
-Uzun vadede ise yeni şehirleşme veya sanayi tesisi konusunda net olmak gerekir. Dilovası’nın kaderini belirleyecek olan kararların alınması yönünde ciddi çalışmalar ve planlamalar yapılmalıdır” diye ifade etti…
***
Dilovası’nda yavaş yavaş sivil inisiyatif başkaldırmaya başladı. Zira, geçtiğimiz gün kefen giyip yol kesmişlerdi. Dilovası’nda sorunlar çözülmedikçe, bu sıkıntılar da bitmeyecek. Ne olacak bu Dilovası’nın hali? Diye herkes bir birine soru sormaya devam edecek.

Hurdacılar Kan Bağışında Bulunacak
Kocaeli Hurdacılar Derneği, Kızılay ile işbirliği yaparak kan bağışı kampanyasına destek veriyor. Dernek başkanı Mustafa Nebili, yarın İzmit Sanayi Sitesi’nde 10.00-17.00 saatleri arasında yapacakları kampanyaya bütün hurdacılara davet etti.
Bahri Gök’ün başı dertte!
Bahri Gök. Emekli Meteoroloji Müdürü.
İzmit’in unutulmaz simaları arasında yer alır.
85 yaşında.
Bahri Bey’in şu sıralar Adapazarı Türk Telekom Müdürlüğü ile başı dertte.
Zira Bahri Bey’e, Adapazarı’ndan 2004 yılına ait 403 liralık bir telefon faturası gelmiş.
Bahri Bey, faturayı görünce çok şaşırmış.
“Haydaaa, ben hiç Adapazarı’nda ikamet etmedim, orada yaşamadım, nereden çıktı bu fatura?” demiş…
Bahri Bey, şimdi Adapazarı Türk Telekom Müdürlüğü’ne başvurup, bunun aslını astarını öğrenmeye çalışacak…
Duruma itiraz edecek.
Ne garip değil mi, hiçbir zaman Adapazarı’nda ikamet etmeyen birisine, 8 yıl aradan sonra bir fatura geliyor.
Gerçekten de şaşılacak şey.
Bakalım Bahri Bey, canını sıkan bu durumdan nasıl kurtulacak?

“Adalet ve Eşitlik İçin Çiz”
Kocaeli Barosu, 02 - 08 Nisan Avukatlar Haftası etkinlikleri kapsamında Kocaeli ilköğretim öğrencileri arasında “ADALET ve EŞİTLİK İÇİN ÇİZ” konulu resim yarışması düzenledi.
Yarışmanın amacı ilköğretim çağındaki çocuklarda adalet ve eşitlik kavramlarının oluşmasını, gelişmesini sağlamak ve küçük sanatçılara destek olmak.
Yarışmaya son katılım tarihi; 30 Mart 2012 Cuma günü saat 17.30.
Yarışmaya Kocaeli genelindeki İlköğretim öğrencileri, en büyük 35 cm x 50 cm ölçülerinde resim kağıdına yapılmış resimlerle katılabilirler. Her türlü resim ve boya malzemesi kullanılabilir. ( Kuru boya, suluboya, pastel, akrilik, yağlıboya, kolaj…vb).
Resimler arkalarına yapıştırılacak kapalı zarf içinde yarışmaya katılan öğrencinin adı, soyadı, yaşı, okulu, sınıfı, okul ve ev adresleri ile telefon numaraları açık olarak yazıldıktan sonra Kocaeli Barosu Ankara Karayolu Kocaeli Plaza No:11 Kat 5 İzmit adresine elden veya kargo gönderisi ile teslim edilebilecek.
Yarışmada dereceye giren öğrencilere;
Birincilik Ödülü : Toshiba L 655-194 Notebook Bilgisayar
İkincilik Ödülü : Bisiklet
Üçüncülük Ödülü : Şövale, Tuval, Akrilik Boya Takımı, Palet, Fırça Takımı
3 Adet Mansiyon Ödülü : Kuru Kalem Takımı
Jüri Özel Ödülü : Tuval, Akrilik Boya Takımı, Palet, Fırça Takımı ödülleri verilecektir.
Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, Kocaeli’deki bütün ilköğretim öğrencilerini resim yarışmasına katılmaya davet etti.

Okur, Kandıra’yı turladı
AKP Milletvekili Mehmet Ali Okur, Gebze köylerinden sonra bu sefer de Kandıra’ya gitti. Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan’ı ziyaret eden, ardından ilçe esnafını tek tek gezen Okur, Kandıra turunu Bağırganlı’da sonlandırdı. Okur, ilk olarak eski Kandıra Belediye Başkanı İsmail Genç’i ziyaret etti, ameliyat olan eşi Fevkiye Genç’e geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Ardından Ayhan Özcan, Altan Erel, Bayram Türkan, Bayram Adsız, Özcan Durmuş ve Hüseyin Ergül’ün birlikte açtığı Ustalar Kuaför Salonu’na geçen Okur, daha sonra Başak Ekmek Fırını’nı da ziyaret etti. Okur, geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren AKP Kandıra İlçe kurucularından Ahmet Kürek’in oğlu Samet Kürek ile annesi vefat eden İsmail Akalın’a ziyaretlerde bulundu. Kandıra merkezdeki esnaf ziyaretlerini sonlandıran Milletvekili Mehmet Ali Okur, Belediye Başkanı Cengiz Kan ve beraberindekiler, Bağırganlı Köyü’ne geçerek Bağırganlı limanını gezdi.

Kandıralılar, Avukat Hemşerilerini Unutmadı
Erdoğan Alkan başkanlığındaki Kocaeli Kandıralılar Derneği yöneticileri Kandıra’daki bürosunu İzmit’te Leyla Atakan Caddesi Çeviren Apartmanı 2. Katına taşıyan Av. Nayim Ulaş ve İstanbul’daki ofisini Yunus Emre Kültür Merkezi karşısı Körfez Mahallesi Berk Sokak Barış İş Merkezi Kat:66 No:66 adresine taşıyan Av. Abdurrahman Kaymak’ı ziyaret etti. Ziyarete: Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Erdoğan Alkan, Başkan Yardımcıları Erdal Baykara ve Günay Gülcü, Elektrik Elektronik Mühendisi Harun Reşit Kocagöz, Mali Müşavir Ahsen Okyar, İtfaiye çalışanı Salih Horos ve Kuyumcu Onur Altaş katıldı.
Erdoğan Alkan, Erdal Baykara, Salih Horos, Ahsen Okyar, Harun Reşit Kocagöz, Onur Altaş ve Günay Gülcü, Av. Nayim Ulaş’ın bürosunda
66
Kocaeli Kandıralılar Derneği yöneticileri Onur Altaş, Harun Reşit Kocagöz ve Salih Horos birlikte, Derneğin hatıra tabağını Av. Abdurrahman Kaymak’a takdim ederken

Baykara Umreye Uğurlandı
75 yaşındaki Kandıralı Sedat Baykara umreye uğurlandı. Eşi Nezaket Baykara ile 10 günü Mekke ve 10 günü Medine olmak üzere toplam 20 gün sürecek seyahat öncesi Çenesuyu’ndaki evinde yakınlarını ağırlayan Baykara çifti, Diyanet 2. Kafilesi ile umreye gidecek. Aile yakınlarının evinde ziyaret ettiği Sedat Baykara; “15 sene önce hacca gitme imkanımız olmuştu. Bugün umreye gitme heyecanı ve hazırlığı içersindeyiz. Mutluluğumuzu paylaşanlara teşekkür ederim” dedi.
Kültür Müdürleri Yarhisar'ı Gezdi
Darıca, Çayırova, Başiskele, Dilovası, Gebze, İzmit, Kandıra, Körfez, Büyükşehir, Kartepe Belediyelerinin kültür müdürleri, Gölcük Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Özkalaycıoğlu'nun eşliğinde Yarhisar Müze gemisini gezdi. Türkiye'nin, karaya yerleştirilmiş ikinci su üstü savaş gemisi müzesi özelliğine sahip müzeyi ziyaret eden kültür müdürleri, gemiyi çok beğendi. Müze müdürü İlhan Akbulut'un rehberliği eşliğinde, iç bölmeler ve güverteler gezilerek, donanma ve savaş gemileri hakkında bilgi alındı. Müzenin açılış tarihi olan 27 Ekim 2006 tarihinden bugüne 143.300 kişinin ziyaret etmiş olmasının önemini belirten ve çok önemli bir kültürel çalışma olduğunun altını çizen heyet, emeği geçen Büyükşehir Belediyesi, Donanma Komutanlığı ve Gölcük Belediyesine teşekkür ederek ayrıldı.


Mehmet Ustaoğlu’na Umre Dönüşü Ziyaret
AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ve Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Mehmet Uzunoğlu, geçtiğimiz günlerde Umre’ye giden Başiskele İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu’nu evinde ziyaret ettiler. Ziyarette Umre anılarını paylaşan başkanlar, zemzem suyu ve hurma ikram edildi.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Köpeklerin ter bezlerinin ayaklarının altında olduğunu


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR