Ali Toltar başarılı olmak istiyorsa…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Kocaeli genelinde 13-0 yapan AK Parti’nin kazandığı en özel yerlerin başında bana göre İzmit ve Dilovası geliyor. İzmit’le ilgili durum belli aslında. CHP’nin belli olan Bekirpaşa bölgesindeki geride kalmışlığı bir türlü giderememesi, sorunlara çözüm üretememesi ve teşkilatçılık bilincini çok sağlam şekilde yerine getirememesi nedeniyle İzmit’i kaybettiğini söyleyebiliriz.

Tabi bütün bu sorunların üzerine iktidar tarafına doğru kayan Saadet Partisi’nin oylarını da eklemeliyiz. Bu da sonuçları direkt olarak etkileyen bir unsur oldu…

Dilovası’nda ise farklı bir durum vardı. Bir kere şunu en başında belirtmek lazım. Dilovası insanı çok farklıdır. Ne zaman, nerede, ne yapacağı belli olmaz.

2004 seçimleri hala aklımızda…

AK Parti’nin aday değişikliğinin ardından ortaya çıkan tabloda, MHP aradan sıyrılmış ve seçimleri kazanmıştı.

Düşünün, Kürt nüfusun yoğun olduğu bir bölgede, Dilovası’nda, MHP gibi Türk milliyetçiliği üzerine siyaset yapan bir siyasi oluşum seçim kazanabiliyor…

Kısacası Dilovası’ndaki seçmen yapısı, 2009 seçimlerine kadar her seçimde tercih edeceği belediye başkanında kendisinden bir şeyler görmek istemiş. Tercihini de bu yönde yapmış. Bu da beraberinde olumsuz bir durumu ortaya çıkarmış. Bazı özel sebeplerin peşinde koşan insanların etkiledikleri seçmen sayesinde hep birilerine hizmet etmiş Dilovası Belediyesi…

Bu noktada Cemil Yaman gibi bir ismin belediye başkanı olmasının ardından ilçede durum vaziyet biraz değişti. Çünkü artık belediye halkın belediyesi olmuştu. En azından kurumun tüm imkanları, insanların hayatını olumlu yönde değiştirebilmesi için kullanılıyordu. Birilerine yönelik paylaşım yapmayan, haram ve helal arasındaki çizginin farkında olan bir yönetim anlayışı benimsendi…

İşte bu durum birilerinin hoşuna gitmeyince Cemil Bey’in üzerine oyunlar oynanmaya başlandı.

Ve maalesef Cemil Yaman, biraz da ekipsizlik nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadı. En nihayetinde AK Parti ilçede aday değişikliğine gitti. Bu durum tabi en çok CHP’nin adayı Ercan Dalkılıç’ı sevindirmişti. Ancak onun da hevesi 30 Mart gecesi kursağında kaldı.

Fakat sevgili Yaman’ın yerine tercih edilen isim olan Ali Toltar da, seçim sürecinde iyi bir çalışma ortaya koydu. Fakat buna rağmen işi çok zordu.

Sürecin en başından bu yana bir tezi savunuyordum. O da, “AK Parti, Dilovası’nda seçimleri kazansa da, kaybetse de sebebi Cemil Yaman olacaktır” diyordum. Zira kaybedilse, Yaman’ın aday gösterilmediği gerekçesi ile oylar sağa sola kaçacaktı.

Kazanılması da, yine Cemil Bey’in partisine, davasına sahip çıkması ile mümkün olabilirdi.

Nitekim öyle de oldu. Cemil Yaman partisinin Dilovası’nda kaybetmemesi için çalıştı. Bunun üzerine başta Ali Toltar olmak üzere, teşkilatın ağır toplarının da tehlikeli görülen Dilovası’na ağırlık vermesi ile burada dengeler iktidar lehine kalıcı bir şekilde değişti ve seçimler AK Parti’nin açık zaferi ile sonuçlandı.

Bundan sonrası elbette çok önemli. Zira yeni başkan Ali Toltar’ın işi gerçekten çok zor olacak. İlçe halkını memnun edebilmek zordur. Hep daha iyisini isterler. Açıkçası bu da milletin en doğal hakkıdır.

Şayet Ali Bey, ekibini doğru insanlardan kurar, çalışmalarında halkı göz ardı etmezse inanın 5 yılda çok başarılı olabilir. İşin püf noktası ise milletten kopulmamasıdır. İyi işler yapacaktır kendisi. Ancak Dilovası’nın da ihtiyaçları, ayrıca milletin yeni başkanından ve iktidardan beklentileri bellidir. Bunlara karşılık verilmelidir.

Ancak söylediğimiz gibi, ekip olayına dikkat etmelidir Ali Toltar. Güven çok önemlidir bu tür görevlerde. İşte Toltar da, koordineden çıkabilecek insanlara itimat etmemeli, yanlışa karşı doğru yoldan şaşmamalıdır.

Kısacası Ali Toltar, belediye başkanlığında şayet başarılı olmak istiyorsa, hizmette, üretimde ve diğer bütün özelliklerinde taraf tercihini milletinden yana kllanmalıdır…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR