KOTO, siyasilerden ne istiyor?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Ticaret Odası, kentin ve Kocaeli iş dünyasının sorunlarını, çözüm önerileri ile detaylandırdığı dosyayı önce CHP, sonra da SP milletvekili adaylarına sundu.

20 maddeden oluşan dosya, 7 Haziran seçimlerinden sonra meclise gitmeye hazırlanan adaylara, sorunların çözümünde bir nevi kılavuz niteliği taşıyor

**

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, konuyla ilgili yaptığı konuşmada;

“Ülkemizin, şehrimizin, iş dünyamızın ve ticaretimizin önündeki engelleri, beklentilerimizi ve bu engellerin aşılması için geliştirdiğimiz çözüm önerilerimizi, dosya haline getirdik. İlçelerde yaptığımız arama konferansları, ziyaretlerimizde üyelerimizin dile getirdiği ve odamızın istişare organı komitelerimizin gündeme getirdiği konuları değerlendirerek dosyamızı hazırladık. Bu dosya üyelerimizin sorunları ve çözüm önerilerini kapsamaktadır. Bugün aday olan arkadaşlarımız yarın göreve geldiklerinde bu dosya kendilerine iş dünyamızın sorunlarının çözümü için kılavuz niteliğinde olacaktır. Düzenlediğimiz bu toplantılarla, oda olarak iş dünyasının beklenti ve taleplerini siyasi erklere iletme noktasındaki görevimizi yerine getiriyoruz ”dedi…

KOTO’nin verdiği dosyada genel projeler ile ticari hayatı etkileyen sorunlar ve çözüm önerileri şunlar;

**

GENEL PROJELER;

1- Organize sanayi bölgelerinin ana arterlere bağlantılarının hem karayolu hem de demiryolları ile yapılması

2- İstanbul metrosunun İzmit’e kadar uzatılması(maliyet, trafik, enerji, zaman sorunu)

3- Kuzey Anadolu Otoyolu’na Körfez’den çıkış

4- Stratejik teşvikler için belirlenen 50 Milyon TL’lik sınırın kaldırılması

5- Kentsel Dönüşüm

Ülkemiz ve ilimizin deprem görmüş kötü yapı stokundan kurtulabilmesi için kentsel dönüşümün daha uygulanabilir bir modelde olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

6- Kocaeli Sağlık OSB

3 milyar nüfusu çevresinde barındıran ve ideal bir destinasyon merkezi olan Marmara Bölgesi’nde, gelişmiş kara, deniz ve hava yoluyla ulaşımına sahip 1100 dönümlük bir arazide ülkemize yılda en az 3 milyar $’lık ciro yaptıracak bir sağlık kompleksi kazandırmak için ortaya koyulan proje belli branşlarda uzmanlaşmış kendi içinde bağımsız hastanelerin hem yatırımını hem de işletmelerini uluslararası düzeyde yapabilecek imkan ve kabiliyete sahip, kurum, kuruluş ya da grupların yapacağı hastaneler ve diğer müştemilatlar kompleksidir.

7- Organize Ticaret Bölgelerinin kurulması

Yüksek ekonomik potansiyeli olan sektörlerin verimliliğini artırmanın yanı sıra dağınıklığa son vermek ve yaşanan kentsel sorunlara bir çözüm üretmek için Organize Ticaret Bölgeleri kurulmalı, var olan ticaret bölgelerinin ise geleceğe hazırlanılarak marka değeri yükseltilmeli ve içinde çalışmaktan keyif alınan, bu motivasyonla ülkemize katma değer yaratan mekanlar haline getirilmesi sağlanmalıdır.

8-Yatırım teşvik sistemi ve kamu destekleri

9- ‘Kongre ve Turizm Kenti’ Kocaeli

**

TİCARİ HAYATI ETKİLEYEN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1- KDV iadelerinin vergi dairelerince geç sonuçlandırılması

2- Türk Eximbank ve KOSGEB kredilerinin kolaylaştırılması

3- MÜ-YAP bağlantılı hak sahibi fonogram yapımcıları meslek birliğinin denetimleri

4- Tacirlerin vize ve pasaportları

5- Vergi ödemelerini aksatmayan işletmeler için ödüllendirme sistemi

6- Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrencilere ihracat yapan ve yapmak isteyen firmalarımızda istihdam edilmek üzere uzun dönemli çalışma izni verilmesi

7- Yazılı çeklerden dolayı kara listeye alınmış işletmelerin kayıtlarının tekrar düzeltilmesi

8- Girişimci sayısının artırılması

9- Denetimlerde keyfi uygulamalar

10- Tüketici sorunları hakem heyetleri

11- Mahkeme kararlarının işveren aleyhine olması..

**

Yukarıdaki 20 madden oluşan dosya CHP ve SP’li vekil adaylarına verildi. Önemli tespitler var. Bu toplantıların muhalefetle yapılması önemli, ama iktidardaki AKP milletvekili ve milletvekili adaylarıyla da paylaşılmalı.

 

 

Badem ve Baran ev ziyaretlerinde

SKM Programları kapsamında AKP Körfez İlçe Başkanı Osman Badem ve Belediye Başkanı İsmail Baran’ın önceki durağı Esentepe Mahallesi oldu. Badem ve Baran, Yeni Türkiye ile Eski Türkiye arasındaki farkı anlatıp seçmene 7 Haziran’da partisine destek olmaya çağırıyor. AKP, 13 yıl iktidarda. Özgürlükler noktasında 13 yıl öncesini özlüyoruz.

 

Elazığlılar Derneği, Cim Bom’u katıldı

Fenerbahçe, Başakşehir ile berabere kalınca Galatasaray şampiyon oldu. Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Galatasaray’ın şampiyonluğuyla ilgili tebrik mesajı yayınladı. Birlikte okuyalım; ''Spor Toto Süper Lig'in 2014-2015 sezonunun 33. haftasında 20. Şampiyonluğunu ilan eden Galatasaray kulübünü tebrik ederiz. Süper Lig'in başından sonuna kadar birçok zorlukla mücadele veren ve sonunda da zafere ulaşan Galatasaray kulübünün yeni Başkanı Dursun Özbek başta olmak üzere kazanılan şampiyonlukta emeği geçen Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu, futbolcular ve kulüp çalışanlarını da kutlarız.”

 

Lütfiyeliler dert yandı

CHP Kocaeli Milletvekili Ecz. Turan Dumlu, önceki akşam, Gölcük Lütfiye Mahallesini ziyaret etti. Mahalle sakinleri,  Dumlu’ya dert yandı. Lütfiye sakinleri, tüp kullanımı konusunda sıkıntılarını dile getirerek, “Tüp 70 TL. Biz ayda iki tüp alıyoruz. Büyükşehir’e bağladılar. Ama şehirlere yapılan çalışmaların 3’te birini buralara yapmadılar. 7 kilometrelik yere doğalgaz bağlayamadılar’’ diye dert yandılar. CHP’li Dumlu’da bütün sorunların CHP iktidarında sona ereceğini söyleyerek, “Ankara’da bir kapınız olacak” dedi. Dumlu, kendisine gösterilen ilgiden memnun. CHP, 2011’deki seçimlerde 3 milletvekili çıkarmıştı. Bakalım CHP, 4 vekil çıkartıp Dumlu’yu Ankara’ya gönderebilecek mi?

 

Toltar, Körfez Geçiş Köprüsü’nü bekliyor

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, önceki gün Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin ile birlikte Körfez Geçiş Köprüsü ve bağlantı yollarında incelemelerde bulundular. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Çalışmaları dikkatle takip eden Ali Toltar,“Köprü tamamlandığında Dilovası bölgenin en gözde yerleşim yeri olacak” dedi. Köprü, gerçekten büyük bir proje… Köprü devreye girdiğinde İzmit istikametindeki ulaşım biraz rahatlayacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR