Kocaeli’de futbol

MAKALEYİ DİNLE

Bugünkü yazıma nasıl başlasam diye düşünürken karar kıldım. Kocaeli’de futbol potansiyeli ve oynanan müsabaka adedine bakıldığında ülke genelinde hatırı sayılır bir yerde olduğunu görmekteyiz, ben böyle olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz aylarda Amatörevi’nde ilgililerden aldığım bilgiler beni böyle düşünmeye sevk etti.

Günümüz futbol arenasında Kocaeli futbolu niçin istenen yerde değil? Nedenini araştırdığımızda gerçekleri saptırarak çeşitli bahaneler uydurabiliriz. İşte asıl düşünülmesi gerekenin bu olduğunu anlamalıyız artık. Kent olarak sosyoekonomik elit sınıfında olup olmadığımızı topluma sorsak herhalde olumlu cevap alabiliriz. Öyleyse “Bu işte bir yanlışlık var!” deme hakkına da sahibizdir herhalde.

1960’lı yılları hatırladığımızda Atatürk Spor Salonu ayakları yapılmış, derme-çatma kalas tribünleri hatırlayanlar epeyce vardır. Birinci, İkinci ve Üçüncü Amatör Küme’de oynanan müsabakalar ve aynı zamanda antrenman sahası olan Eski Stat, olması gereken imkanlardan yoksun şartlarda tarihi Türkiye şampiyonluklarıyla taçlanmış bir kent Kocaeli.

1980’li yılları hatırladığımızda ise, rahmetli Ferruh Duygu önderliğinde Türkiye Şampiyonu Kocaelispor genç takımı ve devamında, rahmetli Müjdatlar, Ceyhunlar ve daha niceleri bu kentin çocuklarıydı. Ayrıca bu kentte doğmasa da daha bıyıkları yeni terlemiş yaşında bu kente gelerek sırtının terini bu kentin forması için akıtarak ömrünü burada geçiren Yalçın Kıldıranları da unutmamak gerek.

Şimdi sormak istiyorum; Günümüz itibarıyla neden Süper Lig’de veya PTT Birinci Lig’de değiliz? Kocaelispor tarihi misyon olarak daha güzel günler görmeyi hak ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Ceyhun Giray’la yaptığım sohbette bunun nedenlerini paylaşmış ve mutabık kalmıştım. Yerel medyamızın günü kurtarmak için değil, Kocaelispor adına meselelere parmak basması futbolumuzun geleceği adına daha faydalı olacaktır. Çünkü Kocaelispor’u sevenler bugünkü durumu hiç de hak etmiyor. Bir şiirimle yazıma son veriyor, başka bir yazıda buluşmak üzere hoşça kalın diyorum.

 

UYAN

Uyandım gözler mahmur,

Akşamdan kalmışım yine, ya sabır…

Gün ışımış, güneş parlak,

Bizde ne namaz, ne niyaz.

Uyanmak mı? O bizde zor biraz.

Nefis hep galip bu yolda,

Bense hep ahmak,

Vazgeçme diren biraz.

Mevlana ne diyor?

Tövbeni bozsan da bin kere, yine gel diyor.

Zafer er geç senindir,

Ümmeti Muhammet, seni seviyor.

Sen de onları sevindir.

Bu uğurda mücadele et,

Rabbimiz mükafatını verecektir elbet.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR